Żądają modernizacji linii kolejowej Wrocław – Kamieniec

czwartek, 9.7.2015 06:00 14408 10

Linia kolejowa 276 powadzi od Wrocławia do przejścia granicznego Międzylesie-Lichkov m.in. przez Strzelin, Ziębice, czy Kamieniec Ząbkowicki. Gminy apelują do rządu o modernizację odcinka Wrocław – Kamieniec.

 Odcinek z Kamieńca Ząbkowickiego do Wrocławia ma 72 kilometry, wartość jej modernizacji zgodnie z Krajowym Programem Kolejowym ma wynieść około pół miliarda złotych.  Linia kolejowa 276 jest głównym traktem komunikacyjnym do stolicy regionu (oprócz drogi krajowej nr 8). Niestety, choć inwestycja modernizacji posiada Studium Wykonalności, nie została ujęta przez ministerstwo w podstawowej liście zadań do realizacji w Krajowym Programie Kolejowym do roku 2023.

Krajowy Program Kolejowy na lata 2014-2023 ustanawia ramy finansowe i warunki realizacji zamierzeń państwa, zapisanych w Dokumencie Implementacyjnym. Obejmie wszystkie inwestycje realizowane z udziałem środków będących w dyspozycji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Złożą się na to projekty finansowane przez budżet państwa, jak i dofinansowywane z programów unijnych (POIiŚ, CEF, Polska Wschodnia, RPO).

Gminy przez które przechodzi linia kolejowa, ale nie tylko wystosowały więc wspólny apel (poprzez uchwały Rad Gmin i Miast) o konieczność uwzględnienia inwestycji w programie rządowym. Apel skierowany jest do premier Ewy Kopacz, ministra infrastruktury, wojewody oraz marszałka województwa dolnośląskiego oraz posłów RP.

-  Linia kolejowa nr 276 jest czynną linią międzynarodową (…) wykorzystywaną przez mieszkańców wielu miast i gmin, tj. Wrocław, Żórawina, borów, Strzelin, Ciepłowody, Ziębice, Kamieniec Ząbkowicki, bardo, Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie. Mieszkańcom miast i gmin zależy przede wszystkim na szybkim, bezpiecznym dojeździe do Wrocławia, gdzie znajdują miejsca pracy i korzystają z usług (zarówno tych komercyjnych jak i oświatowych oraz kulturalnych). Brak dogodnego dojazdu skłania, szczególnie młodych ludzi do migracji. Brak modernizacji linii kolejowej, z dostosowaniem do współczesnych standardów, przyczynia się m.in. do wyludnienia regionu – czytamy w apelu.

Twórcy apelu podkreślają, że realizacja inwestycji przyczyni się do konkurencyjności transportu drogowego (co jest znaczące, biorąc pod uwagę, że na S8 Wrocław - granica państwa na razie też nie możemy liczyć), ale na wybór środka transportu będą miały wpływ bezpieczeństwo, komfort, koszt i szybkość podróży.

Apel poprały już gminy Ziębice, Kamieniec Ząbkowicki oraz Ciepłowody. Burmistrz Ziębic Alicja Bira uzasadnia, że nie ma rozwoju miasta Ziębice i całego regionu przylegającego bezpośrednio do linii kolejowej nr 276 bez wspólnego, zintegrowanego działania na rzecz wszystkich sąsiednich gmin. Takim działaniem jest właśnie modernizacja wspólnego układu komunikacyjnego. W Ciepłowodach podkreślano z kolei, że linia mogłaby poprawić bardzo utrudnione warunki wywozu wydobywanych surowców skalnych, jak również sprzyjać walce z bezrobociem czy udostępnianiu walorów przyrodniczo-krajobrazowych.

Czy tym razem uda się wywalczyć niezbędną modernizację ważnego ciągu komunikacyjnego naszego powiatu ze stolicą Dolnego Śląska? Czas pokaże.

Przeczytaj komentarze (10)

Komentarze (10)

janek z lutyckiej niedziela, 12.07.2015 11:20
monika ktora rozbudowala 8-ke rozbuduje teraz kolej ona jest niezastapiona...
dojeżdżający czwartek, 09.07.2015 19:48
Bardzo dobrze,takie wnioski powinny iść co miesiąc.Brawo Pani Burmistrz Alicja...
piątek, 10.07.2015 07:36
Że tak ci napiszę tak to możesz sobie ponaciskać przyciski...
dojeżdżający piątek, 10.07.2015 20:32
To nie rób nic,ale szanuj ludzi co coś robią i...
czwartek, 09.07.2015 12:33
Wszysycy nas olewają, jesteśmy zapomnianym zakątkiem Polski i Dolnego Śląska....
czwartek, 09.07.2015 14:03
Oczywiście zgadzam się z tobą u nas na Dolnym Śląsku jest wielkie bezrobocie jest to region traktowany po macoszemu Warszawka (PO) nie inwestują a nuż Niemcy wrócą, bo to są ziemie odzyskane po Niemieckie i nie zamierzają tu inwestować w miejsca pracy jedynie w eksploatacje minerałów i kruszyw w przemysł wydobywczy podstrefami ekonomicznymi łatają bezrobocie, aby ludzie nie zdechli z głodu i nie rosła zorganizowana przestępczość władze lokalne biernie godzą się na taki stan nie wykazują żadnej inicjatywy, aby uczynić region Dolnego Śląska regionem obfitym gospodarczo ze względu na bogactwa znajdujące się na tym regionie stawia się na rozwój wirtualnej Turystyki, która przynosi straty i niema przyszłości, jako stałe źródło dochodów dla założenia i utrzymania rodziny u nas panuje sezon Turystyczny krótko a koszty są nie współmierne do zysków świadczymy usługi Turystyczne za drogo ze względu na niekorzystny kurs naszej waluty, który utrzymywany jest sztucznie przez kapitał spekulacyjny, aby nasza gospodarka legła w gruzach jak Grecja.Wójt Czerniec zakłada, że mamy być gminą rolniczo –turystyczną i na dzień dzisiejszy połowę mieszkańców gminy jest nie potrzebna i trzeba się jej pozbyć poprzez zmuszanie ludzi do emigracji zarobkowej i opuszczeniu własnej małej Ojczyzny a radni wybrani biernie godzą się na ten stan rzeczy nie sprawują kontroli nad działaniami wójta w zapewnieniu rozwoju przyszłych pokoleń.
czwartek, 09.07.2015 09:24
Pół miliona? To nic
czwartek, 09.07.2015 09:26
pół miliarda!
czwartek, 09.07.2015 09:25
Już od dawna wójt i Dominik Krekora stawiają na rozwój...
czwartek, 09.07.2015 08:04
Żadne inicjatywy ułatwiające komunikację powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego z Wrocławiem...