Od 1 października kradzież tablic rejestracyjnych jest przestępstwem

wtorek, 3.10.2023 08:54 1353 2

1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która zmieniła kwalifikację prawną kradzieży tablic rejestracyjnych. Od wczoraj kradzież tablic rejestracyjnych przestała być wykroczeniem, a stała się przestępstwem za które grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

Kradzież tablicy rejestracyjnej dla właściciela stwarza duży kłopot związany nie tylko z kwestią finansową wyrobienia nowych tablic, ale głównie brakiem możliwości poruszania się pojazdem bez zamontowywanych tablic rejestracyjnych. Często zdarza się, że złodzieje wykorzystują je do dalszych kradzieży, na przykład paliwa na stacjach benzynowych. Do tej pory było to „jedynie” wykroczenie, co w żaden sposób nie odstraszało potencjalnych przestępców.

Zmieniło się to w dniu 1 października, bowiem z tą datą weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, w która wprowadza art. 306c w następującym brzmieniu:

§1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

§2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego. 

Surowym karom będzie zatem podlegał nie tylko zabór tablicy rejestracyjnej, ale też użycie tablicy nieprzypisanej do tego pojazdu, podrobionej lub przerobionej, jeżeli może to uniemożliwić albo utrudnić identyfikację tego pojazdu. Czyli karze więzienia może podlegać również kierowca, który w obawie przed karą z fotoradaru przerobi swoje tablice rejestracyjne tak, by mogły zostać niewłaściwie zinterpretowane, na przykład użyje naklejki, upodabniającej cyfrę 3 do 9 lub 8 do litery B, czy zamieni literę L na U.

 

asp. szt. Katarzyna Mazurek / KPP w Ząbkowicach Śląskich

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:
czwartek, 01.01.1970 01:00
Jest w Chinach i w krajach arabskich
wtorek, 03.10.2023 10:36
A kiedy kara śmierci?
wtorek, 03.10.2023 14:36
Jest w Chinach i w krajach arabskich