Trzy gminy z powiatu ząbkowickiego wśród tych, które przyjęły najwięcej uchodźców na Dolnym Śląsku

piątek, 8.4.2022 09:42 6066 0

Na Dolnym Śląsku schronienie znalazło już prawie 17 000 Ukraińców, głównie kobiet z dziećmi. Wśród dolnośląskich gmin, które instytucjonalnie przyjęły najwięcej uchodźców na 10 tysięcy mieszkańców są trzy z powiatu ząbkowickiego: Ząbkowice Śląskie, Złoty Stok i Bardo.

Jak informuje Dolnośląski Urząd Wojewódzki, dzięki wspólnej pracy rządu i samorządu w miejscach zakwaterowania na terenie  województwa schronienie znalazło już prawie 17 tys. obywateli Ukrainy. 

Oprócz gmin typowo turystycznych takich jak Karpacz, Szklarska Poręba, Duszniki Zdrój i Szczawno Zdrój chciałbym wyróżnić także zaangażowanie innych dolnośląskich gmin, szczególnie tych mniejszych, których łączna liczba mieszkańców nie przekracza tys. osób. Są to gmina Walim, Niechlów, Niemcza, Bardo, Złoty Stok i Mirsk - mówi wojewoda Jarosław Obremski.

W czwartek 7 kwietnia wojewoda odwiedził Ząbkowice Śląskie i Złoty Stok, gdzie rozmawiał o pomocy samorządów uciekinierom z Ukrainy. 

Podczas dzisiejszej wizyty w Ząbkowicach Śląskich razem z Burmistrzem Marcin Orzeszek rozmawialiśmy o przygotowanych przez gminę instytucjonalnych miejscach zakwaterowania dla gości z Ukrainy, kompleksowej obsłudze z możliwością bezpośredniego uzyskania informacji o wsparciu socjalno-bytowym, szansach na podjęcie pracy przez obywateli Ukrainy, kolejnych wyzwaniach, a także sprawnym funkcjonowaniu punktu nadawania numeru PESEL.  Na ten moment w ząbkowickim punkcie zarejestrowało się prawie 350 obywateli Ukrainy - mówi wojewoda.

 

W Złotym Stoku Jarosław Obremski wraz z burmistrz Grażyną Orczyk odwiedził dom kultury i promocji, gdzie zamieszkało około 30 matek z dziećmi. Zorganizowano tam stołówkę, pokoje noclegowe, a sala domu kultury służy idealnie potrzebom edukacyjno-kulturalnym, tak aby pomóc osobom z Ukrainy w adaptacji społecznej.

- Trzy emerytowane nauczycielki uczą polskiego, Polacy i Ukraińcy wzajemnie się integrują, organizując spotkania i zabawy dla dzieci. Kolejną zaadaptowaną przestrzenią były budynki przyszkolne, w który mieszka kolejna grupa osób z Ukrainy. Jest kącik zabaw, kompleks sportowo-rekreacyjny.Dziękuję Pani Burmistrz za współpracę, która pokazuje nam jak ważną rolę odgrywają małe wspólnoty. W ciągu trzech dni udało się wszystkim obecnym w Gminie około 150-ciu Ukraińcom nadać numer PESEL. Panie z Ukrainy znalazły zatrudnienie w kopalni złota, prowadzą zajęcia fitness, w ramach dbałości o lokalne środowisko odbyło się sprzątanie zieleni miejskiej. To tutaj integracja i wzajemna pomoc daje nam piękny oraz budujący obraz tego, jak to powinno przebiegać - relacjonuje wojewoda.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)