Zamek Książ i Litomyšl nawiązały współpracę

czwartek, 21.11.2024 13:01 149 0

Zamek Książ pozyskał kolejnego partnera w Czechach, co pozwoli na ubieganie się o środki unijne. Delegacja z Litomyšli z burmistrzem na czele gościła z dwudniową wizytą w Wałbrzychu. W tym historycznym mieście na granicy Czech i Moraw znajduje się jeden z największych renesansowych zamków w kraju naszych południowych sąsiadów. 

Przewodniczką czeskiej delegacji po Wałbrzychu i jego atrakcjach była prezeska Zamku Książ i Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracja Wałbrzyska, Anna Żabska. Goście zwiedzili Zamek Książ, Palmiarnię, Starą Kopalnie i Muzeum Porcelany.

Zamek Książ w Wałbrzychu i miasto Litomyšl  współpracują w celu przygotowania wspólnego projektu do konkursu o środki pieniężne z Unii Europejskiej. Jest to ostatni, tak duży nabór w tej perspektywie finansowej. Celem projektu jest przygotowanie wspólnego dla Polski i Czech produktu turystycznego, bądź rozwój już istniejącego. W związku z tym, że zarówno Zamek Książ, jak i Litomyšli leżą w regionie bogatym w punkty widokowe, ich wspólny produkt turystyczny będzie obejmował właśnie tego typu obiekty. Założeniem projektu jest wyznaczenie szlaku turystycznego pieszego i rowerowego, obejmującego punkty, platformy i wieże widokowe na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz po stronie czeskiej, udoskonalenie go alternatywnymi ścieżkami tematycznymi, tak, aby każda grupa wiekowa odnalazła na szlaku wszystko, to co ją najbardziej interesuje, opracowanie przewodnika (także w formie interaktywnej) i wspólna promocja po obu stronach granicy. Pozyskane środki pieniężne zostaną przeznaczone także na remont wieży widokowej w Litomyšli oraz wymianę stolarki okiennej, remont elewacji oraz zamontowanie windy osobowej w Budynku Bramnym Zamku Książ w Wałbrzychu a także remont elewacji w dwóch budynkach zamkowego hotelu.

Zamek Litomyšl

Państwowy Zamek w Litomyšli to cenny przykład modyfikacji renesansowego włoskiego pałacu do warunków krajów na północ od Alp. Zgodnie z włoskim wzorem dziedziniec wewnętrzny otaczają z trzech stron arkady, a ściany ze szczytami pokrywa sgraffito z prostokątnymi i figuralnymi motywami. Powstał w 60-80 latach XVI w. dzięki inwestycji Vratislava Nádhernego z Pernštejna jako prezent dla ukochanej żony Marii Manrique de Lara.  Pernsztejnską renesansową rezydencję uzupełniły w XVII i XVIII w. barokowe przebudowy przeprowadzone przez nowych właścicieli, Trauttmansdorffów i Waldstein-Wartenbergów, przy udziale najlepszych barokowych artystów. Dekoracje wnętrz są wynikiem barokowych i klasycystycznych zmian. Ściany pokojów ozdabiają iluzoryczne malowidła w stylu Ludwika XVI, strop stiuki, meble i wyposażenie pokoju przedstawia styl życia XVIII i XIX w. Unikatem jest zachowany pałacowy rodzinny teatr z kulisami z 1797 r. Pałac podzielony jest na część państwową, do której należy np. pałac czy wozownia oraz na część miejską z browarem i stajnią.

Odwiedzić można także rodzinny dom najsłynniejszego czeskiegi kompozytora Bedřicha Smetany. Poza innymi wydarzeniami od 1949 r. regularnie odbywa się tu festiwal muzyczny Smetanova Litomyšl. W 1999 r. zamek wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Skład delegacji Miasta Litomyšl:

Daniel Brýdl - Burmistrz Miasta Litomyśl

David Zandler - Dyrektor spółki Zámecké návrší

Michal Severová - Kierownik Wydziału Turystyki Mista Litomyśl

Jaromír Drábek - Dotacje, Miasto Litomyśl

Martina Zuzaňáková - Dyrektor Galerii

Jiří Zámečník - Dyrektor LGD Českomoravské pomezí

Po stronie Wałbrzycha uczestniczyli:

Anna Elżbieciak-Stec – I z-ca Prezydenta Miasta Wałbrzycha

Anna Żabska – Prezes Zamku Książ w Wałbrzychu

Jacek Drejer – Dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Zbigniew Prażmowski – Dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Agnieszka Franków-Żelazny – Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu

Sebastian Majewski – Dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu

Jan Jędrasik – Dyrektor Starej Kopalni Centrum Nauki, Kultury i Sztuki w Wałbrzychu

Piotr Micek – Dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w Wałbrzychu

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek