Browarnictwo we Wrocławiu – przeszłość i współczesność pokazana na wystawie w centrum miasta
Współczesne browary, historia największego piwnego festiwalu w Polsce, ciekawostki i interesujące fakty z Wrocławia, którego przeszłość pod względem browarnictwa jest bardzo bogata. Od 1 czerwca na wrocławskim rynku obejrzeć można wystawę „Browarnictwo we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Historia i współczesność”, przedstawiająca wyjątkowe miejsca na mapie Dolnego Śląska, przypominające także o jego przeszłości.
Wystawa, którą na wrocławskim rynku można oglądać od 1 do 16 czerwca, stanowi zbiór najważniejszych informacji na temat browarów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Tematy, które zostały przedstawione na planszach, dotyczą historii piwowarstwa i browarnictwa we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, współczesnych browarów, które można odwiedzić na Dolnym Śląsku, a także samego Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa.
Historia piwnej stolicy
Część wystawy dotyczy strony historycznej. Będzie w niej można znaleźć informacje na temat Piwnicy Świdnickiej, Piwnicy Ratuszowej, restauracji i karczem – C. Kisslinga, Piwiarni Augustinerbräu i Bitterbierhaus, dużych browarów – Haase, Mieszczańskiego i Piastowskiego, ogródków piwnych – Friebeberg, Kaiser Wilhelm Park, a także dawne obrazy Miedzianki i Jedlinki.
– Miejsc na mapie Wrocławia, związanych z historią piwowarstwa i browarnictwa jest więcej, niż większości z nas się wydaje. Wystawa pokazuje, jak bogatą przeszłość w tym zakresie ma Wrocław i jak ciekawe może być jej poznawanie – tłumaczy dyrektor Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa, Elżbieta Lenczyk.
Współczesne browary rzemieślnicze
Znaczna część wystawy została poświęcona funkcjonującym obecnie browarom, które warzą piwa rzemieślnicze. Są to: Kamienica, Miedzianka, Probus, Profesja, Browar Stu Mostów, Warsztat Piwowarski, Spiż, Złoty Pies, Jedlinka i Nepomucen.
– Od kilku lat obserwujemy odbudowywanie przez powstające browary rzemieślnicze czołowej pozycji Wrocławia jako jednego z najważniejszych miejsc browarniczych w całej Polsce. To tutaj setki lat temu powstała pierwsza piwiarnia, tutaj obecnie znajduje się szesnaście browarów serwujących piwa uznawane także na arenie międzynarodowej. Wystawa stanowi zebranie w jednym miejscu najważniejszych informacji o piwnej stronie stolicy Dolnego Śląska – mówi koordynator Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa, Joanna Boś.
Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa w pigułce
Podczas wystawy będzie można również poznać historię pierwszego piwnego festiwalu w Polsce, obecnie jednego z największych w Europie. To właśnie na nim rozpoczęła się piwna rewolucja, gdy podczas drugiej edycji imprezy, w 2011 roku, premierę miał prekursor piw kraftowych w Polsce – Browar Pinta i jego „Atak chmielu”.
Wystawę można oglądać od 1 do 16 czerwca na wrocławskim rynku, od strony Empiku. 5 czerwca organizatorzy Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa organizują konferencję prasową dla dziennikarzy i blogerów, której miejsce również nie jest przypadkowe – kluczowe i najważniejsze informacje związane z Festiwalem przekazane zostaną w miejscu starego browaru, dziedzińcu przy scenie kameralnej Teatru Polskiego, przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)