Dolnośląski WRDS za zamianami w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

poniedziałek, 23.5.2016 09:26 1727 0

Pierwszy sukces wszystkich uczestników dialogu społecznego na Dolnym Śląsku. Organizacje pracodawców, związki zawodowe, administracja rządowa i samorządowa wspólnie wypracowali rekomendacje zmian w systemie funkcjonowania Krajowego Fundusz Szkoleniowego. Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego trafi teraz do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej.

„Pomimo sukcesu, jaki odnosi Krajowy Funduszu Szkoleniowy, nie sposób uniknąć problemów pojawiających się na etapie podziału środków będących do dyspozycji w ramach KFS na obecnie obowiązujących zasadach, wynikających często z braku precyzyjnych uregulowań prawnych lub możliwości dowolnej interpretacji przepisów” -  możemy przeczytać w stanowisku przyjętym przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego 17 maja br.

 - Stanowisko WRDS jest dowodem na  otwartość i gotowość do współpracy na poziomie regionalnym. Mam nadzieję, że propozycje zmian zostaną uważnie przeanalizowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – mówi Marcin Kowalski, Wiceprzewodniczący Prezydium WRDS, z ramienia Konfederacji Lewiatan. 

Merytoryczne propozycje zmian w Krajowym Funduszu Szkoleniowym przygotowała specjalna grupa powołana w ramach Zespołu ds. rynku pracy, edukacji i kształcenia ustawicznego WRDS. Warto podkreślić, że rekomendacje były szeroko konsultowane m.in. ze środowiskiem dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy oraz Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy.

W prace Zespołu WRDS zaangażowana była Marcelina Palonek, ekspertka Dolnośląskich Pracodawców – regionalnego związku pracodawców Konfederacji Lewiatan.

- Krajowy Fundusz Szkoleniowy, wspierając rozwój kompetencji pracowników i pracodawców jest instrumentem o dużym znaczeniu dla firm, rozwoju dolnośląskiej przedsiębiorczości oraz rynku pracy. Dlatego tak ważne jest, aby funkcjonował sprawnie i aby warunki korzystania z niego były przyjazne i w równy sposób traktowały firmy ubiegające się o dofinansowanie. Ze strony Dolnośląskich Pracodawców zgłosiliśmy kilkanaście propozycji dotyczących usprawnienia KFS jako instrumentu rynku pracy – mówi Marcelina Palonek, dyrektor biura Dolnośląskich Pracodawców – regionalnego związku pracodawców Konfederacji Lewiatan.

Najwięcej uwag zgłoszonych przez stronę pracodawców dotyczyło sposobu i trybu przyznawania środków z KFS. Dolnośląscy Pracodawcy opowiadają się m.in. za wprowadzeniem ujednoliconego centralnie wzoru wniosku o dofinansowanie oraz wzorów załączników do wniosku. W rekomendacjach znalazł się również postulat dotyczący wprowadzenia maksymalnej liczby załączników do wniosku o dofinansowanie, wymaganych przez Powiatowe Urzędy Pracy podczas prowadzonego naboru. Ważną rekomendacją,  za którą opowiedzieli się członkowie WRDS jest wyznaczenie kryteriów przyznawania środków i wydawania pozytywnej lub negatywnej decyzji, w sposób który zwiększy transparentność decyzji i spowoduje wydawanie ich na tych samych zasadach we wszystkich urzędach pracy w Polsce.

Dolnośląscy Pracodawcy,
regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek