CARNAVALE DI CASANOVA. Krótka niesamowita historia weneckiego karnawału

czwartek, 27.3.2025 13:27 393 0

Jakie symboliczne i historyczne znaczenie ma wenecki karnawał? Jak planowany jest kalendarz karnawałowy? Jaka jest rola państwa w organizacji tego wydarzenia? O tym wszystkim dowiemy się już 8 kwietnia podczas prezentacji włoskiej La Compagnia de Calza „I Antichi” w Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu. Weneccy artyści zaprezentują wybrane zagadnienia dotyczące historii i zwyczajów dawnego społeczeństwa weneckiego, wyjaśnią rodzaje i przeznaczenie weneckich masek, historię teatru w okresie renesansu, postaci z Commedia dell’Arte, a także XVIII-wieczne zwyczaje Wenecjan. Wykładowi towarzyszyć będzie muzyka z epoki (Vivaldi, Boccherini,  Albinoni), obrazy malarzy weneckich (Guardi, Canaletto, Bellotto, Longhi), a także krótkie scenki-wywiady z postaciami historycznymi.

Inspiracją do zorganizowania wydarzenia na początku kwietnia br. jest 300. rocznica urodzin Giacomo Casanovy, weneckiego podróżnika, literata i awanturnika. Podczas wrocławskiej prezentacji poznamy przygo­dy słynnego Casanovy, jego karnawałowe przygody oraz europejskie podróże (również do polski), które opisywał we wspomnieniach.

„Krótka niesamowita historia weneckiego karnawału”
wtorek, 8.04.2025, godz. 17:30
Sala Wielka Ratusza, wstęp wolny

Występują: Luca Colferai, Crazy Cat, Numa Echos
Kostiumy i akcesoria: Nicoletta Lucerna
Pomysł i reżyseria: Luca Colferai

Organizatorzy:
Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Twórcami i wykonawcami spektaklu są Włosi z La Compagnia de Calza „I Antichi” ,spektakl będzie tłumaczony z języka włoskiego na język polski.

 

Grupa La Compagnia de Calza «I Antichi»

Stowarzyszenie działające na rzecz organizacji i promocji Karnawału Weneckiego od 1979 r. i współpracujące z najważniejszymi weneckimi instytucjami, urzędem miasta oraz Biennale podczas organizacji świąt państwowych w Wenecji oraz w innych miastach we Włoszech i za granicą. Grupa utworzona przez dwanaście weneckich rodzin rozrastała się przez dziesię­ciolecia, pozostając jedyną grupą Compagnia della Calza działającą w mieście. U jej początków leżą renesansowe Compagnia della Calza, stowarzyszenia młodych arystokratów, którzy zbierali się podczas Kar­nawału i prezentowali swoje zdolności artystyczne i organizacyjne. Jedna Compagnia della Calza różniła się od drugiej kolorem „calze” (pończoch lub spodni z tamtych czasów) noszonych przez ich członków. Członkowie grupy współpracowali z najlepszymi współczesnymi ekspertami i artystami odpowiedzialnymi za różne elementy organizowanych wydarzeń: muzykę, scenogra­fię i aktorstwo.

Prezentacje organizowane przez Compagnia de Calza „I Antichi” kontynuują i czerpią z najstarszej formy rozrywki publicznej w Wenecji: momarìa. Były to spektakle zawierające scenografię, kostiumy i maski, przerywniki teatralne, akompaniament muzyczny, taniec, pantominę, połączonych wspólnym tematem (Miłość, Zwycięstwo, Pory roku itp.).

W ostatnich latach „I Antichi” opracowują nowy rodzaj wydarzeń oparty na elementach momarìa: spektaklu prezentacji. Są to formy o tematyce artystycznej, społecznej, kulturalnej i antropolo­gicznej, historii Wenecji, której towarzyszą sceny teatralne, pantomimiczne, taneczne, muzyka na żywo oraz projekcje obrazów i filmów.

Informacje o grupie „I Antichi” na stronie: www.iantichi.org.

Organizatorzy:
Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Partner: Muzeum Miejskie Wrocławia
Patronat medialny: „Gazzetta Italia”
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dodaj komentarz

Komentarze (0)