Wrocławskie obchody Święta Wojska Polskiego

poniedziałek, 14.8.2017 19:45 511 0

W dniach 14–15 sierpnia 2017 r. we Wrocławiu odbywają się uroczyste obchody z okazji Święta Wojska Polskiego. We wtorek, 15 sierpnia odprawiona zostanie uroczysta msza św. w kościele garnizonowym. Dzień wcześniej na wrocławskim placu Gołębim odbył się uroczysty apel oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.  Najmłodsi mogli również podziwiać wojskowy sprzęt.

Uroczyste obchody z okazji Święta Wojska Polskiego, odbywają się w dniach 14–15 sierpnia 2017 r. we Wrocławiu.

W poniedziałek, 14 sierpnia 2017 r. o godzinie 13:00 rozpoczął się uroczysty apel na pl. Gołębim z udziałem kilkuset mundurowych Wojska Polskiego. Podczas apelu odznaczono i awansowano na wyższe stopnie wskazanych przez Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza poruczników i podporuczników.

Około godziny 14:00 specjalny koncert zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych, podczas którego zebrani na wrocławskim Rynku mogli posłuchać m.in. znanej pieśni I Brygady Legionów Polskich "My, Pierwsza Brygada". W międzyczasie w godzinach 10:00–15:00 trwała wystawa sprzętu wojskowego, podczas której najmłodsi mogli m.in. usiąść za kierownicą wojskowych ciężarówek, zobaczyć wyposażenie pojazdów, których na co dzień używa polska armia, sprawdzić jak działa łączność w wojsku oraz zobaczyć prawdziwego snajpera.

We wtorek, 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego o godzinie 10:00 zaplanowano mszę św. w intencji żołnierzy w Kościele Garnizonowym.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku, w którym zawarto:„W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.”

Święto jest obchodzone na pamiątkę bitwy warszawskiej z bolszewikami, nazywanej również "Cudem nad Wisłą" z 1920 r.

Źródło: Wrocław.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek