[FOTO] Kolejny krok ku EURO-PARK Ząbkowice. Podpisano umowę inwestycyjną
We wtorek 7 lipca w ratuszu w Ząbkowicach Śląskich Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisały umowę inwestycyjną celem utworzenia parku przemysłowego EURO-PARK w Ząbkowicach Śląskich, który ma być kołem zamachowym rozwoju miasta, gminy, powiatu i regionu.
EURO-PARK Ząbkowice ma być usytuowany na obrzeżach miasta od strony północnej, przy drodze krajowej nr 8 i zajmować obszar 125 ha.
- Umowa inwestycyjna pomiędzy ARP i KOWR jest kolejnym krokiem we współpracy, której głównym celem jest utworzenie na terenie Ząbkowic Śląskich EURO-PARK Ząbkowice, czyli parku przemysłowego. Podpisując umowę inwestycyjną robimy duży krok naprzód w stosunku do listu intencyjnego, który podpisaliśmy w Warszawie, ale zarówno po stronie KOWR-u, jak i ARP-u jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Liczymy, że dla terenów południowych województwa dolnośląskiego będzie to silny impuls rozwojowy. Widzimy, jak bardzo rozwija się Wrocław, Kobierzyce – mówił Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A.
Jak dodawał, EURO-PARK Ząbkowice, który będzie działał w formie spółki celowej, będzie wspólnym przedsięwzięciem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który wniesie aportem nieruchomość, to jest teren 125 hektarów w Ząbkowicach Śląskich, natomiast Agencja Rozwoju Przemysłu udostępni kapitał niezbędny do uzbrojenia, do przygotowania terenów na potrzeby potencjalnych inwestorów.
- Te tereny znajdują się w doskonałym położeniu jeśli idzie o układ komunikacyjny, jest zarówno linia kolejowa, jak i infrastruktura drogowa. Jesteśmy już w toku rozmów z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, aby zapewnić bezpośredni zjazd z planowanej S8 na tereny inwestycyjne parku. Warto wspomnieć, że także S5 będzie bypassem udrażniającym przejazd przez ten region Dolnego Śląska – dodawał Paweł Kolczyński.
Zanim EURO-PARK Ząbkowice zacznie funkcjonować, należy jeszcze m.in. uzyskać zgodę ministra rolnictwa na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, wycenić nieruchomości, ale także uzyskać wszystkie uzgodnienia związane z zagospodarowaniem przestrzennym. Tereny trzeba dopasować do potrzeb infrastrukturalnych w zakresie ukształtowania terenu, tak, aby inwestorzy, którzy się tutaj pojawią, otrzymali optymalne warunki.
- Jeśli chodzi o nakłady, oszacowaliśmy, że w najbliższych kilku latach, ta perspektywa w przypadku parków przemysłowych jest najczęściej okresem 10-letnim, nakłady inwestycyjne, które będą do poniesienia to prawie 80 milionów złotych. To inwestycje na budowę dróg i systemu odwodnienia, budowę stacji elektro-energetycznych, wreszcie modernizację rowów melioracyjnych – wyliczał wiceprezes zarządu ARP S.A.
Michał Dworczyk, minister i Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podkreślał, że EURO-PARK Ząbkowice to kolejny dowód na realizację obietnic złożonych mieszkańcom regionu przez Prawo i Sprawiedliwość. Podkreślał zaangażowanie, determinację i wkład posła Marcina Gwoździa w to przedsięwzięcie.
- To właśnie on jako pierwszy rzucił hasło wielkiego terenu inwestycyjnego w Ząbkowicach Śląskich, który będzie wielką szansą dla Ząbkowic Śląskich i regionu.
Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, dodawał z kolei, że powstaniu EURO-PARKU powinno towarzyszyć także wyzwanie, żeby znaleźć inwestora, gdzie będziemy pewni nie tylko nowoczesnych technologii i innowacyjności, ale gdzie zarobki mogą być wyższe, aby otwierać perspektywy dla młodych, ambitnych ludzi. W takim parku powinno się nie tylko korzystać z wypracowanych gdzieś technologii, ale je współtworzyć.
- Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli wbić pierwszą łopatę, a później witać inwestora. A nawet nie jednego inwestora, bo na 125 hektarach miejsce do działalności znajdzie prawdopodobnie kilku, a może nawet kilkunastu inwestorów, którzy będą mogli realizować swoje cele biznesowe na ziemi ząbkowickiej. Wierzę, że za kilka, kilkanaście tygodni będziemy mogli poinformować, że powstanie spółka, będzie wniesiony konkretny kapitał, potem aportem będzie wniesiony konkretny majątek spółki i poszukiwania inwestora będą zintensyfikowane – mówił poseł Marcin Gwóźdź.
Grzegorz Pięta, p.o. dyrektora generalnego KOWR podkreślał, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od dawna zagospodarowuje nieruchomości nierolne znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pod inwestycje. Obecnie posiada swoje grunty w 9 Specjalnych Strefach Ekonomicznych.
- Z oferty KOWR skorzystało już wiele światowych koncernów. Cieszymy się, że grunty należące do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa mogą zostać również wykorzystane do utworzenia EURO-PARK-u Ząbkowice. Jego powstanie niewątpliwie przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu.
Wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie dziękował burmistrz Marcin Orzeszek, który deklarował pełną współpracę ze strony samorządu Ząbkowic Śląskich.
- Rada Miejska właśnie podejmuje uchwałę o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Tempo realizacji tej inwestycji w zakresie dokumentów planistycznych będzie przebiegało tak szybko, na ile jest to możliwe - mówił burmistrz Ząbkowic Śląskich.
Przeczytaj komentarze (36)
Komentarze (36)
-prawda-przestaje-miec-jakiekolwiek-znac
zenie-ten-spot-obala-mity-wokol-ulaskawi