Ruszyła kolejna edycja kampanii #WrocławSięSzczepi

wczoraj, 18 godz temu 143 0

Choroby zakaźne wracają do Polski. Gwałtownie rośnie liczba przypadków krztuśca czy Odry a główną przyczyną jest, także rosnąca, liczba odmów szczepień. Dlatego Wrocław rusza z kampanią #WrocławSięSzczepi i zachęca do profilaktyki. Symbolem kampanii będzie nowy, wrocławski krasnal – Szczepania.  
 
Wrocław od wielu lat jest ogólnopolskim liderem w dziedzinie szczepień. W latach 2010-2023 miasto prowadziło  samorządowy program walki z wirusem HPV, chroniąc – dzięki szczepieniom,   27 tys. dziewcząt i chłopców. Dzięki połączeniu edukacji zdrowotnej rodziców i uczniów wrocławskich szkół ze szczepieniami w placówkach medycznych, Wrocław  osiągnął wszczepialność na poziomie 73%, co stanowiło najwyższy wynik w Polsce.  Mimo, że szczepienia organizowane są teraz przez Ministerstwo Zdrowia samorząd nie rezygnuje z działań edukacyjnych.
 
- Rusza kolejna edycja kampanii #WrocławSięSzczepi. W tej kampanii dostarczamy przede wszystkim aktualną wiedzę opartą na faktach i wiarygodnych źródłach medycznych. Na ekranach pojazdów komunikacji miejskiej i w internecie pojawią się spoty dotyczące szczepień. W czasie wrocławskich wydarzeń będą działać stoiska edukacyjne. Zależy nam, by by Wrocławianki i Wrocławianie świadomie dokonywali wyborów, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci – mówiła Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.
 
Bardzo ważnym elementem kampanii są działania informacyjno-edukacyjne kierowane do rodziców i uczniów wrocławskich szkół podstawowych. Realizowane będą także szkolenia dla pielęgniarek, personelu medycznego i nauczycieli prowadzone przez specjalistów z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. 
W ramach kampanii do grona wrocławskich krasnali dołączy wkrótce krasnalka Szczepania, która stanie przed budynkiem przychodni przy placu Dominikańskim.
 
- Szczepienia ochronne uznawane są za jedno z największych osiągnięć medycyny a ich rozwój zmienił w zasadniczy sposób wskaźniki umieralności dzieci. Dużym problemem jest jednak  brak pełnej świadomości, że tylko utrzymując wysoką wszczepialność, możemy zapewnić  odporność populacyjną, dzięki której chronimy także osoby, które ze względu na przeciwwskazania nie mogą być zaszczepione – przypomina prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
 
Od stycznia do końca października liczba zachorowań na krztusiec w Polsce wyniosła prawie 24 tys. z czego 7 tys. osób zachorowało tylko w ostatnim miesiącu. W porównywalnym okresie 2023 r. było to 687przypadków.Oznacza to, że mamy do czynienia z ponad 34-krotnym wzrostem zachorowań na tę niebezpieczną chorobę zakaźną. Przybywa również zakażeń wirusem Odry, na którą w zeszłym roku, w podanym okresie, zachorowało 27 osób, teraz 10 razy więcej. Podobna tendencja utrzymuje się także dla innych chorób infekcyjnych.
 
Jedną z przyczyn tej sytuacji jest uchylanie się od szczepień. Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, liczba osób, które się nie szczepią, stale rośnie. W 2021 r. było ich 4,9 tys. a w tym roku tylko do marca już ponad 8 tys.
 
Kampania #WrocławSięSzczepi ma na celu zwiększanie świadomości zdrowotnej mieszkańców na temat znaczenia szczepień w profilaktyce chorób infekcyjnych.
 
Oprócz Programu profilaktyki zakażeń wirusem HPV, miasto realizowało w ostatnich latach także szczepienia przeciwko grypie dla seniorów 65+ oraz przeciwko pneumokokom dla wrocławskich wcześniaków.
 
Wrocławianie i wrocławianki mogą skorzystać z ponad 40 programów polityki zdrowotnej, promocji zdrowia, profilaktyki chorób oraz kampanii zdrowotnych finansowanych z budżetu miasta. Rocznie Wrocław przeznacza 9 mln zł na realizację zadań związanych ze zdrowiem mieszkańców.
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek