[FOTO] Patroni 2025 roku na pierwszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki

wtorek, 21.1.2025 08:00 136 0

Nowy Rok to czas, gdy często szukamy inspiracji i wyznaczamy sobie cele. W tym duchu odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które poświęcono patronom 2025 roku. Cztery wielkie postacie – ks. prof. Józef Tischner, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Władysław Reymont i Wojciech Has – stały się tematem rozmów, analiz i wspomnień.

Jednym z patronów jest ks. prof. Józef Tischner, którego 25. rocznica śmierci przypada właśnie w tym roku. Filozof, intelektualista i duchowny, który w swym nauczaniu łączył głęboką duchowość z otwartością na ludzi spoza Kościoła. Irena i Teresa, prowadzące część poświęconą Tischnerowi, przypomniały jego słynne słowa o „trzech prawdach”, które przeszły do języka potocznego, a także nieznane fakty z życia księdza. Był kandydatem na prymasa Polski, jednak unikał zaszczytów, woląc skupiać się na służbie ludziom. Fragmenty książek „Między panem a plebanem” oraz „To, co najważniejsze” ukazały Tischnera jako człowieka dialogu i wybitnego obserwatora rzeczywistości.

Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zaprezentowali Rysiek i Irena, którzy sięgnęli po znane i mniej popularne utwory poetki, takie jak „Kurze łapki” czy „Topielec”. Pawlikowska-Jasnorzewska to nie tylko dama polskiej poezji, ale także utalentowana malarka i dramatopisarka. Jej wrażliwość na piękno świata oraz głębia emocji w wierszach sprawiają, że jej twórczość nie przestaje inspirować. Wspomniano również o współczesnych interpretacjach jej poezji, w tym piosence „Pocałunki” w wykonaniu Sanah, która przybliża młodemu pokoleniu tę wyjątkową artystkę.

Władysław Reymont, laureat Literackiej Nagrody Nobla za „Chłopów”, jest kolejnym patronem 2025 roku. W setną rocznicę jego śmierci przypomniano o jego wybitnych dziełach, które ukazują zmysłowe piękno natury i codzienne życie zwykłych ludzi. Choć nagrody Nobla nie mógł odebrać osobiście z powodu choroby, jego dorobek literacki – od „Ziemi obiecanej” po mniej znaną powieść grozy „Wampir” – pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Rok 2025 to także setna rocznica urodzin Wojciecha Hasa – jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Uczestnicy spotkania podziwiali jego zdolność do przenoszenia literatury na ekran. Filmy takie jak „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka” czy „Sanatorium pod Klepsydrą” to perły polskiego kina, które ceni się na całym świecie. Has był mistrzem kreowania sugestywnych obrazów i budowania filmowego świata pełnego symboliki.

Pod koniec spotkania każdy z uczestników wylosował cytat jednego z patronów, który ma być drogowskazem na najbliższe miesiące. Być może to właśnie słowa Tischnera, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Reymonta lub Hasa staną się impulsem do refleksji i działania.

Dyskusyjny Klub Książki przypomniał, że nawet w codziennym zabieganiu warto się zatrzymać i spojrzeć na świat oczami wielkich mistrzów, którzy swoimi dziełami inspirują nas do dziś.

/BPMiG w Ząbkowicach Śląskich/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek