Tramwaj na Klecinę – rozpoczyna się projektowanie trasy!
Wrocław inwestuje w komunikację miejską. Niedawno wrocławskie MPK ogłosiło przetarg na zaprojektowanie największej w mieście zajezdni tramwajowej na Nowych Żernikach, która ma pomieścić 150 tramwajów.
– W tym roku ma się rozpocząć budowa trasy tramwajowo-autobusowej na Swojczyce - kilka dni temu wybraliśmy wykonawcę, który za ponad 139 mln zł wybuduje tę trasę. Powstają już projekty tras tramwajowych z Gaju na ulicę Borowską w okolice Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz na Maślice. Trwa przetarg na rozbudowę ul. Opolskiej wraz z przedłużeniem trasy tramwajowej do granicy miasta i przetarg na projekt trasy tramwajowej na Jagodno, a już w maju pojedziemy na to osiedle wydzielonym korytarzem transportowym. 6 kwietnia zakończą się konsultacje społeczne dotyczące trasy tramwajowej na Psie Pole. Tramwaj na Klecinę to kolejna ogromna inwestycja w transport zbiorowy we Wrocławiu. Szacuje się, że dzięki niej liczba mieszkańców którzy będą mieli 5 minut pieszo na przystanek tramwajowy wzrośnie z 3,9 tys. do 11,5 tys. osób – wymienia Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Tramwaj na Klecinę – dwa warianty
Planowana długość trasy na Klecinę to od 2 do 2,2 km. W przetargu ogłoszonym przez Wrocławskie Inwestycje, odpowiedzialne za budowę trasy, na wykonawcę wybrana została Dolnośląska Pracownia Projektowa sp. z .o.o. - firma, która złożyła najlepszą ofertę pod względem ceny i doświadczenia zarówno w projektowaniu, jak i w konsultacjach społecznych.
Pierwszy krok, jaki będzie musiało wykonać biuro projektowe, to analiza dwóch wariantów przebiegu trasy tramwajowej. Projektant ma porównywać warianty pod kątem technicznym, środowiskowym, społecznym oraz ekonomicznym.
- Nowa trasa ma prowadzić w głąb osiedla Klecina przez jego północną część. Pętla będzie się znajdować przy ul. Kupieckiej w rejonie skrzyżowania ulic Karmelkowej i Giełdowej. Znajdzie się tam też parking Park & Ride - informuje Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Kolejny ważny temat to most nad Ślęzą - musimy poznać opinie mieszkańców Kleciny i Oporowa czy most ma być także powszechnie dostępną przeprawą dla samochodów osobowych czy tylko dla pojazdów specjalnych – tłumaczy dyrektor BZM.
Oba warianty tras zaczynają się od istniejącego torowiska na ul. Przyjaźni. - Pierwszy prowadzi korytarzem, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego stanowi rezerwę pod komunikację. Dalej mostem przez rzekę Ślęzę, wzdłuż ulicy Herbacianej do Buraczanej, Kupieckiej i wzdłuż niej do pętli na wysokości skrzyżowania Karmelkowej i Giełdowej. Trasa drugiego wariantu biegnie przez obecną pętlę "Klecina", a dalej terenami zielonymi wzdłuż rzeki i od mostu nad Ślęzą pokrywa się z wariantem pierwszym – opisuje dyrektor Kozłowska-Święconek.
Tramwaj na Klecinę – most, pętla, nowe drogi, chodniki, przystanki
O tych wariantach projektant będzie rozmawiał z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. Dla wybranego ostatecznie wariantu zostanie przygotowana dokumentacja projektowa. - W ramach zadania zaprojektowana zostanie m.in. budowa nowego mostu nad rzeką Ślęzą, nowe drogi i układy skrzyżowań, drogi rowerowe, chodniki, przejścia dla pieszych, przejazdy rowerowe. W ciągu nowej trasy należy zlokalizować pięć par przystanków tramwajowych dla wsiadających i wysiadających m.in. w rejonie ulicy Życzliwej, ulicy Dożynkowej, w pobliżu skrzyżowania ulic Buraczanej i Stefki. Na pętli w pobliżu ul. Kupieckiej projektant zaproponuje przystanki tramwajowe oraz autobusowe dla wysiadających i wsiadających umożliwiające jak najlepsze przesiadki. Bardzo ważnym elementem będzie też zaprojektowanie budowy drugiego toru na ulicy Przyjaźni. Teraz biegnie tam jeden tor, którym tramwaje jeżdżą w obu kierunkach naprzemiennie. Wraz z budową tramwaju na Klecinę powstanie drugi, co istotnie zwiększy przepustowość trasy – zapowiada Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.
Według wytycznych na pętli przy Kupieckiej należy zaprojektować dwa tory jazdy zapewniające postój poza peronami przystankowymi dla co najmniej czterech składów z możliwością wzajemnego wymijania się tramwajów. Zgodnie z wytycznymi pętlę na Klecinie należy projektować w taki sposób, aby w przyszłości istniała możliwość kontynuacji linii tramwajowej w stronę południową (centrum handlowe) i/lub zachodnią (Oporów - rejon ulic Karmelkowej i Wiejskiej).
Na pętli wykonawca musi zaprojektować punkt socjalny dla pracowników MPK i ogólnodostępną toaletę, a także Park & Ride oraz parking rowerowy. Mają się tam też znaleźć wygodne miejsca oczekiwania dla pasażerów, wyposażone w małą architekturę i zieleń wysoką. Projektant ma zaplanować także infrastrukturę zieloną na przystankach na trasie przejazdu. Mają przy nich stanąć np. trejaże, na których będą się pięły rośliny wysokie na tyle, by dawały cień dla osoby dorosłej. Chodniki i drogi rowerowe mają być zaprojektowane tak, by wody opadowe spływały z nich na tereny zielone i muldy chłonne ogrodów deszczowych. W ogrodach deszczowych należy zaplanować m.in. rośliny hydrofitowe – czyli rośliny wodne lub wodolubne, które filtrują wodę i pobierają z niej zanieczyszczenia.
Projektant będzie miał 24 miesiące na wykonanie zadania. Koszt przygotowania dokumentacji to ponad 2,4 mln zł.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)