Zakończyły się dolnośląskie konsultacje społeczne na temat Bonu senioralnego

poniedziałek, 16.12.2024 10:01 127 0

13 grudnia w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim rozmawiano o tym, jak ma funkcjonować zapowiadany przez rząd tzw. bon senioralny. Wszystko w ramach dolnośląskich konsultacji społecznych nad projektem ustawy, która reguluje tę pomoc. W spotkaniu, które odbyło się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, udział wzięła Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, wojewoda dolnośląska Anna Żabska, a także zespół ekspertów ds. polityki senioralnej oraz przedstawiciele m.in. samorządów i organizacji pozarządowych.

W ramach kończących się regionalnych konsultacji społecznych rozmawiano o kształcie projektu ustawy. Założenia tzw. bonu senioralnego zapisano w projekcie ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem. Bon senioralny to świadczenie pozwalające na sfinansowanie usług wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. Usługi te będą obejmowały pomoc w codziennych czynnościach, kontakt z otoczeniem, a także pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków.

W konsultacjach, oprócz przedstawicieli rządu, udział wzięli m.in dolnośląski zespół ekspertów ds. polityki senioralnej, przedstawiciele samorządowych instytucji odpowiedzialnych za dystrybucję tej pomocy w dolnośląskich gminach, organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów, a także lokalni radni rad seniorów. Warto podkreślić, że województwo dolnośląskie posiada również dwie przedstawicielki w radzie przy ministrze. Jest to Pani Małgorzata Miś, która zajmuje się prawem konsumenckim, tak bardzo istotnym w przypadku osób starszych i Pani Dagmara Szymczak, założycielka fundacji Dignum, która aktywizuje seniorów.

- Przygotowaliśmy ustawę, która jest zaadresowana do starszych osób, ale również do ich bliskich, którzy pracują i z tego powodu nie mogą się nimi zająć. Po raz pierwszy mamy taką propozycję, ponieważ chcemy uwzględnić potrzeby przynajmniej dwóch pokoleń - starszych i młodszych. Przed nami już ostatnie konsultacje, prawdziwe i żywe - powiedziała podczas briefingu Minister ds. Polityki Senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz.

Najważniejsze założenia programu:

*       Program skierowany będzie do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin.
*       Maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2 150 zł (co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.).
*       Warunkiem otrzymania wsparcia będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora).

Zasady korzystania z bonu senioralnego:

Wniosek o przyznanie bonu będzie składany przez rodzinę w porozumieniu z seniorem. Organizacją usług na rzecz seniora zajmą się samorządy gminne, które będą mogły zrealizować je samodzielnie lub zlecić np. organizacji pozarządowej, podmiotowi ekonomii społecznej czy lokalnej firmie.

Pierwszym etapem realizacji programu będzie przygotowanie i przeszkolenie kadry opiekunów. Jednym z wymagań będzie odbycie 30-godzinnego szkolenia przygotowującego do pracy z seniorami mającymi niezaspokojone potrzeby w zakresie życia codziennego.

Program będzie posiadał kryteria dochodowe:

*       Dochód miesięczny seniora nie będzie mógł przekraczać 5 000 zł brutto.
*       W przypadku członka rodziny kryterium dochodowe będzie zależne od wielkości gospodarstwa domowego. Będzie to granica odpowiednio dwu- i trzykrotności minimalnego wynagrodzenia.

Uczestniczący w konsultacjach przedstawiciele dolnośląskich seniorów przyznają, że czekają na wsparcie, bo potrzeby osób starszych są duże.

- Nam, ludziom starszym, potrzebne jest zaopiekowanie się. Konkretne wskazanie - tutaj jest odpowiednia kwota pieniędzy, za którą możecie dostać opiekę medyczną czy rehabilitację. Do tej pory nie było to możliwe, ponieważ brakuje na to funduszy - wyjaśnił Oleg Krzyżanowski, radny Rady Seniorów Województwa Dolnośląskiego.

Bon senioralny ma wejść w życie od 2026 roku.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek