Nokia partnerem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

czwartek, 24.10.2019 10:55 1129 0

– Nasza uczelnia jest otwarta na współpracę z dużymi partnerami, wiec porozumienie zawarte z Nokią ogromnie nas cieszy. To także  inwestycja w młodych ludzi, która jest dla mnie ogromnie ważna – mówił prof. Piotr Ponikowski podczas spotkania z przedstawicielami firmy Nokia, które zapoczątkowało współpracę uczelni i technologicznego giganta w zakresie wspólnych projektów naukowych, dydaktycznych i promocyjnych.

Podstawą do zawarcia umowy była wcześniejsza, owocna współpraca Nokii oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przy Cardiology Innovations Hackathon, co podkreślał Krzysztof Malinowski z Centrum Innowacji i Transferu Technologii UMW, będący moderatorem rozmów między sygnatariuszami. Wspomniana impreza, odbywająca się w ramach Cardiology Innovations Days, przybiera formę zawodów, w których interdyscyplinarne zespoły rywalizują w zakresie tworzenia nowoczesnych rozwiązań dotyczących opieki nad osobami z niewydolnością serca. Dyrektor. ds. rozwoju w Nokia Konrad Fulawka zgodził się, że Hackathon był punktem wyjścia, który pokazał, że istnieją obszary, w których Nokia i Uniwersytet Medyczny mogą podjąć współpracę, a spotkanie i fakt podpisania umowy staną się pretekstem by poszukiwać kolejnych obszarów porozumienia. – Chcemy się poznać, poszukać punktów stycznych i wymienić wiedzą – podkreślał. 

Podobnego zdania byli  również reprezentujący Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu p.o. rektora prof. Piotr Ponikowski oraz prorektor ds. dydaktyki prof. Piotr Dzięgiel. – Nasza uczelnia jest otwarta na współpracę z dużymi partnerami, więc chęć współpracy ze strony Nokii ogromnie nas cieszy. Liczę, że będzie to pretekst do cross-talku między studentami mającymi ciekawe pomysłu i specjalistami z branży IT dysponującymi wiedzą konieczną do ich realizacji. To inwestycja w młodych ludzi, która jest dla mnie ogromnie ważna – mówił rektor Ponikowski. Po ustaleniu wstępnych zarysów współpracy nastąpiło podpisanie umowy ramowej, która daje możliwość tworzenia wspólnych projektów z zakresu dydaktyki i B +R oraz organizacji wspólnych eventów. 

Dla Nokii współpraca z uczelniami, w tym z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, jest cenna nie tylko przez wzgląd na możliwość realizacji wspólnych, innowacyjnych projektów, ale także z perspektywy poszerzania świadomości dotyczącej firmy. Nokia nie jest już producentem telefonów komórkowych, a spektrum jej działalności jest niezwykle szerokie, o czym przekonywał reprezentujący Nokię Maciej Janiszewski. Po krótce przedstawił on najważniejsze obszary działalności firmy, czyli tworzenie szeroko pojętych technologii komunikacyjnych w zakresie łączności, oprogramowania, usług i licencjonowania. Ten zakres obejmuje również zastosowanie technologii komunikacyjnych w medycynie, na przykład w zakresie analizy danych, monitoringu stanu zdrowia pacjentów, zarzadzania informacją czy, w perspektywie przyszłościowej, zdalnej chirurgii. W zwiększaniu efektywności tych rozwiązań pomoże technologia łączności internetowej 5G, na razie testowana przede wszystkim w USA i Korei, jednak z perspektywą implementacji w Europie. 

Nokia systematycznie rozwija również współpracę z uczelniami, nie tylko na drodze praktyk, ale też w kontekście tworzenia wspólnych projektów w ramach Nokia Innovative Projects. Ten program umożliwia studentom realizację konkretnych pomysłów w ramach zajęć przy wsparciu Nokii. Jak dotąd odbyło się 14 edycji, które doprowadziły do powstania 69 projektów tworzonych przez niemal 250 studentów przede wszystkim z Politechniki Wrocławskiej, ale również Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Zdaniem rektora Ponikowskiego, współpraca i interdyscyplinarność otwierają drogę do realizacji już rozpoczętych i zupełnie nowych projektów. Zapewnił także, że w razie pojawienia się pomysłów z potencjałem będzie zabiegał o ich finansowanie. – Nie możemy zwlekać, moment na wdrażanie konceptów tego typu jest dobry, a ten, kto zrobi to jako pierwszy, zyska najwięcej. Jesteśmy przygotowani na takie wyzwania – mówił. W odpowiedzi dyrektor Fulawka zapewnił o gotowości Nokii do wspólnej realizacji pomysłów, gdy te tylko się pojawią. 

Żeby tak było, konieczna jest mobilizacja studentów, zwłaszcza uczęszczających do Szkoły Doktorskiej. Na spotkaniu reprezentował ich przewodniczący Samorządu Doktorantów Kamil Cebulski. – Kreatywnych, młodych naukowców nie brakuje. Problem pojawia się w chwili, gdy nie wiedzą, w jaki sposób wdrażać swoje pomysły. Mam nadzieję, że ta współpraca pomoże im w tym zakresie – mówił. Rektor Ponikowski i prof. Dzięgiel dodatkowo podkreślili, że wspólne projekty mogłyby obejmować również opracowanie nowoczesnych metod nauczania, w tym w upowszechnienie e-learningu i tworzeniu atrakcyjnych narzędzi naukowych, takich jak np. wirtualne atlasy anatomiczne.

Oficjalną część spotkania zakończył Krzysztof Malinowski z CITT, dodając, że know how Nokii byłby cenny także zakresie weryfikacji pomysłów płynących z uczelni. – Mamy potencjał, który oddajemy do Państwa dyspozycji. Deklarujemy otwartość i liczymy na nią także ze strony Nokii.

Foto: Tomasz Walów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek