Nagrody za pomnik już lecą do Wrocławia!

piątek, 18.10.2024 12:42 137 0

Na uroczystej gali CODA AWARDS 2024 w Historic Cincinnati Music Hall (w amerykańskim stanie Ohio) Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia oraz Tomasz i Konrad  Urbanowiczowie odebrali nagrody za wrocławski Pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Zaklęte w szkle wizerunki żołnierzy wojennego i powojennego podziemia na stałe wpisali się w przestrzeń publiczną Wrocławia.

CODA AWARDS 2024 to najważniejsze coroczne branżowe spotkanie artystów, architektów i managerów kultury z USA, Kanady oraz Europy. 500 ich przedstawicieli wzięło udział w uroczystości wręczenia nagród twórcom wyróżnionych w 10 kategoriach prac. W 12. edycji CODAawards wpłynęło 379 zgłoszeń z 21 krajów. Czternastu jurorów ze świata designu, architektury oraz sztuki oceniło zgłoszenia z 2024 r. i wybrało zwycięzców w dziesięciu kategoriach projektowych. Wrocławski Pomnik Żołnierzy Niezłomnych otrzymał dwie nagrody: (1) publiczności w głosowaniu na całym świecie, (2) międzynarodowego jury w kategorii na najlepsze dzieło sztuki w przestrzeni publicznej.

Ta nagroda to wyraz uznania nie tylko dla naszej historii, ale przede wszystkim dla niezwykłej wartości artystycznej tego pomnika. Projekt został wybrany spośród kilkuset dzieł sztuki w przestrzeni publicznej z całego świata – mówi dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Uczestnicy konferencji w kuluarach głośno wyrażali swój zachwyt i uznanie dla pracy, którą wykonali polscy artyści Tomasz i Konrad Urbanowiczowie, twórcy pomnika. Podziw budziło także zgromadzenie tak wielu środowisk wokół idei powstania pomnika: od kombatantów, poprzez władze samorządowe, rządowe po NGO-sy i instytucje kultury. 

Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 8 maja tego roku, a dokonała go mjr Wanda Kiałka, 102-letnia żołnierka Armii Krajowej i więźniarka Workuty. Monument stoi na zrewitalizowanym przez władze Wrocławia skwerze pomiędzy ulicami Dyrekcyjną, Glinianą i Borowską. Centrum Historii Zajezdnia w oparciu o ideę pomnika prowadzi działalność edukacyjną o trudnych latach powojennych oraz opiekuje się dziełem.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek