Gabaryty w miejscu niedozwolonym? To może sporo kosztować!

wtorek, 10.12.2024 12:15 366 0

Odpady gabarytowe to sprawa wielkiej wagi. Od początku roku mieszkańcy Wrocławia wyrzucili do kontenerów i wywieźli do PSZOK-ów już ponad 17 tys. ton takich odpadów. Należy pamiętać, że porzucanie ich przy wiatach śmietnikowych lub w innych niedozwolonych miejscach jest niezgodne z przepisami i może skutkować mandatem nałożonym przez Straż Miejską. Odpady wielkogabarytowe powinny trafiać do kontenerów lub Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Stare kanapy, materace czy dywany to odpady, które we Wrocławiu można oddać na kilka sposobów. Odpowiednie postępowanie obejmuje skorzystanie z oznaczonych kontenerów na odpady wielkogabarytowe lub dostarczenie ich do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Kontenery są ustawiane na osiedlach zgodnie z harmonogramem, a w centrum miasta odpady można przekazać w ramach objazdowej zbiórki, której harmonogram również dostępny jest na stronie internetowej Ekosystemu.

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie Wrocław, właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się mebli i odpadów wielkogabarytowych co najmniej raz na dwa miesiące, a w przypadku budynków wielolokalowych – co najmniej raz w miesiącu. W praktyce jednak mieszkańcy Wrocławia mają jeszcze więcej możliwości, aby wygodnie pozbywać się gabarytów. Świadczy o tym stale rosnąca liczba kontenerów dostępnych na osiedlach, co znacznie ułatwia realizację tego obowiązku.

- Ważne jest, aby mieszkańcy nie porzucali odpadów gabarytowych przy wiatach śmietnikowych i w innych niedozwolonych miejscach, ponieważ utrudnia to odbiór pozostałych frakcji odpadów, psuje estetykę osiedla i naraża na sankcje prawne. Straż Miejska może nałożyć mandat na zarządców nieruchomości oraz na osoby porzucające gabaryty – mówi Piotr Krejner, Rzecznik Prasowy miejskiej spółki Ekosystem. – Mieszkańcy, którzy decydują się na zaśmiecenie swojego najbliższego otoczenia gabarytami zapraszają w ten sposób nowych sąsiadów, którymi są szczury – dodaje Krejner.

Gdzie znajdę kontener na gabaryty?
Mapę podstawień kontenerów z konkretnymi terminami można znaleźć na stronie internetowej spółki Ekosystem. Ich lokalizacje są ustalane w uzgodnieniu z zarządcami nieruchomości i radami osiedla. Na stronie Ekosystem znajduje się również harmonogram objazdowej zbiórki odpadów wielkogabarytowych dostępnej dla ścisłego centrum Wrocławia, w którym ustawienie kontenerów jest utrudnione.

- Mieszkańcy w łatwy sposób mogą sprawdzić, gdzie i kiedy zostanie podstawiony kontener w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Czasami można znaleźć go po sąsiedzku, niekiedy zostanie podstawiony za kilka dni na ich ulicy. Ważne jest, aby mieszkańcy przestrzegali harmonogramu i nie wystawiali odpadów wcześniej – tłumaczy Krejner.

W przypadku pojawienia się potrzeby podstawienia kontenera poza planowanym harmonogramem, zapotrzebowanie na taką usługę należy zgłosić do zarządcy nieruchomości, spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej lub rady osiedla, które w imieniu mieszkańców zamawiają w Ekosystemie jego podstawienie. Kontenery są stawiane w miejscach wskazanych przez powyższe podmioty , ogólnodostępnych dla mieszkańców, które umożliwiają ich łatwy odbiór firmie odbierającej odpady. Zazwyczaj są podstawiane na okres 3 dni. Jeśli kontener zapełni się przed upływem tego czasu, można to zgłosić do firmy wywożącej odpady – kontakt do niej znajdziemy na kontenerze. Można też skontaktować się z Ekosystemem korzystając z Interaktywnego Centrum Obsługi Mieszkańca dostępnego na stronie internetowej spółki.

Jak prawidłowo wyrzucić gabaryt?
Kiedy wyrzucamy gabaryt do kontenera - w miarę możliwości - rozmontujmy go na części. Dzięki temu zmieści się w nim więcej odpadów. Jeśli kontener się zapełni, odpady można ustawić z boku. Wykonawca ma obowiązek odebrać wszystkie odpady, także te, które nie zmieściły się do kontenera.

Szczegółowa instrukcja jak korzystać z kontenera znajduje się na jego bocznej ścianie, a informacja o tym, co można w nim umieścić podana jest na stronie spółki Ekosystem.

Czego nie wyrzucać do kontenera na gabaryty?

Do kontenera na odpady wielkogabarytowe nie należy wyrzucać gruzu, odpadów poremontowych, opon czy elektroodpadów. Odpady problemowe, podobnie jak wielkogabarytowe można także bezpłatnie przywozić do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicy Michalczyka 9 i Janowskiej 51. Mieszkańcy, którzy planują większy remont i znaczącą ilość odpadów poremontowych lub gruzu powinni zamówić osobny kontener przeznaczony na te konkretne odpady problemowe od firmy, która je od nich odbierze.

Ile to wszystko waży?
Od początku roku do końca listopada z wrocławskich PSZOK-ów wywieziono już      2 643 kontenery o pojemności 21 metrów sześciennych wypełnione gabarytami. To o 778 kontenerów więcej niż w całym 2023 roku. Tegoroczna masa gabarytów wywiezionych z PSZOK-ów wyniosła do końca listopada aż 5 187 ton.

Liczby stają się jeszcze ciekawsze spoglądając na kontenery ustawiane w mieście. Tylko do końca października na wrocławskich osiedlach podstawiono 15 271 kontenerów na odpady wielkogabarytowe. Mieszkańcy umieścili w nich aż 11 996 ton gabarytów. W tym samym okresie w 2023 roku podstawiono ich 13 611.

Coraz większa liczba podstawianych kontenerów potwierdza rosnącą dostępność legalnych sposobów na pozbywanie się gabarytów przez mieszkańców Wrocławia. Dodatkowo objazdowa zbiórka w ścisłym centrum miasta oraz możliwość oddawania odpadów do PSZOK-ów dają mieszkańcom i zarządcom realny wpływ na utrzymanie porządku w swoim otoczeniu, wolnym od zalegających odpadów i związanych z nimi problemów, takich jak obecność szczurów.

Więcej informacji:

Wrocławskie Gabaryty w liczbach:
15 271 – tyle kontenerów na odpady wielkogabarytowe stanęło na wrocławskich osiedlach od stycznia do końca października 2024 roku.
11 996 ton – tyle odpadów wielkogabarytowych wrzucili Wrocławianie do kontenerów na swoich osiedlach.
2 643 – tyle kontenerów na odpady wielkogabarytowe wywieziono z wrocławskich PSZOK-ów od początku roku do końca listopada.
5 187 ton – masa odpadów gabarytowych, które trafiły do PSZOK-ów od początku roku do końca listopada

Więcej informacji:             
Ekosystem odpowiada za realizację zadań o charakterze użyteczności publicznej w zakresie utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych na terenie Gminy Wrocław. Spółka odpowiedzialna jest za organizację przetargów dot. m.in. odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Wrocław, a także za nadzór nad prawidłową ich realizacją.  Do jej zadań należy całoroczne utrzymanie czystości i porządku we Wrocławiu, a także analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi w stolicy Dolnego Śląska.   
www.ekosystem.wroc.pl

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek