Wybieramy 30 Kreatywnych Wrocławia. Ruszyły zgłoszenia

piątek, 18.10.2024 13:49 149 0

To już 8. edycja konkursu na 30 Kreatywnych Wrocławia, organizowanego przez portal www.wroclaw.pl. Do grona najlepszych z najlepszych wybierani są wybitni naukowcy, społecznicy, artyści, biznesmeni... Ludzie odważni, nieszablonowi, którzy zmieniają miasto na lepsze i inspirują innych. Ale doceniane są również ciekawe inicjatywy i projekty. W piątek 18 października ruszyły zgłoszenia.

IDEA 30 KREATYWNYCH WROCŁAWIA 2025

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2015 r. Do tej pory w zaszczytnym gronie Kreatywnych Wrocławia znalazło się już 210 laureatów, w tym nie tylko wybitnych osobistości, ale również zespołów, grup badawczych, projektów i stowarzyszeń.  

- Szukamy we Wrocławiu ludzi nieszablonowych, inspirujących i nowatorskich, dzięki którym miasto zmienia się w nowoczesną metropolię, pulsującą życiem, pomysłami. I to w różnych dziedzinach: w nauce, biznesie, kulturze, sztuce, dizajnie, w nowoczesnych technologiach i w różnych działaniach na rzecz Wrocławia – mówi Robert Migdał, redaktor naczelny portalu www.wroclaw.pl.

Kreatywni Wrocławia wybierani są w 4 kategoriach:

  • nauka/ technologie,
  • biznes,
  • kultura/sztuka/dizajn
  • społeczeństwo/miasto. 

Kreatywni Wrocławia: „Miasto nas doceniło”

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej rozpoczęcie nowej edycji konkursu 30 Kreatywnych Wrocławia 2025 pojawili się laureaci wcześniejszych edycji.

Przedstawiciele i przedstawicielki Cafe Równik (laureaci edycji 2019),wyjątkowej kawiarni przy ul. Jedności Narodowej, w której zatrudnione są osoby z niepełnosprawnościami, mówili o tym, że praca w tym miejscu jest dla nich terapią. I zaprosili wszystkich do odwiedzin lokalu, który niedawno przeszedł remont.

Bartosz Robaszewski, prezes firmy4soft SA, również laureat 30 Kreatywnych Wrocławia 2019 (w kategorii „biznes”), wspominał galę wręczenia nagród. 

- Pamiętam, jak przedstawiciele Cafe Równik weszli na scenę, żeby odebrać nagrodę, a było to jakieś 20 osób, to wszyscy zaczęli bić brawo. Człowiek pomyślał sobie wtedy, że oni robią rzeczy niesamowite. A po chwili na scenę weszło dwóch innych laureatów i powiedzieli, że tworzą figurki z metalu m.in. do „Gry o tron”. Pomyślałem sobie wtedy: „to jest praca marzeń”, a ja tu robię ten swój start-up - opowiadał. 

I dodał, że od tamtego czasu, jego firma wzrosła czterokrotnie. Zatrudnienie przekroczyło 70 osób. - Prawda jest taka, że to była najfajniejsza nagroda, jaką można było dostać. Sam fakt, że jest się docenianym. Żyjemy we Wrocławiu, robimy coś dla miasta, ściągamy tu zagranicznych klientów, staramy się tworzyć coś innowacyjnego. I miasto nas doceniło. To było bardzo fajne uczucie - zaznaczył. 

„To zaszczyt być w tym gronie” 

Krzysztof Jarzyna, laureat 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii „biznes” (edycja 2021), praktyk branży automotive z wieloletnim doświadczeniem menedżerskim w zarządzaniu przedsiębiorstwami przemysłowymi, dodał: - To miasto pełne ludzi z pasją, którzy tworzą cuda. To ogromny zaszczyt być w gronie ludzi nagrodzonych w tym konkursie.

Anna Jur z fundacji Paliwo Artystyczne, organizatorka wydarzenia Ręki Dzieła Fest, laureatka 30 Kreatywnych 2016 w kategorii „kultura i sztuka” przyznała, że jest dumna z tego, że wydarzenie, które organizuje, na stałe wpisało się już w pejzaż miasta.– Taka nagroda jest bodźcem, żeby działać dalej – mówiła. – Trzymam kciuki za wszystkich, którzy tym razem będą nominowani.

Monika Glińska ze stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów, które było laureatem edycji 2016: – Dla nas ta nagroda była wielką motywacją do dalszego działania. Byliśmy zaskoczeni, że ktoś nas dostrzegł na tych peryferiach – mówiła na konferencji. 

30 Kreatywnych Wrocławia 2025. Ruszyły zgłoszenia

Zgłoszenia do 8. edycji 30 Kreatywnych Wrocławia ruszyły w piątek 18 października 2024 na www.wroclaw.pl (LINK: wro.news/30KreatywnychZgloszenia) i potrwają do 30 listopada 2024 (do godz. 23:59). 

Znasz taką inspirującą, kreatywną osobę, grupę, projekt albo inicjatywę? Zgłoś ją/je do konkursu. Wystarczy wypełnić formularz na stronie www.wroclaw.pl, uzasadnić swój wybór, podać dane kontaktowe oraz zaakceptować zasady regulaminu.

Co ważne, jeśli jesteś przekonany/przekonana, że robisz rzeczy wybitne, możesz zgłosić również siebie.

W konkursie 30 Kreatywnych Wrocławia mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie, które nie były laureatami wcześniejszych edycji. Jedna osoba może zgłosić kilku kandydatów/kandydatek.

Kiedy poznamy laureatów 30 Kreatywnych Wrocławia 2025?

Po zakończeniu etapu zgłoszeń, jury konkursowe, w skład którego wejdą zarówno dziennikarze redakcji www.wroclaw.pl, jak i osoby z zewnątrz, związane z danymi kategoriami zweryfikuje zgłoszenia i wybierze laureatów.

Poznamy ich podczas uroczystej, kwietniowej gali we Wrocławiu. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy, statuetki, zostaną też przedstawieni na specjalnej stronie internetowej 30 Kreatywnych Wrocławia oraz w biuletynie www.wroclaw.pl.

Wśród laureatów i laureatek dotychczasowych edycji znaleźli się również m.in.:

  •   Joanna Kuciel, dziennikarka i pisarka, autorka znakomitych biografii Antoniego Słonimskiego „Heretyk na ambonie”, Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła” oraz książki „Służące do wszystkiego”, a ostatnio cenionych „Chłopek” (edycja konkursu - 2019);
  •  Piotr Herba - twórca ogólnopolskiego serwisu internetowego fotopolska.eu (edycja 2019);  
  • Maja Krefft - specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży (edycja 2021);
  • Akcja Różowa Skrzyneczka - Adrianna Klimaszewska i Bożena Powaga stworzyły akcję, której celem jest dostęp do bezpłatnych materiałów higienicznych dla kobiet w przestrzeni publicznej (edycja 2020);
  • Prof. Marcin Drąg – chemik, specjalizujący się w chemii biologicznej i medycznej, bada enzymy odpowiedzialne za choroby cywilizacyjne, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej (edycja 2018);
  • Joanna Mielewczyk - dziennikarka radiowa, autorka książek, cyklu reportaży „Kamienice” (edycja 2018);
  • Michał Sadowski, założyciel i prezes Brand24 S.A., znanej i cenionej firmy zajmującej się monitoringiem internetu (edycja 2015);
  • Oskar Zięta, słynny architekt i projektant, twórca rzeźby NAWA na wyspie Daliowej we Wrocławiu (edycja 2015);
  • Olga Malinkiewicz, fizykczka, która wynalazła technologię wytwarzania fotowoltaicznych ogniw perowskitowych (edycja 2015). I wielu innych.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek