Spotkanie podsumowujące dotychczasowy przebieg konsultacji programu redukcji ryzyka powodziowego

wczoraj, 22 godz temu 166 0

30 kwietnia br. mija termin zakończenia konsultacji społecznych dotyczących Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej. We wtorek w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się spotkanie z samorządowcami z powiatu kłodzkiego, podsumowujące dotychczasowy przebieg konsultacji oraz dalsze działania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i odbudowy infrastruktury.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W konsultacjach udział wzięli m.in.: w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Tomasz Kułakowski, wicedyrektor Departamentu Współpracy i Monitoringu Odbudowy, I wicewojewoda dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki, pełnomocnik wojewody ds. usuwania skutków powodzi Robert Leszczyński, wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz oraz prof. Janusz Zaleski, dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły.

Podczas spotkania zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Jacek Drabiński, zaprezentował samorządowcom wykonane i planowane na ten rok prace w powiecie kłodzkim, realizowane w ramach usuwania skutków powodzi. Tylko w ubiegłym roku zrealizowano 187 zadań o wartości ponad 72 mln złotych. W 2025 roku na realizację zaledwie 9 zadań w powiecie kłodzkim przedsiębiorstwo przeznaczy 90 mln złotych pochodzących ze środków rządowych. Wśród nich znajdują się m.in. zabezpieczenie suchego zbiornika w Stroniu Śląskim – gdzie trwają już ostatnie prace wykończeniowe – oraz odbudowa infrastruktury w pobliżu koryta rzeki w Kłodzku i przy drogach w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Ołdrzychowicach Kłodzkich. Do zakresu prac zaliczają się również roboty polegające na lokalnych udrożnieniach rzek i zbieraniu odpadów.

W odpowiedzi na duże zainteresowanie społeczne przekazano, że konsultacje dotyczące Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej, które rozpoczęły się 27 lutego, będą prowadzone do 30 kwietnia 2025 r. Uwagi zebrane podczas dotychczasowych 9 spotkań ze stroną społeczną – m.in. w Kłodzku, Nysie, Głuchołazach, Lewinie Brzeskim, Stroniu Śląskim i Lądku-Zdroju – będą analizowane do połowy maja br.

– Kluczowe uwagi zebrane w czasie trwających konsultacji zostaną w połowie maja tego roku przekazane do zespołu ds. odporności przy KPRM. Po ich analizie w ramach prac tego zespołu przedstawione zostaną rekomendacje, które następnie zostaną przekazane samorządowcom, a później naniesione do programu – podkreśla Mateusz Balcerowicz, wiceprezes Wód Polskich.

Podczas dzisiejszego spotkania samorządy zostały również zachęcone do podejmowania uchwał rad gmin, określających stanowisko danej jednostki wobec planu zabezpieczeń przeciwpowodziowych przedstawionego przez Wody Polskie. Dotychczas takie uchwały podjęły m.in. gmina Szczytna, która pozytywnie zaopiniowała plan.

– Doceniamy zaangażowanie strony samorządowej w wypracowanie wariantów redukujących zagrożenie powodziowe. Apelujemy do samorządów o przyjmowanie uchwał opiniujących Program Redukcji Ryzyka Powodziowego w Zlewni Nysy Kłodzkiej. Wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane przez Wody Polskie – powiedział Tomasz Kułakowski z zespołu ds. odbudowy w KPRM.

Niewykluczone, że w środę, 23 kwietnia 2025 r., do prac parlamentarnych trafi projekt zmiany ustawy powodziowej. Wprowadza on m.in. mechanizm wykupu przez Skarb Państwa nieruchomości szczególnie zagrożonych powodzią, możliwość zamiany mieszkań lub domów jednorodzinnych na lokale komunalne, uproszczoną procedurę odbudowy domów oraz wsparcie dla przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek