Wybory Prezydenckie we Wrocławiu i poza miastem. Sprawdź, w jaki sposób możesz oddać głos

wczoraj, 8 godz temu 162 0

Do wyborów prezydenckich zostało już jedynie 6 dni. Mieszkańcy, którzy nie planują wyjeżdżać z miasta w dniu wyborów i są zameldowani we Wrocławiu na pobyt stały – bez żadnych formalności będą mogli oddać głos w komisji, właściwej dla ich adresu zamieszkania. Co jednak, gdy planujemy spędzić weekend w innym mieście? Jest kilka sposobów na oddanie głosu! 

Wniosek o zmianę miejsca głosowania 

Pierwszą możliwością, z której korzysta najwięcej osób jest złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania, czyli dopisanie do spisu wyborców w miejscu naszego przebywania. Co to oznacza w praktyce? Wyborca czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały lub miejscem stałego zamieszkania oraz wyborca nieujęty w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. 

- Takie wnioski przyjmujemy w okresie od 44 do 3 dnia przed dniem wyborów tj. od dnia 4 kwietnia do 15 maja. Wniosek można złożyć w formie papierowej z własnoręcznym podpisem w urzędzie gminy właściwym dla wybranego stałego obwodu głosowania, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów, lub w formie elektronicznej, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl. To właśnie z tej możliwości wyborcy korzystają najczęściej – mówi zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich UM Wrocławia – Iwona Gardy-Możny. 

Jeżeli jednak wolimy złożyć wniosek osobiście, we Wrocławiu możemy zrobić to we wszystkich Centrach Obsługi Mieszkańca: 

W Wydziale Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczącym się przy ul. G. Zapolskiej 4 - pokoje 221, 222 i 223, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.45 do 15.45 

Oraz Centrach Obsługi Mieszkańca:

  • COM Nr I przy ul. G. Zapolskiej 4 w godzinach 8.00 do 15.15,
  • COM Nr II przy pl. Nowy Targ 1-8 w godzinach 8.00 do 15.15,
  • COM Nr IV przy al. M. Kromera 44 w godzinach 8.00 do 15.15,
  • COM Nr VI przy ul. Legnickiej 58  CH Magnolia Park,  w godzinach 9.00 do 18.00,  w soboty w godzinach 9.00 do 16.00. 

Co ciekawe, w wyborach Prezydenta RP w 2020 r. ponad 54 000 wyborców dopisało się do spisu wyborców we Wrocławiu. Podczas tegorocznych wyborów wpłynęło natomiast już 31 430 wniosków. 

W przypadku przeprowadzenia II tury wyborów -wyborca może również po dniu pierwszego głosowania złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania, tym razem najpóźniej do dnia 29 maja. Procedura jest identyczna, jak w pierwszym przypadku. 

Zaświadczenia o prawie do głosowania 

Drugą możliwością, z której wyborcy korzystają najchętniej jest pobranie zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. 

- W tym przypadku wyborca otrzymuje dwa zaświadczenia. Na pierwszą i drugą turę wyborów. Pobranie zaświadczenia jest jednoznaczne z usunięciem wyborcy ze spisu. To oznacza, że możemy zagłosować jedynie z tym dokumentem. Apeluję, aby nie zgubić tych dokumentów, ponieważ wtedy oddanie głosu nie będzie możliwe. Czas na tę formalność mamy również do 15 maja – dodaje dyrektorka Gardy-Możny.

Jak można pobrać zaświadczenie? Wniosek składa się na piśmie z własnoręcznym podpisem. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę.

W przypadku upoważnienia innej osoby do odbioru zaświadczenia wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, informację, w jakich wyborach wyborca jest uprawiony do głosowania, oraz dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.

Aktualnie we wszystkich Centrach Obsługi Mieszkańca we Wrocławiu wydano 4 629 zaświadczeń. Dla porównania, podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku było ich 15 tysięcy. 

W przypadku przeprowadzenia II tury wyborów -wyborca może również po dniu pierwszego głosowania złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania do dnia 29 maja. 

Głosowanie przez pełnomocnika oraz korespondencyjnie

Trzecia możliwość na oddanie głosu w nadchodzących wyborach to głosowanie przez pełnomocnika. Ten sposób jest skierowany do osób z niepełnosprawnościami o znacznym lub umiarkowanym stopniu oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Wyborcy, mają również możliwość głosowania korespondencyjnego. 

- Wnioski o głosowanie przez pełnomocnika przyjmowaliśmy do 9 maja, natomiast zamiar głosowania korespondencyjnego można było zgłaszać Komisarzowi Wyborczemu do 5 maja. Na skorzystanie z możliwości głosowania przez pełnomocnika zdecydowało się 387 wyborców. Po dniu pierwszego głosowania w przypadku przeprowadzenia drugiej tury wyborów nadal będzie można złożyć wniosek o oddanie głosu korespondencyjnie oraz przez pełnomocnika. Termin na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego upłynie 22 maja, natomiast wniosek o sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania będzie można złożyć do 23 maja – tłumaczy Gardy-Mrożny Możny. 

Wrocław gotowy na wybory 

We Wrocławiu w wyborach prezydenta RP głosować będzie można w 331 obwodowych komisjach wyborczych. W ich obsadzie powinno być od 5 do 11 członków (wielkość komisji zależy od liczby mieszkańców danego obwodu). Przy maksymalnym obłożeniu to 3133 osoby.

Już w ubiegłym tygodniu wszyscy członkowie komisji przeszli niezbędne szkolenie w Hali Stulecia. Podczas szkolenia prezentowano m.in. harmonogram prac komisji, zasady urządzenia lokali wyborczych, wymogi formalne oraz zasady bezpieczeństwa.

- Mamy maksymalną obsadę komisji oraz tysiąc osób, które są gotowe do udziału w pracach komisji w razie wakatów. Zawsze się zdarza, że z przyczyn losowych i innych, część chętnych rezygnuje z prac komisji. Na szkoleniu mieliśmy nadzwyczaj wysoką frekwencję, co bardzo cieszy - mówi Agnieszka Koczapska z Miejskiego Biura Wyborczego we Wrocławiu.

Na wybory autobusem i tramwajem

18 maja z wrocławskiej komunikacji miejskiej – każda osoba będzie mogła skorzystać za darmo. Już w ubiegłym roku Rada Miejska Wrocławia uchwaliła projekt, który daje możliwość darmowego transportu podczas dni wyborczych. Tak samo będzie również podczas ewentualnej drugiej tury wyborów czyli 1 czerwca. 

Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba spełniać żadnych wymogów. Po prostu nie będzie kontroli w autobusach i tramwajach MPK. 

Wszystkie szczegóły, dotyczące głosowania we Wrocławiu można również sprawdzić w specjalnym serwisie informacyjnym na stronie Wrocław.pl https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/wybory-prezydenta-polski-wroclaw

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek