Kontenerowa Elektrownia Polowa gotowa do użycia w szpitalu polowym
Dolnośląscy Terytorialsi posiadają nowoczesne urządzenie wytwarzające energię elektryczną. Jest to Kontenerowa Elektrownia Polowa typu KEP 900. Urządzenie może być użyte w zdarzeniach kryzysowych. Potrafi zasilić nie jedną wioskę, osiedle, szpital stacjonarny, przychodnie, szpital polowy. Elektrownia już została przetestowana i może pracować non stop.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
Elektrownię obsługuje 4 wyszkolonych żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Są gotowi, aby o każdej porze dnia i nocy przetransportować kontenery wytwarzające prąd i rozstawić w każdym miejscu. Montaż i uruchomienie Kontenerowej Elektrowni Polowej trwa 3-4 godziny. Wszystko zależy oczywiście od ukształtowania terenu i warunków panujących na miejscu .
Elektrownia wyposażona jest w elektroniczny systemy sterowania. Sama się synchronizuje i podaje taką ilość prądu, jaka w danym momencie jest wymagana. Maksymalna moc urządzenia to 900 KW.
Elektrownia to trzy zespoły spalinowo-elektryczne wraz z kontenerem technicznym. Do uruchomienia i nadzoru prawidłowej pracy urządzenia niezbędni są odpowiednio wyszkoleni operatorzy z uprawnieniami SEP. Żołnierze nadzorują działanie elektrowni i pilnują prawidłowego jej funkcjonowania. Kontenerowa Elektrowania może pracować całą dobę, przez wiele tygodni a nawet miesięcy. Urządzenie ma zapewnić prąd w awaryjnych sytuacjach. Wojsko może w takich chwilach zasilić kluczowe przedsiębiorstw i instytucje, takie jak m.in. szpitale, czy urzędy.
Komentarze (0)