Biznesowe zadania dla studentów

piątek, 24.1.2020 11:00 1147 0

Do 27 stycznia przedsiębiorstwa z różnych branż mogą zgłaszać projekty, które w ramach zajęć zrealizują studenci z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Wszystko to w trakcie kolejnej edycji Konferencji Projektów Zespołowych. Dotychczas powstały m.in. zaawansowane roboty, platformy i aplikacje mobilne oraz urządzenia ułatwiające życie.

W czasie studiów inżynierskich na Wydziale Elektroniki największym zadaniem do wykonania na zaliczenie jest projekt zespołowy. Studenci mają zrealizować rozbudowane, złożone zagadnienie będące rozwiązaniem konkretnego problemu i – co ważne – robią to zespołowo, by nauczyć się skutecznej pracy w grupie i wykorzystywania narzędzi, które to ułatwiają.

Mogliby tworzyć projekty „do szuflady”, ale szkoda byłoby zmarnować taką okazję, by popracowali nad czymś, co rzeczywiście może zostać wdrożone. Dlatego od kilku lat zapraszamy do współpracy firmy i instytucje, które prosimy o zgłoszenie tematów projektów do zrealizowania. Studenci łączą się w niewielkie grupy i wybierają zagadnienie, nad jakim pracują od lutego do czerwca, koniecznie we współpracy z przedsiębiorstwem czy instytucją – opowiada dr inż. Maciej Nikodem z Katedry Informatyki Technicznej na Wydziale Elektroniki. 

Zadaniem firm biorących udział w przedsięwzięciu jest przede wszystkim zdefiniowanie tematów, udzielanie konsultacji, nadzór merytoryczny oraz udostępnienie sprzętu i oprogramowania niezbędnego do realizacji zadań. 

W poprzednich latach studenci stworzyli m.in. tanią stację nadawczą cyfrowego sygnału radiofonicznego, z której mogą korzystać np. niewielcy lokalni nadawcy radiowi, centra zarządzania kryzysowego czy firmy zajmujące się systemami transportowymi. Na projekcie uczelnianym się nie skończyło – studenci rozwinęli go i stworzyli firmę DABcast, która zajmuje się tą technologią, oferując platformę do uruchomienia radia cyfrowego. 

Powstały także system transmisji dla balonu stratosferycznego, mobilna stacja jakości powietrza i mobilna aplikacja ułatwiająca przeprowadzanie inspekcji budynków za pomocą drona.

W sumie w poprzednich edycjach na współpracę ze studentami zdecydowało się 35 firm – od dużych korporacji, po lokalne przedsiębiorstwa oraz kilka fundacji i instytucji – Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Fundacja h/2, Centrum Sztuki WRO i Fundacja Copernicus. Przyszli inżynierowie przygotowali ponad 320 projektów, a 89 z nich – uznanych za najlepsze – zaprezentowano w finale wydarzenia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek