Stypendia artystycze Prezydenta Wrocławia przyznane [LISTA, FOTO]
Kolejnym 25 artystom przyznano stypendia artystyczne Prezydenta Wrocławia. W VIII naborze, na I półrocze 2023 roku i cały 2023 rok, złożonych zostało łącznie 141 wniosków. Stypendia, w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie, zostały przyznane osobom zajmującym się twórczością artystyczną w 6 dziedzinach: film (1), literatura (3), muzyka (6), teatr (4), sztuki wizualne (9), upowszechnianie kultury (2).
- Łącznie w ośmiu dotychczasowych edycjach przyznaliśmy 170 stypendiów artystycznych na kwotę ponad 3,6 mln zł. Program przynosi znakomite efekty, jesteśmy zachwyceni wieloma pracami, które już powstały - mówił prezydent Jacek Sutryk podczas uroczystego wręczania stypendiów. - Jestem przekonany, że i tym razem nasze stypendia nie tylko pomogą w realizacji planów zawodowych i pasji, ale znów staną się olbrzymią wartością dla Wrocławia.
Laureaci VIII edycji:
film:
1. Magdalena Zarębska
literatura:
2.Kamil Kawalec
3. Tomasz Majeran
4. Michał Zygmunt
muzyka:
5.Maciej Frett
6.Paweł Kulczyński
7. Ryszard Lubieniecki
8. Bogumił Misala
9. Albert Pyśk
10. Marta Śniady
teatr:
11. Anita Jakubik
12. Krzysztof Kopka
13. Adam Pietrzak
14. Rafał Pietrzak
sztuki wizualne:
15. Anna Bujak
16. Ada Gruszka
17.Malwina Hajduk-Kawalec
18. Maciej Janus
19. Paweł Mildner
20. Izabela Opiełka
21. Maria Rowdo – Bykowska
22. Katarzyna Tomaszewska
23. Liliana Zeic
upowszechnianie kultury:
24. Anna Lewińska
25. Urszula Rybicka
1. Magdalena Zarębska (film)
Autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2012 r.jej książka „Kaktus na parapecie” była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Pozycja „Projekt Breslau” została książką roku 2016 i zdobyła wyróżnienie w konkursie „Książka przyjazna dziecku” ogłoszonym przez Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. W 2021 otrzymała stypendium Prezydenta Wrocławia na napisanie książki przygodowo-historycznej „Trójkąt Trzech Cesarzy”.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Opracowanie i napisanie scenariusza filmowego na podstawie autorskiej książki „Projekt Breslau”
Odbiorcą filmu będzie młody widz. Ważnym elementem scenariusza będzie warstwa emocjonalna. Wiele przeżyć dostarczą bohaterom podróże w czasie, ale pojawią się również inne wątki związane z codziennością nastolatków. Film będzie pełnił rolę edukacyjną, jego celem jest zaznajomienie młodego widza z wydarzeniami historycznymi. Wątki dotyczące losów polskich rodzin i migracji po II wojnie światowej mogą skłonić do rozważań nad historią własnej rodziny. W szerszym kontekście mogą byćrównież przyczynkiem do rozmyślań nad małą ojczyzną, nad tożsamością budowaną na przywiązaniu do tradycji oraz nad różnorodnością regionalną i kulturową Polski.
2. Kamil Kawalec (literatura)
Poeta, animator kultury, muzyk. Założyciel i redaktor naczelny magazynu poetycko-społecznego „Zakład”. Autor publikacji pt. „Reguły gry. Antologia młodej poezji wrocławskiej 2020 r.”, za którą był nominowany do nagrody Warto 2021. Finalista projektu Połów 2021 organizowanego przez Biuro Literackie. Zwycięzca XXIX turnieju im. Rafała Wojaczka.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Rzeka, którą żyjemy”
Celem projektu jest stworzenie książki, której motywem przewodnim stanie się Odra. Projekt ma na celu symboliczne złożenie hołdu rzece, zwierzętom i ludziom z nią związanym. Stworzenie serii opowiadań, shortstory, próz poetyckich opartych
o współistniejącą kulturę związaną z Odrą.
3. Tomasz Majeran (literatura)
Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz filozofię na Uniwersytecie Wiedeńskim. Autor trzech książek poetyckich i jednej prozatorskiej. Na kanwie jego wierszy z tomu „Koty. Podręcznik użytkownika” powstał recital prezentowany w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2017 r. Jego teksty publikowane były w „Odrze”, „Twórczości”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Przekroju”.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Zdania odrębne”
„Zdania odrębne” to roboczy tytuł zbioru opowiadań o uchodźcach wojennych, którzy przybyli do Wrocławia po wybuchu wojny w Ukrainie na początku 2022 r. Artystycznie i faktograficznie wiarygodny zapis wyjątkowego momentu w historii Wrocławia. Centralnym miejscem, łączącym większość z kilkudziesięciu postaci, jest Dworzec Główny we Wrocławiu – to na nim spotykają się i rozdzielają losy bohaterów.
4.Michał Zygmunt (literatura)
Publicysta kulturalny, pisarz, scenarzysta. Studiował Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim.Autor powieści „New romantic” i „Lata walk ulicznych”. W roku 2013 stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2014 laureat Wyszehradzkiej Rezydencji Literackiej. Autor czterech powieści, dwóch wyróżnianych scenariuszy filmowych, współautor dwóch zrealizowanych scenariuszy filmowych, trzech antologii prozatorskich i dwóch zbiorów esejów filmoznawczych.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Pająki z Marsa” – powieść”.
Na poziomie fabularnym to rozgrywająca się między współczesnością a rokiem 1990 powieść o młodym, aspirującym filmowcu, usiłującym rozwikłać zagadkę zaginięcia swojego przyjaciela, członka tajemniczej sekty działającej na górze Ślęży. Na poziomie metafory to krytyczna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej.
5. Maciej Frett (muzyka)
Muzyk, kompozytor i producent. Znany z grup Job Karma i 7JK. Kurator i szef m.in. Wrocław Industrial Festival. Organizator ponad 100 koncertów prezentujących najważniejsze zjawiska w światowej i krajowej muzyce awangardowej, elektronicznej, neofolkowej i niezależnej. Prezes Stowarzyszenia Industrial Art.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego:Nagranie płyty z autorskimi kompozycjami elektronicznymi muzyki awangardowej na przecięciu stylistyk: industrial, inteligent dance music, ambient, noise.
Celem projektu jest skomponowanie, nagranie, wyprodukowanie i wydanie płyty z autorskimi kompozycjami pt.Frett. Płyta inspirowana jest dualizmem natury ludzkiej, skrajnościami, pomiędzy którymi rozgrywa się nasza codzienna egzystencja
i wynikająca z nich coraz większa polaryzacja społeczeństw.
6. Paweł Kulczyński (muzyka)
Muzyk, eksperymentator i artysta dźwiękowy, autor koncertów plenerowych, instalacji dźwiękowych oraz muzyki teatralnej. Konstruuje instrumenty elektroniczne, prowadzi warsztaty związane z technologią syntezy dźwięku. Współpracuje z wiodącymi festiwalami oraz instytucjami w Polsce i zagranicą. Występował m.in. na festiwalach Unsound, Sacrum Profanum, CTM Berlin.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Biosygnatury”
Stworzenie sześciu kompozycji za pomocą i wokół audiosfery wrocławskiego odcinka Odry, z wykorzystaniem nagrań mikrofonowych, hydrofonowych oraz rejestracji wibracji przedmiotów ipola magnetycznego, podążających za cyklem pór roku w miesięcznych interwałach, składających się na album muzyczny. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problematykę relacji miasta i rzeki poprzez przyłożenie narzędzi dźwiękowych w celu rozpoznania istotnych zależności związanych z tą kluczową arterią.
7. Ryszard Lubieniecki (muzyka)
Kompozytor, muzykolog, instrumentalista, improwizator. Absolwent studiów licencjackich w klasie prof. Bettiny Skrzypczak (kompozycja) oraz magisterskich w klasie prof. Jerzego Kaszuby i dr. Stanisława Miłka (akordeon) w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie doktorant w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zajmuje się głównie twórczością muzyczną XIV i XV wieku. Poza akordeonem gra również na portatywie organowym.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Skomponowanie i przygotowanie wykonania utworu muzycznegopt. „Opusculummonacordale. Kompozycja izorytmiczna nr 6”na flety, skrzypce, portatyw organowy i elektronikę w systemie wielokanałowym.
Kompozycja w założeniu ma stanowić podsumowanie dotychczasowych doświadczeń autora w rozwijaniu własnej metody kompozytorskiej, polegającej na włączaniu technik i cytatów z muzyki i teorii muzyki późnego średniowiecza do współczesnych kompozycji muzycznych. Szóstą z kompozycji izorytmicznych poprzedza bowiem pięć utworów na różne składy instrumentalne (z wykorzystaniem elektroniki), z których większość zarejestrowana została na płycie pod tym samym tytułem.
8. Bogumił Misala (muzyka)
Kompozytor i sound designer, tworzy instalacje dźwiękowe i muzykę do performensów, spektakli teatralnych, filmów i środowisk interaktywnych. Magister filozofii (specjalizacja estetyka nowych mediów) na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek i współzałożyciel kolektywu artystycznego IP Group, z którym prowadzi we Wrocławiu IP Studio, pracownię eksperymentalną skupiającą się na badaniach zależności między dźwiękiem, przestrzenią i ruchomym obrazem. Jako autor muzyki do spektakli teatralnych na stałe współpracuje z Krystianem Lupą.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego:„Crowdorchestra”
To projekt, w wyniku którego powstanie dźwiękowa instalacja performatywna z udziałem widzów, traktowanych jako aktywnych uczestników procesu twórczego. Celem jest zbadanie, jak intuicyjne proste ruchy i gesty ciał, bez wcześniejszego przygotowania czy warsztatu zawodowego, reagują na generatywne środowisko dźwiękowe. Technologia staje się tu narzędziem i partnerem w dialogu. Projekt zostanie zwieńczony otwartą dla publiczności prezentacją instalacji CrowdOrchestra w pracowni IP Studio.
9. Albert Pyśk (muzyka)
Absolwent PWSFTViT w Łodzi na kierunku aktorstwo. Na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej został laureatem Tukana Dziennikarzy oraz nagrody Zaiksu za najlepsze wykonanie piosenki polskiej. Skomponował muzykę do kilkunastu spektakli teatralnych, jak „Kobieta i życie”, „Mury krzyczą, albo uliczna śpiewka”, „Wierna wataha”. W 2022 r. był nominowany do wrocławskiej nagrody Warto w kategorii teatr.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Bilet sieciowy”
Wydanie płytypt. „Bilet sieciowy”,na której znajdzie się 12 utworów związanych z dźwiękami komunikacji miejskiej Wrocławia. Płyta będzie słowno-muzycznym reportażem z podróżowania wrocławskim transportem publicznym. Projekt ma na celu promowanie wśród mieszkańców miasta wyboru komunikacji miejskiej nie tylko jako środka transportu do pracy, szkoły czy uczelni, ale również jako sposobu odkrywania rozmaitych historii ludzkich oraz świata dźwięków, które otaczają nas każdego dnia, a na które nie jesteśmy do końca wyczuleni. Utwory będą utrzymane w charakterze muzyki elektronicznej z wykorzystaniem dźwięków nagranych na rejestrator.
10. Marta Śniady (muzyka)
Kompozytorka, ukończyła Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Kształciła się na podyplomowych studiach muzyki filmowej, komputerowej i twórczości audiowizualnej w Łodzi. Jej utwory prezentowane były podczasMiędzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, MusicaElectronica Nova czy Sacrum Profanum.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Nowa kompozycja na trio, elektronikę i obiekty dźwiękowe
Utwór składał się będzie z trzech warstw: partii instrumentów akustycznych (akordeon, perkusja), elektronicznej (sampler, audio playback) i choreograficznej (gra na oryginalnych obiektach dźwiękowych, stworzonych specjalnie do tego projektu przez projektantkę wzornictwa przemysłowego Wiktorię Lenart). Wszystkie trzy warstwy będą zespolone poprzez treść nadrzędną, która podejmie problem użyteczności sztuki we współczesnym świecie. Praca nad utworem zakłada warsztaty z wrocławskim triem Ensemble Kompopolex. Cała kompozycja zostanie wykonana podczas recitalu tria w grudniu 2023 r. we WRO Art Center, a pierwsze wykonanie fragmentu utworu planowane jest podczas festiwalu MusicaElectronica Nova.
11. Anita Jakubik (teatr)
Absolwentka Studium Animatorów Kultury SKIBA oraz filologii polskiej na UniwersytecieWrocławskim ze specjalnością teatrologiczną. Od 2021 r. prezeska Stowarzyszenia Rakugo. Od 2016 r. współtworzy grupę Kobito Rakugo, która zaprezentowała ponad pięćdziesiąt występów m.in. na Dniach Fantastyki we Wrocławiu, Pyrkonie w Poznaniu, Dniach Kultury Japońskiej w Łodzi, Hikariw Poznaniu.W 2022 r. wraz z Kameralnym Chórem Hibikeodbyła trasę po Polsce „Japonia w dźwiękach i gestach”.W latach 2016-2019 brała udział w warsztatach z mistrzami rakugo z Japonii.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego:Rakugo- japoński teatr jednego aktora, czyli storytelling w teatrze japońskim
Celem projektu jest zapoznanie widzów z japońskimi konwencjami teatralnymi, ze szczególnym uwzględnieniem teatru jednego aktora rakugo, jego strukturą słowną oraz ruchową. Założeniem jest samodzielne stworzenie historii oraz opowiedzenie jej w stylu rakugo. Działanie podzielone będzie na sześć spotkań: cztery spotkania warsztatowe, próba generalna, otwarty pokaz końcowy zdobytych umiejętności.
12.Krzysztof Kopka(teatr)
Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. „Koriolana” uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu „1612” (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z języka rosyjskiego. W wydawnictwie Słowo/Obraz Terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!”. Obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem „Ballady o Zakaczawiu”) i scenarzystą filmówfabularnych „80 milionów”, „Fotograf” i seriali „Głęboka woda”, „Komisja morderstw”. Wraz z „Teatrem na Faktach” został laureatem nagrody „Kreatywny Wrocław”. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (katedra scenografii). Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Dosłownie tak. Krótki kurs teatru dokumentalnego - książka
Będzie to pierwsza całościowa opowieść o współczesnym teatrze dokumentalnym,którą stworzą trzy przeplatające się dyskursy. Jeden będzie analizować i opowiadać o efektach pięcioletniej pracy twórczej i poznawczej z teatrem dokumentalnym, drugi wskaże na teoretyczne uzasadnienia podejmowanych decyzji artystycznych, trzeci pokaże konkretne przykłady rozwiązań scenariuszowych.
13. Adam Pietrzak(teatr)
Aktor i członek Fundacji „Teatr Układ Formalny”. Absolwent i stypendysta rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.Laureat nagrody dla najlepszego aktora na XVIII Festiwalu Teatrów Niezależnych „Garderoba” w spektaklu „Kosmetyka wroga”w reż. GrzegorzaGrecasa.Został wybrany do grona kreatywnych studentów z okazji 70-lecia polskiego środowiska akademickiego we Wrocławiu. Współpracował m.in. z Wrocławską Szkołą Filmową oraz Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA).
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Ojciec
Projekt zakłada realizację spektaklu teatralnego na podstawiewywiadów z mężczyznami w wieku od osiemnastu do osiemdziesięciu lat oraz obrazu ojca w literaturzeopartego na fragmentach „Króla Leara” i „Hamleta” Szekspira oraz „Wyzwolenia” Wyspiańskiego. Część przygotowana przez aktora będzie opierać się na scenariuszu stworzonym w podczas projektu, druga część będzie improwizacją wciągającąwidza do kreacji wizji ojca w obecnych czasach. Każde spotkanie z widzem będzie prowadzić do nowych wniosków. Połączenie dwóch form pozwoli poczuć sprawczość widzowi, zaprosi go do interaktywnej przestrzeni i pozwoli zainspirować do redefinicji własnych przemyśleń na temat ojcostwa.
14. Rafał Pietrzak (teatr)
Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku i Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a także z teatrami niezależnymi. Obecnie członek Fundacji „Teatr Układ Formalny”. Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku, stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach współpracy z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia „Eleos” w Białymstoku zrealizował monodram „Pustostan” – teatralny dokument poruszający temat bezdomności.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego:„Trzecie dziecięciolecie”
Realizacja autorskiego, zaangażowanego społecznie spektaklu poruszającego tematykę dorosłych dzieci z domów dysfunkcyjnych wśród pokolenia urodzonego w latach 80- i 90-tych w Polsce. Celem projektu jest przybliżenie zjawiska psychologicznego, jakim jest DDD, czyli dorastanie w domu dysfunkcyjnym. Spektakl będzie przybliżał perspektywę przedstawicieli pokolenia Y, którzy śmiało przemierzając ścieżki kariery, w życiu prywatnym czują się zagubieni w labiryncieswoich destrukcyjnych mechanizmów wynikających z bycia DDD.
15. Anna Bujak (sztuki wizualne)
Rzeźbiarka, twórczyni instalacji artystycznych. W swojej pracy artystycznej zajmuje się zjawiskiem traumy oraz sposobami jej przezwyciężania, antropocenem oraz utopią. Stara się przekształcać rzeczy w obiekty sztuki, świadomie ograniczając dodawanie nowych artefaktów do rzeczywistości.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Miejsce (akronimy i onomatopeje)
Efektem projektu stypendialnego będzie wystawa intermedialna zawierająca wątki tematyczne dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Wrocławia. Ekspozycja będzie łączyć perspektywę globalną z lokalną, historię z językiem sztuki współczesnej.
W swojej pracy artystka wykorzysta współczesne zjawisko internetowych akronimów, takich jak: OMG, ASAP, BTW, WTF, THX, stanowiących specyficzny, uniwersalny i ciągle rozwijany kod językowy.
16. Ada Gruszka (sztuki wizualne)
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocółaiwuna kierunku fotografia i multimedia oraz postprodukcjafilmowa i telewizyjna we Wrocławiu. Jej fotografie można odnaleźć w wielu polskich drukowanych magazynach i na okładkach tomików poezji. Jako artystka podkreśla istotę zmian w zakresie komunikacji i konsumpcji.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Retrospekcja przedmiotu dopełniona współczesnością potrzeb i odniesień
W ramach projektu stypendialnego artystka wykona około 100 wyselekcjonowanych fotografii, z czego docelowo zostanie wybranych 21. Fotografie prezentować będą dzieła mistrzów wzornictwa szkła i ceramiki użytkowej tworzących w latach 50- i 70-tych ubiegłego wieku, m.in. Zbigniewa Horbowego, Kazimierza Krawczyka, Zofii Bani, Lucyny Pijaczewskiej.
17. Malwina Hajduk-Kawalec (sztuki wizualne)
Ilustratorka i projektantka graficzna, specjalizująca się w projektowaniu książek oraz identyfikacji wizualnych wydarzeń artystycznych i wystaw. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale grafiki i sztuki mediów. Współpracuje z wrocławskimi instytucjami kultury, fundacjami i wydawnictwami.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Kinemawizje. Projekt rekultywacji zapomnianych przestrzeni kinowych przez sztukę plakatu i ilustracje.
To stworzenie serii dwunastu dedykowanych ilustracji artystycznych o zapomnianych kinach Wrocławia. Ilustracje będą odtworzeniem historii i życia tych miejsc. Artystka planuje także zaprojektować na ich podstawie kartki pocztowe z krótkim opisem wybranych miejsc oraz lokalizacją kin. Wydrukowane pocztówki będzie można znaleźć w różnych miejscach kulturalnych Wrocławia.
18. Maciej Janus (sztuki wizualne)
Absolwent projektowania graficznego w CorcoranCollegae of Art+Design w Waszyngtonie oraz projektowania graficznego w HKU University of the Arts w Utrechcie. Współtwórca Galerii Magiel - niezależnej alternatywy galeryjnej we Wrocławiu, skupionej na promocji szeroko pojętego urbanartu i kultury ulicznej.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Zajawka w „Maglu” – sztuka ulicy w galerii na Hubach
Stworzenie autorskiego programu kuratorskiego dla cyklu dwunastu wydarzeń w Galerii Magiel na wrocławskich Hubach. Projekt zakłada organizację wystaw twórców wywodzących się ze środowisk urbanartu, kultury ulicznej i undergroundowej. Wystawy, zróżnicowane pod względem dziedziny i twórczości, adresowane będą do szerokiego kręgu odbiorców.
19. Paweł Mildner (sztuki wizualne)
Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Ilustrator i projektant graficzny, autor książek obrazkowych, twórca plakatów, laureat wielu nagród i wyróżnień międzynarodowych. Był jednym z laureatów nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia w 2020 roku.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Magiczna torba z króliczkami. Badania nad rysunkiem w codziennym życiu.
Rezultatem przedsięwzięcia będzie publikacja opracowana na podstawie zbioru rysunków na tytułowy temat oraz towarzyszących im odpowiedzi z przeprowadzonej ankiety. W projekcie uczestniczyć będzie reprezentatywna społecznie grupa osób w różnym wieku, pracujących w różnych zawodach, z różnym wykształceniem, niezajmujących się zawodowo działaniami plastycznymi. Projekt będzie eksplorował rolę działań plastycznych w życiu współczesnych ludzi.
20.Izabela Opiełka (sztuki wizualne)
Absolwentka malarstwa i rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym, inspirowanym kodami wizualnymi właściwymi dla komunikacji elektronicznej, finalistka konkursu Najlepszych Dyplomów ASP we Wrocławiu. Nominowana do nagrody Warto 2022 w kategorii sztuki wizualne.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Flexiflow
Projekt zakłada powstanie piętnastu obrazów akrylowych, w większości o obłych kształtach. Niestandardowa forma zostanie uzyskana dzięki specjalnie zaprojektowanym i wyprofilowanym krosnom malarskim. Cykl obrazów ma nawiązywać do cielesności poprzez przedmioty służące człowiekowi. Obrazy mają być nie tyle portretem bieżących trendów, ale także futurystyczną wizją produktów kompatybilnych z ciałem.
21. Maria Rowdo - Bykowska (sztuki wizualne)
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Malarstwo studiowała w pracowni profesora Józefa Hałasa. Głównym tematem jej prac jest portret (w szczególności portret dziecka),inspiracją jest także pejzaż i martwa natura.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Twórczość malarska
W efekcie projektu powstaną dzieła malarskie inspirowane architekturą Wrocławia, wykonane w różnych technikach. Artystka wykona prace olejne, akwarele, pastele i rysunki przedstawiające piękno i bogactwo Wrocławia.
22. Katarzyna Tomaszewska (sztuki wizualne)
Absolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Accademii di BelleArti di Brera w Mediolanie, doktor sztuk pięknych. Jest laureatką wielu nagród międzynarodowych, w tym nagrody Stowarzyszenia Artystów Europejskich IAA Award oraz Arte Laguna Prize.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Plastikowa rzeczywistość
W ramach projektu powstanie cykl minimum dwudziestu obrazów, portretów wykonanych ołówkiem na papierze. Obrazy ukazywać będą bliską, destrukcyjną relację człowieka ze sztucznymi tworzywami. W pracach ukazany zostanie przemijający świat i relacje społeczno-psychiczne człowieka ze światem współczesnym.
23.Liliana Zeic (sztuki wizualne)
Doktora sztuk pięknych wydziału sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje z video, fotografią, obiektem oraz tekstem. Tworzy intermedialne ,i performatywne projekty oparte na badaniach artystycznych.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Włóżmy w ziemię wilgotne ziarenko lnu
Projekt zakłada stworzenie cyklu minimum piętnastu intarsji w drewnie badających wizualnie temat wsparcia przyrody dla rozwoju queerowych form życia. Użyte zostaną forniry czeczot roślinnych, będące dla artystki materią do eksploracji wizualności „inności”, zdolności do samoregeneracji i wzrostu.
24. Anna Lewińska (upowszechnianie kultury)
Prezeska fundacji Ważka, magister kulturoznawstwa, filolożka słowiańska, animatorka i badaczka terenowa, autorka wielu projektów kulturalnych, społecznych i badawczych, pracuje w Ośrodku Postaw Twórczych Zamek we Wrocławiu.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Historie mówione pracowników i pracowniczek wrocławskich instytucji kultury z II poł. XX w.
Projekt zakłada przeprowadzenie co najmniej 15 wywiadów w formie audio z byłymi pracownikami i pracowniczkami wrocławskich instytucji kultury. Rezultatem pracy będzie stworzenie mobilnej wystawy, która zaprezentowana zostanie w różnych instytucjach kultury oraz założenie strony internetowej, gdzie będą udostępniane fragmenty nagrań. Premiera odbędzie się w OPT Zamek.
25. Urszula Rybicka (upowszechnianie kultury)
Publicystka, recenzentka i edukatorka. Założycielka i redaktorka Żydoteki, jedynego polskiego medium o literaturze żydowskiej. Czytelnikom przybliża przede wszystkim literaturę i kulturę Żydów. Prowadzi wykłady, warsztaty i spotkania autorskie poświęcone tematyce żydowskiej. Za swoje działania otrzymała wyróżnienie w konkursie Nagroda Polin2021, a jej projekt Żydowski Wrocław w 2021 r. był realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia.
Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Stworzenie autorskiego i dwujęzycznego przewodnika po żydowskim Wrocławiu wydanego w formie e-booka do darmowego pobrania ze strony zydowskiwroclaw.pl
Celem projektu jest przedstawienie praktycznej strony opowieści o Żydach w mieście spotkań i opublikowanie przewodnika po żydowskim Wrocławiu, który będzie prezentował wybrane ścieżki historyczne, zachęcające do poznawania i zwiedzania Wrocławia.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)