"Też Mogę" - unijny projekt dla mieszkańców zagrożonych wykluczeniem społecznym

piątek, 31.1.2025 14:41 193 0

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu rozpoczął nabór do unijnego programu „Też mogę”. Zgłaszać mogą się mieszkanki i mieszkańcy Wrocławia zagrożeni ubóstwem i wykluczeniem społecznym: osoby ubogie, chorujące, niezaradne, starsze i osamotnione. W projekcie znajdzie się też miejsce dla osób biernych zawodowo, czyli takich, które nie mogą podjąć pracy, bo są ciężko chore, są osobami z niepełnosprawnością albo opiekują się kimś z rodziny (np. starszym rodzicem czy dzieckiem z niepełnosprawnością). 

Pomoc społeczna to nie tylko wypłata zasiłków. To przede wszystkim wsparcie w rozwiązywaniu problemów, w radzeniu sobie z trudnościami w poprawie jakości życia. Taki cel ma właśnie współfinansowany z Unii Europejskiej projekt „Też Mogę”, który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu. 

Cel projektu

Celem projektu „Tez mogę!” jest wsparcie wrocławian, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej – mówi Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. – Chcemy pomóc osobom, które doświadczają problemów finansowych, nie mają pracy, są samotne, chore czy mają trudności z wychowywaniem dzieci. Będziemy działać kompleksowo. Chcemy zmienić życie mieszkańców i wyposażyć ich w umiejętności społeczne, osobiste, cyfrowe, rodzicielskie, zawodowe, które będą mogli wykorzystać w życiu codziennym – dodaje Mańkowski. 

Nazwa projektu „Też mogę!” to odpowiedź na pytanie, co MOPS chce osiągnąć w pracy z mieszkańcami w potrzebie. 

Mówiąc najprościej po prostu chcemy, żeby uczestnikom naszego projektu po prostu żyło się lepiej. – odpowiada na pytanie „co chemy osiągnąć?” Izabela Czech, kierowniczka Zespołu Projektów Rozwojowych. – Chcemy dotrzeć do wrocławianek i wrocławian w potrzebie, którzy nie mogą na równi z innymi korzystać z tego, co oferuje im dzisiejsza rzeczywistość. 

Chcemy wyrobić w nich potrzebne w dzisiejszych czasach umiejętności, które po prostu pomogą im lepiej radzić sobie z doświadczonymi problemami, aby każdy uczestnik po projekcie mógł powiedzieć „Też mogę!” – kontynuuje Izabela Czech.

-Też mogę tak jak inni mieć dobre relacje z dziećmi, pracować rejestrować się przez internet, do lekarza czy urzędu! Też mogę zdrowo się odżywiać i dbać o siebie. Też mogę mieć ładne mieszkanie. Też mogą jak inni chodzić do kina na pizzę rozwijać swoje pasje. Też mogę z kimś spędzić święta! - wymienia Izabela Czech i dodaje – I to ostatnie chyba jest najważniejsze takim dodatkowym efektem, który miała większość naszych dotychczasowych projektów. Było tworzenie się silnych relacji pomiędzy uczestnikami. Wiemy, bo to regularnie sprawdzamy, że bardzo często uczestnicy w projektach znajdowali przyjaźń, których dotąd nie mieli, że udział w projektach realnie poprawił jakość ich życia, że od czasu projektu i święta nie są samotne, że mają z kim spędzić czas z kim porozmawiać dla nich. Dla nas jest to ogromna wartość i mamy nadzieję, że projekt też mogę również taki efekt przyniesie. Serdecznie zapraszamy. 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaplanował dla uczestników blisko 20 różnych form pomocy, dobieranych w zależności od potrzeb uczestników, m.in.:

  • Warsztaty kompetencji osobistych i społecznych,
  • Warsztat kompetencji cyfrowych,
  • Dziecko i Internet - warsztat dla rodziców,
  • Warsztat kompetencji życiowych,
  • Warsztaty samorozwoju,
  • Trening umiejętności społecznych,
  • Spotkania o charakterze coachingowym dla rodziców oraz warsztaty umiejętności wychowawczych,
  • Warsztat spędzania wolnego czasu,
  • Doradztwo zawodowe,
  • Warsztat poszukiwania pracy,
  • Kursy zawodowe,
  • Wsparcie towarzyszące (każdy z uczestników będzie ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków, będzie otrzymywał podczas warsztatów poczęstunek, a niektórym, dodatkowo, pomożemy poprawić ich warunki mieszkaniowe). 

Wśród działań zaplanowano takie, które dla wielu osób mogą wydawać się zwykłymi zajęciami, ale dla osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem są to dla niektórych osób są zajęcia, których nigdy nie robili, czy miejsca, których nigdy nie odwiedzili.

Warsztaty kompetencji osobistych i społecznych to między innymi ozdabianie przedmiotów metodą decoupage, malowanie toreb lnianych, wyroby z makramy, wykonanie stroików świątecznych. Uczestnicy zwiedzą także bardzo ciekawe miejsca we Wrocławiu min: Centrum Historii Zajezdnia, Dom  Edyty Stein, Wystawa Golgota, Narodowe Forum Muzyki, Stadion Tarczyński Arena. Zwiedzą zoo, ogród  botaniczny.  Wyjdą do kina i teatru, oraz włączą się w organizowanie imprez dla społeczności lokalnej min festyny, pikniki, bieg z Kozą, wigilie dla mieszkańców – opowiada Magdalena Lejkam wicekierowniczka z Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej nr 2 z ulicy Średzkiej, czyli terenowego oddziału MOPS.

Wspólnie z uczestnikami MOPS przeprowadzi też 12 inicjatyw lokalnych, czyli działań na rzecz mieszkańców wrocławskich osiedli. 

Nabór

MOPS obejmie wsparciem łącznie 276 osób. Wśród uczestników będą osoby starsze – seniorzy z wrocławskich Dziennych Domów Pomocy, rodziny, w których rodzice nie radzą sobie z opieką i wychowaniem dzieci, osoby, które nie pracują, ale chcą podjąć pracę (uczestnicy zajęć w prowadzonym przez MOPS Klubie Integracji Społecznej), osoby, które doświadczają wykluczenia społecznego, w tym ubóstwa i izolacji oraz osoby bierne zawodowo. 

Rekrutację prowadzą nasi pracownicy socjalni. Dlatego, aby wziąć udział w projekcie należy zgłosić się do pracownika socjalnego, z którym na co dzień współpracuję. Jeśli ktoś nie korzysta ze wsparcia naszego ośrodka powinien zgłosić się do zespołu pieniędzy zajmującego się jego osiedlem. Na naszej stronie internetowej, w artykule o rekrutacji do projektu jest napisane, jak znaleźć właściwy zespół, pod jaki numer zadzwonić i w jakich godzinach – wyjaśnia Izabela Czech. 

Następnie należy do nas dostarczyć „Formularz rekrutacyjny”, dodatkowe dokumenty, takie jak np. zaświadczenie z ZUS lub zaświadczenie o stanie zdrowia. Rekrutacja do projektu trwa od 22 stycznia do 7 lutego 2025 roku. Do końca projektu MOPS będzie prowadzić także listy rezerwowe. 

Dane kontaktowe dla osób, które chcą się rekrutować

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej  1

  • Kontakt telefoniczny na numer: 71 78 22 422 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 15.00);
  • Kontakt mailowy: ztps1@mops.wroclaw.pl

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej 2

  • Kontakt telefoniczny na numer: 662 015 600 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 – 15.00),
  • Kontakt mailowy: lejkam@mops.wroclaw.pl

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej  3

  • Kontakt telefoniczny na numer: 512 968 644 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 – 15.00),
  • Kontakt mailowy: ztps3@mops.wroclaw.pl

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej  4

  • Kontakt telefoniczny na numery: 71 78 22 450 lub 789 804 507 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 – 15.00),
  • Kontakt mailowy: ztps4@mops.wroclaw.pl

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej  5

  • Kontakt telefoniczny na numery: 789 804 454 lub 573 600 167 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 -15.00,
  • Kontakt mailowy: ztps5@mops.wroclaw.pl

Zespół Terenowej Pracy Socjalnej  6

  • Kontakt telefoniczny na numer: 501 020 640 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 – 15.00),
  • Kontakt mailowy: ztps6@mops.wroclaw.pl

 

Dodatkowe informacje

Projekt realizujemy od września 2024 r. do września 2026 r w 2 edycjach (po 138 uczestników każda).

https://mops.wroclaw.pl/projekty-i-programy/tez-moge-projekt-wsparcia-osob-w-trudnej-sytuacji-zyciowej

 

Informacje o dofinansowaniu

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027,  Priorytet 7 Fundusze Europejskie na rzecz rynku pracy i włączenia społecznego na Dolnym Śląsku, Działanie 7.5 Aktywna Integracja.

  • Całkowita wartość projektu: 4 146 823,00 zł
  • Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich:  2 902 776,10 zł
  • Wysokość wkładu z budżetu państwa: 1 036 705,75 zł
  • Wysokość wkładu własnego Gminy Wrocław: 207 341,15 zł. 

Bardzo się cieszę, bo to już kolejne działanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej finansowane ze skutecznie pozyskanych środków zewnętrznych. Przy tej okazji warto wspomnieć realizowane na przestrzeni ostatnich lat projekty Wrocław Miastem Aktywnych, Pasja, Kompas czy Samodzielni, których celem była aktywizacja i wsparcie najbardziej potrzebujących. Tylko w ostatnim roku udało nam się pozyskać ponad 14 milionów złotych po to żeby jeszcze skuteczniej wspierać naszych mieszkańców w powrocie do godnego normalnego życia – podsumowuje Andrzej Mańkowski, dyrektor MOPS.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek