W Pomianowie Górnym odnaleziono trzy groby masowe niemieckich żołnierzy

czwartek, 24.6.2021 12:50 7868 7

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” od 22 do 23 czerwca prowadziła  w Pomianowie Górnym, w gminie Kamieniec Ząbkowicki, prace ekshumacyjne trzech grobów masowych niemieckich żołnierzy.

fot. POMOST

Na skraju tej miejscowości odnaleziono kwaterę trzech grobów masowych, w których pochowano 24 żołnierzy niemieckich (10 + 10 + 4). Według niemieckich źródeł archiwalnych byli to żołnierze zmarli w wojskowym lazarecie, który utworzono na zapleczu frontu w miejscowym pałacu. Ich zgony rejestrowano pomiędzy 23 marca a 2 kwietnia 1945 r. W grobach zarejestrowano liczne ślady zabiegów i operacji medycznych, m. in. opatrunków, drenów, szyn Kramera oraz amputacji kończyn. Przy wszystkich szczątkach były przełamane znaki tożsamości.

- Znamy tych wszystkich żołnierzy z imienia i nazwiska. Nie polegli oni w bezpośredniej walce, ale byli pacjentami lazaretu, polowego punktu opatrunkowego, czyli polowego szpitala, który znajdował się w pałacu w Pomianowie Górnym. Działania wojenne, zbrojne sensu stricte w tej okolicy nie miały miejsca, ten fragment Dolnego Śląska był jakby zapleczem przyfrontowym, gdzie znajdowało się bardzo dużo właśnie tego typu lazaretów i punktów opatrunkowych. Zmarłych żołnierzy chowano „na bieżąco”, tak jak umierali, na wzgórzu za wsią przy drodze do Doboszowic. W pierwszym grobie odkryliśmy szczątki 10 żołnierzy, w kolejnym także 10, a w ostatnim, trzecim, pochowano 4 żołnierzy, natomiast jama grobowa była znacznie większa – mówi Doba.pl dr Maksymilian Frąckowiak, archeolog „Pomostu”.

Informacje na temat grobów historycy znaleźli podczas kwerendy w Archiwum Państwowym we Wrocławiu w oddziale w Kamieńcu Ząbkowickim. Ponadto świadek udostępnił plan z umiejscowionymi mogiłami. Groby lazaretowe były niewidoczne, mieszkańcy wsi nie zdawali sobie sprawy, że w tym miejscu są mogiły.

- Znalezione szczątki niemieckich żołnierzy zostaną przewiezione na cmentarz do Poznania, będą tam spoczywały do momentu pogrzebu, który zostanie odprawiony najprawdopodobniej jesienią na niemieckim cmentarzu wojennym pod Wrocławiem w Nadolicach Wielkich. Będzie to pogrzeb zbiorowy ekshumowanych przez nas szczątków żołnierzy z różnych miejsc w województwie dolnośląskim i opolskim, do tej pory jest ich około 1000 – mówi Doba.pl Tomasz Czabański, dyrektor Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”.

- Wcześniej prowadziliśmy prace w miejscowości Stolec, gdzie znajduje się 5 krzyży, zgodnie z informacjami od lokalnych regionalistów, miało tam być pochowanych 5 żołnierzy niemieckich, dezerterów. Okazało się jednak, że pod krzyżami nie ma jam grobowych, może są gdzieś w okolicy, a krzyże ich tylko upamiętniały. Mamy także lakoniczne informacje o grobach w pobliżu dawnej strzelnicy w Ząbkowicach Śląskich, ale nie znamy dokładnej lokalizacji. Ddyby ktoś miał jakieś informacje na ten temat, to bardzo prosimy o kontakt. Będziemy także pracować w miejscowości Wigancice, w pobliżu Ziębic – dodaje dr Maksymilian Frąckowiak.

--------------------------------------------

Pracownia „Pomost” realizuje swoje zadania na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski. 

Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia POMOST prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Pracownia POMOST realizuje swoje zadania na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej. 

Osoby posiadające informacje o grobach wojennych z okresu II wojny światowej prosimy o kontakt: 601 469 494, pomost@pomost.net.pl

 

foto:POMOST

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

niedziela, 27.06.2021 15:08
Polskich żołnierzy nikt nie szuka
Adam piątek, 25.06.2021 17:59
nie wiem dlaczego tym się podniecam e Niemcy uważali nas...
czwartek, 24.06.2021 13:35
wyrazy szacunku dla ludzi, którzy to robią
niedziela, 27.06.2021 22:25
Taka praca, żeby to choć naszych odnalezono, to niemcy nas...
Artur Duleba piątek, 25.06.2021 14:26
"miało tam być pochowanych 5 żołnierzy niemieckich, dezerterów. Okazało się...
K. czwartek, 24.06.2021 17:16
My mieszkańcy Pomianowa, wiedzieliśmy o tym ...
czwartek, 24.06.2021 14:39
to nie tylko okazanie szacunku zmarłym, niezależnie od narodowości, ale...