Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rozpoczął nowy rok akademicki
– Inauguracja roku akademickiego to wielkie święto. Naprawdę mamy co świętować, mamy z czego się cieszyć. Mamy powody do świętowania, dzięki temu wszystkiemu, co zrobiliśmy razem – powiedział rektor UMW prof. Piotr Ponikowski podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024. UMW tradycyjnie rozpoczął go w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Na pierwszy rok studiów Uniwersytet Medyczny przyjął ponad 1750 studentów.
W inauguracyjnym wystąpieniu rektor przypomniał największe sukcesy uczelni i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
– Otrzymaliśmy kategorię A we wszystkich trzech ewaluowanych dyscyplinach – powiedział prof. Piotr Ponikowski. – W najbardziej prestiżowych rankingach, jak Lista Szanghajska czy THE WUR, znajdujemy się w czołówce polskich uczelni. Dziś mamy bardziej ambitny cel. Będziemy się ubiegać o status uczelni badawczej, co daje nie tylko prestiż, ale także dodatkowe środki na wspieranie badań naukowych.
Wśród sukcesów ostatnich miesięcy rektor UMW wymienił powstanie Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej, pierwsze miejsce w konkursie projektu Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (przygotowanego wspólnie z USK i Uniwersytetem Ekonomicznym), utworzenie filii w Wałbrzychu, osiągnięcia wydawanych przez UMW czasopism, a także sukcesy absolwentów w Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym (pierwsze miejsce w Polsce) i Lekarskim E gzaminie Końcowym. Rektor dziękował wszystkim zaangażowanym w projekty UMW i USK, podkreślając ich pasję.
– Entuzjazm ma znaczenie, bo to on jest brakującym tym ogniwem, które pozwala przesuwać granice – mówił prof. Piotr Ponikowski. Zwrócił się też do studentów: – Potrzebujemy waszego entuzjazmu, waszych pomysłów. Wybierając studia na UMW, dobrze wybraliście. Pilnujcie nas, byśmy spełnili wasze oczekiwania. Zasługujecie na studia w uczelni waszych marzeń.
Poza społecznością uczelni w uroczystości wzięli udział liczni goście, w tym minister zdrowia Katarzyna Sójka, która gratulowała władzom UMW utworzenia filii w Wałbrzychu, gdzie od tego roku akademickiego ruszył wydział lekarski. Podkreśliła wagę tego wydarzenia, nie tylko dla samej uczelni, ale przede wszystkim dla ochrony zdrowia w południowej części regionu dolnośląskiego.
– Filia w Wałbrzychu daje możliwość kształcenia większej liczby lekarzy, a jest taka potrzeba. Ponadto istotny dla ochrony zdrowia w tej części regionu jest fakt związania z nim tych, którzy ukończą tu studia i w przyszłości znajdą pracę – powiedziała minister zdrowia.
Jako kolejny projekt wrocławskiej uczelni medycznej, który będzie miał kolosalny wpływ na jakość opieki zdrowotnej w regionie, minister wymieniła budowę Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego i Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej. Szefowa resortu zdrowia przekazała na ręce rektora symboliczny czek na doposażenie infrastruktury dydaktycznej o wartości blisko 3,5 mln zł.
Doktorat honoris causa dla prof. Kasprzaka
Podczas inauguracji doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymał wybitny chirurg naczyniowy prof. dr Piotr Kasprzak, przez wiele lat związany z uniwersytetem w Ratyzbonie.
– Osoba wybitnie zasłużona dla polskiej i światowej chirurgii, charyzmatyczny naukowiec, wielki człowiek, przyjaciel wszystkich chirurgów, nasz mistrz i nauczyciel – tak charakteryzował w swojej laudacji sylwetkę uhonorowanego prof. Dariusz Janczak, prorektor ds. klinicznych UMW oraz kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej. – Radość moja jest tym większa, że łączy nas wspólna pasja: chirurgia naczyniowa.
Prof. Janczak przypomniał drogę zawodową laureata, która rozpoczęła się od studiów medycznych w Łodzi oraz jego największe dokonania naukowe.
– To przede wszystkim wprowadzenie nowych technik operowania tętnic szyjnych – powiedział prof. Dariusz Janczak. – W swojej pracy skoncentrował się na leczeniu endowaskularnym tętniaka aorty, a szczególnie tętniaka piersiowo-brzusznego. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych o wysokim współczynniku wpływu, a także pionierem w stosowaniu stentgraftów u pacjentów z tętniakiem aorty.
Prof. dr Piotr Kasprzak jest także częścią społeczności Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: z Kliniką Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego współpracuje od kilku lat, szkoląc chirurgów naczyniowych i uczestnicząc w zabiegach, m.in. implantacji stentgraftów do aorty.
– Zaplanowanie drogi do sukcesu w realnym życiu jest zwykle niemożliwe – powiedział prof. dr Kasprzak w swoim wystąpieniu po przyjęciu tytułu. – Ja sam chciałem studiować handel zagraniczny, choć oboje rodzice byli lekarzami. Dopiero w przedostatniej klasie liceum zdecydowałem, że będę studiował medycynę. W dużej mierze pod wpływem rozmów z rodzicami, choć nigdy nie było z ich strony nalegania. Żeby odnieść sukces, trzeba kierować się własnymi zainteresowaniami i nie traktować porażki jako nieodwracalnej przegranej. Uczmy się od najlepszych, dążmy do sukcesu, idąc prostą drogą.
***
Kilkunastu pracowników UMW otrzymało w rąk minister zdrowia odznaczenia państwowe: Srebrne Krzyże Zasługi, medale "za długoletnią służbę" i odznakę honorową "Za zasługi dla ochrony zdrowia". Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk wręczył Medale Komisji Edukacji Narodowej czterem osobom.
Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas w wykładzie inauguracyjnym próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie: 'Jak być dobrym lekarzem w dzisiejszych czasach?'
Dodaj komentarz
Komentarze (0)