Nagrody im. prof. Wiktora Brossa za osiągnięcia medyczne i organizacyjne w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu rozdane

wtorek, 17.12.2024 13:53 165 0

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny po raz trzeci uhonorowały zespoły kliniczne za ich wyjątkowe osiągnięcia prestiżową Nagrodą im. prof. Wiktora Brossa. Specjalne statuetki, symbolizujące otwartość i innowacyjność w medycynie, trafiły do zwycięzców w trzech kategoriach. O przyznaniu nagród za działalność kliniczną decydowała kapituła złożona z 19 wybitnych profesorów i dyrektorów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Spośród ponad 30 zgłoszeń wybrano 3 zwycięzców oraz przyznano 6 wyróżnień. 

– Już po raz trzeci możemy uhonorować zespoły medyczne za ich wyjątkowe osiągnięcia w ramach Nagrody im. prof. Wiktora Brossa. Patron nagrody wyznawał ideę, że medycyna to sztuka łączenia nauki z odwagą podejmowania wyzwań. Nie ma wątpliwości, że zwycięskie i wyróżnione projekty właśnie takie są. Pokazują, jak istotne jest łączenie innowacyjnych technologii z interdyscyplinarną współpracą, by zapewnić pacjentom najlepszą możliwą opiekę – mówi dr Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Wręczenie miało miejsce w poniedziałek, 16 grudnia w trakcie uroczystych obchodów Święta Uczelni Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

 

Pełna lista wyróżnionych i nagrodzonych w poszczególnych kategoriach.

 

Kategoria I: Osiągnięcia w zakresie organizacji procesów diagnostyczno-terapeutycznych i współpracy międzykliniczną w 2023 roku.

Wyróżnienia:

  • Zespół Oddziału Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Neurologii i Neurochirurgii za „Utworzenie pierwszej w Polsce wysokospecjalistycznej przyklinicznej Poradni Leczenia Migreny i Innych Bólów Głowy”. Poradnia oferuje pacjentom dostęp do kompleksowej opieki i nowoczesnych metod leczenia migreny, odciążając jednocześnie oddziały szpitalne. 
  • Zespoły Uniwersyteckiego Centrum Urologii i Kliniki Kardiochirurgii za „Operacje zaawansowanych guzów nerek z czopem w żyle głównej dolnej w krążeniu pozaustrojowym”. To najbardziej skomplikowane operacje, które w takim interdyscyplinarnym zespole są przeprowadzane w niewielkiej liczbie ośrodków w Polsce. 
  • Zespołów Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych oraz kilkunastu Klinik i jednostek współpracujących za„Utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Chorób Rzadkich oraz wprowadzenie systemu interdyscyplinarnych e-konsyliów pediatrycznych realizowanych w USK i wykonywanie szerokoprzepustowych badań genetycznych u dzieci z zaburzeniem rozwoju z terenu Dolnego Śląska”. Program umożliwia szybką diagnozę i skuteczną terapię dzieci dzięki koordynacji pracy wielu specjalistów.

 

Nagroda główna prof. W. Brossa:

  • Zespoły Kliniki Kardiochirurgii oraz Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej za „Leczenie hybrydowe tętniaków aorty”. To pionierskie operacje metodą Frozen Elephant Trunk (FET). Ta zaawansowana procedura poprawia bezpieczeństwo pacjentów i wyniki leczenia. Łączy techniki chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii, umożliwiając minimalizację ryzyka oraz poprawę wyników leczenia pacjentów z tętniakami w odcinku piersiowo-brzusznym aorty, które dotąd były wyjątkowo trudne w leczeniu. Sama zaś nazwa FET nawiązuje do kształtu i działania wszczepianego implantowanego elementu używanego w tej procedurze.

 

Kategoria II: Osiągnięcia w zakresie wprowadzenia nowych technologii, metod diagnostycznych i terapeutycznych w 2023 roku.

Wyróżnienie:

  • Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej za „Wdrożenie terapii pomostowej z blinatumomabem lub inotuzumabem ozogamycyny przed infuzją komórek CAR-T u dzieci z oporną na leczenie / nawrotową postacią ostrej białaczki limfoblastycznej B-komórkowej, prowadzące do przeżycia lepszego niż w ośrodkach europejskich czy amerykańskich”. Innowacyjne podejście pozwoliło osiągnąć wyniki leczenia u dzieci lepsze niż w wiodących ośrodkach europejskich i amerykańskich.

 

Nagroda główna:

  • Uniwersyteckie Centrum Urologii za „Wdrożenie chirurgii robotycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym”. Centrum wykonuje precyzyjne zabiegi z wykorzystaniem robota chirurgicznego w dziedzinach urologii i chirurgii kolorektalnej, a niedawno rozszerzyło działalność na chirurgię pediatryczną. Chirurgia robotyczna jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się technologią w zakresie dziedzin zabiegowych. Utworzenie Uniwersyteckiego Centrum i zakup zaawansowanego systemu robotycznego plasuje USK w gronie liderów w regionie i umożliwia pacjentom dostęp do technologii, która nie tylko jest nowoczesna, ale przede wszystkim przyjazna i bezpieczna.

 

Kategoria III: Osiągnięcia w zakresie przeprowadzenia nowoczesnej, skutecznej procedury terapeutycznej w 2023 roku.

Wyróżnienia:

  • Zespoły Klinik Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Kardiochirurgii oraz Pracowni Hemodynamiki Instytutu Chorób Serca za „Wielodyscyplinarne podejście terapeutyczne do leczenia piorunującego zapalenia mięśnia sercowego u młodego mężczyzny, z wykorzystaniem różnych technik mechanicznego wspomagania serca, zakończone ostatecznie pilnym przeszczepem serca”. Zespół uratował życie młodemu pacjentowi, stosując najnowsze techniki wspomagania serca i transplantacji. W trakcie pobytu na oddziale intensywnej terapii pacjent wziął ślub, a po 4 miesiącach został wypisany do domu w dobrym stanie. 
  • Zespoły Uniwersyteckiego Centrum Neurologii i Neurochirurgii – Oddział Kliniczny Neurologii, Uniwersyteckiego Centrum Diagnostyki Obrazowej, Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii za „Leczenie przyczynowe pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu spowodowanym niedrożnością tętnicy podstawnej”. Dzięki nowoczesnym narzędziom diagnostycznym i terapii pacjenci mają większe szanse na pełny powrót do zdrowia.

 

Nagroda główna:

  • Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej za „Wdrożenie programu laparoskopowej resekcji guzów wątroby”. To przełom w małoinwazyjnej chirurgii wątroby, który skraca czas rekonwalescencji pacjentów i zwiększa skuteczność leczenia. Stąd też operacje laparoskopowe w wielu dziedzinach chirurgii stały się powszechnym standardem. Jednak w przypadku chirurgii wątroby nadal jest to olbrzymie wyzwanie, któremu sprostał zespół kliniki, który zainaugurowała rewolucyjny i pierwszy na Dolnym Śląsku program laparoskopowego usuwania nowotworów wątroby.

 

- Współpraca między Klinikami to podstawa dzisiejszej nowoczesnej medycyny. Wręczając tę nagrodę, chcemy uhonorować aktywność naszych pracowników i pokazać jednocześnie wszystkim, jaki gigantyczny postęp dokonuje się w medycynie, rozwój dla dobra zarówno pacjentów, jak i pracowników, którzy pracują w naszym ośrodku – podkreślał prof. dr hab. Dariusz Janczak, prorektor ds. Klinicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK we Wrocławiu.

 

 

*** 

Nagroda prof. W. Brossa została przyznana po raz pierwszy w 2020 r., a samo wręczenie było kulminacyjnym momentem uroczystości inaugurującej Obchody 70-lecia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jej nazwa pochodzi od wybitnego chirurga, pioniera torakochirurgii i kardiochirurgii polskiej – prof. Wiktora Brossa, który zajął się organizacją, a później w latach 1946-1973 kierował II Katedrą i Kliniką Chirurgii ówczesnej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Właśnie w tej jednostce 12 lutego 1958 r. prof. Wiktor Bross przeprowadził pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu.

Przed Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu jubileusz 75-lecia, a nagrody im. prof. W. Brossa wręczone zostały po raz trzeci.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek