Ponad 90% dzieci dostało się do przedszkoli w I etapie rekrutacji. Dużym wsparciem dla rodziców okazał się wirtualny asystent
Dzisiaj o godz. 14.00 (15.04) rodzice poznają wyniki I etapu rekrutacji do wrocławskich przedszkoli. W tegorocznym naborze przygotowano ok. 6,4 tys. miejsc w 158 placówkach. Prawie wszystkie zakwalifikowane dzieci dostały się do placówek pierwszego wyboru. Pozostało też ok. 2 tys. wolnych miejsc w przedszkolach.
W I etapie rekrutacji do wrocławskich przedszkoli zakwalifikowanych zostało ok. 91% zgłoszonych dzieci. Prawie wszystkie dostały się do placówek pierwszego wyboru.
– Wzrasta liczba dzieci przyjętych w I etapie do naszych przedszkoli. Więcej też od razu dostaje się do placówki pierwszego wyboru. W tym roku to aż 95% spośród wszystkich zakwalifikowanych. To nas bardzo cieszy, bo wiemy, jak ważne dla rodziców jest to, by ich maluch dostał się do konkretnego przedszkola – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Najchętniej wybierane placówki (I etap):
· Przedszkole nr 56
· Przedszkole nr 100
· Przedszkole nr 111
Teraz rodzice kandydatów, którzy nie zostali nigdzie zakwalifikowani, otrzymają z urzędu propozycję miejsc w placówkach, które ulokowane są niedaleko tych, które wybrali. Jeżeli z nich zrezygnują, to będą musieli wziąć udział w II etapie.
Harmonogram rekrutacji: rekrutacje.edu.wroclaw.pl/formico-public/menu/253
Drugi etap rekrutacji
Dzieci, które nie zostały przyjęte do przedszkola w I etapie i nie skorzystają ze wskazanego przedszkola przez miasto bądź w ogóle nie uczestniczyły w tegorocznej rekrutacji, mogą wziąć udział w II etapie (uzupełniającym), który będzie przebiegał na tych samych zasadach, co etap I.
Składanie wniosków (w II etapie) rozpocznie się 21 maja o godz. 12.00 i potrwa do 23 maja, do godz. 15.00.
Nowość w tegorocznej rekrutacji
W tegorocznej rekrutacji dużym zainteresowaniem wśród rodziców cieszyła się nowość – wirtualny asystent. To nowa funkcjonalność połączona z chatem AI, która pomaga rodzicom sprawnie przejść cały proces rekrutacji. Wirtualny asystent odpowiada na pytania dotyczące m.in. zasad i kryteriów naboru, wymaganych dokumentach oraz innych zagadnień, o które najczęściej pytają rodzice. Jest też sprawdzonym źródłem informacji o naborze.
– Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy takie rozwiązanie i widzimy, że się bardzo dobrze sprawdza. Co 4 rodzic rekrutujący dziecko do przedszkola skorzystał z czata AI zadając średnio 2 pytania – potwierdza Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. – Co też warto podkreślić, odpowiedzi wirtualnego asystenta w niemalże 100% były wystarczające dla rodziców. O czym świadczy ogromny spadek zapytań mailowych w porównaniu z rokiem ubiegłym – dodaje.
Drugą nowością, która pomaga rodzicom w procesie wyboru placówki jest wyszukiwarka przedszkoli pod względem oferowanych diet, zajęć językowych czy posiadania sal sensorycznych. Z tej opcji rodzice też chętnie korzystali.
Wyszukiwarkę można znaleźć tutaj: rekrutacje.edu.wroclaw.pl/formico-public/offer/search
O przyjęciu decydują punkty rekrutacyjne
W każdym etapie o przyjęciu do wrocławskich przedszkoli decyduje liczba punktów rekrutacyjnych – nie kolejność zgłoszeń. Można je uzyskać m.in. za posiadanie rodzeństwa w danej placówce, posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności (kandydata lub jego rodzica) oraz, gdy dziecko jest wychowywane przez jednego rodzica.
Ale także dodatkowe punkty można otrzymać za posiadanie aktywnego statutu w programie Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX, czyli za zameldowanie i płacenie podatków w naszym mieście.
– W pierwszym etapie rekrutacji do wrocławskich przedszkoli złożono 76% wniosków ze statusem Nasz Wrocław i Nasz Wrocław Max – dodaje Marcin Miedziński.
Szczegóły i harmonogram rekrutacji na: rekrutacje.edu.wroclaw.pl/formico-public/
Więcej miejsc we wrocławskich przedszkolach
Od 2019 r. we Wrocławiu utworzono ponad 6 tys. nowych miejsc przedszkolnych. Powstają one przede wszystkim w najbardziej rozwijających się rejonach miasta, gdzie powstają nowe osiedla mieszkalne.
We wrześniu 2025 r. uruchomione zostanie nowe publiczne przedszkole przy pl. Piłsudskiego. Będzie ono funkcjonować w budynku po Centrum Kultury Agora, które wykupiła prywatna spółka. Obecnie budynek ten przechodzi kapitalny remont pod nadzorem konserwatora.
Nowa placówka dla 125 dzieci prowadzona będzie przez podmiot zewnętrzny (Ogólnopolski Operator Oświaty) w ścisłej współpracy z miastem.
Poza tym, budowany jest obecnie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Zwycięskiej (1000 uczniów i 200 przedszkolaków).
W najbliższych latach planowana jest także budowa m.in. nowego przedszkola przy ul. Rogowskiej (dla 200 przedszkolaków) oraz zespołu szkolno-przedszkolnego na Nowych Żernikach (1000 uczniów i 200 przedszkolaków).
Dodatkowe punkty z Nasz Wrocław MAX
Dodatkowe punkty rekrutacyjne w tegorocznej rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych można zdobyć posiadając aktywny status w programie Nasz Wrocław MAX - za co można uzyskać 50 pkt.
W ten sposób miasto chce wyróżnić rodziców, którzy aktywnie biorą udział w kosztach utrzymania miasta. Tzn. rozliczają podatek PIT i mają meldunek stały we Wrocławiu, co jest niezbędne, by posiadać aktywny status Nasz Wrocław MAX. Co dla procesu przygotowania procesu, bowiem po liczbie osób na stałe zameldowanych we Wrocławiu można m.in. dokładniej oszacować niezbędną liczbę miejsc w placówkach oświatowych na terenie danego osiedla.
Punkty także za Nasz Wrocław
Z kolei 30 pkt.w rekrutacji można będzie otrzymać posiadając wyłącznie aktywny status podatnika w programie Nasz Wrocław, czyli za rozliczenie podatku dochodowego we Wrocławiu.
Korzyści z programu Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX
Rozliczając podatek we Wrocławiu i będąc zameldowanym w naszym mieście, skorzystamy łącznie z 22 bezpłatnych wejściówek czy zniżek w blisko 75 punktach na terenie miasta. Korzystając z darmowych wejść oraz zniżek z Naszym Wrocławiem MAX – nawet ponad 3 tys. złotych.
Komentarze (0)