Tysiąc małych ratowników we Wrocławiu - trwają szkolenia pierwszej pomocy w szkołach

wczoraj, 11 godz temu 163 0

Jeszcze przed wakacjami 1000 uczniów i uczennic z wrocławskich szkół podstawowych zostanie przeszkolonych w ramach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy, kampanii edukacyjnej prowadzonej przez WCRS od 2019 r. Działania te są też częścią ogólnomiejskiego programu Bezpieczny Wrocław.
 
Dwa razy w ciągu roku szkolnego - jesienią i wiosną - Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy obecna jest w szkołach podstawowych. Dzieci i młodzież pod okiem doświadczonych ratowników medycznych dowiaduje się, że pierwszej pomocy można udzielać niezależnie od wieku. Łącznie w tym roku szkolnym przeszkolonych zostanie ponad 2000 młodych ratowników, a od 2021 roku jest ich już ponad 4500.
 
Jedną z dziesięciu szkół, w której odbywają się szkolenia wiosennej edycji szkoleń, jest Szkoła Podstawowa nr 30, w której 23 maja przeszkolonych zostało 100 osób - uczniów i uczennic z czterech klas. Uczestnicy szkoleń mieli okazję nie tylko podczas klasowych zajęć poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, ale w formie „wyścigu karetek” zaprezentować zdobytą wiedzę w praktyce.
 
- Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy to projekt, który nie ma końca. My nigdy nie skończymy tych szkoleń prowadzić, bo one są ciągle potrzebne - mówiła w czasie konferencji prasowej towarzyszącej szkoleniom dyrektor WCRS Dorota Feliks. Zwracając się do uczniów dodała: - Będą was dzisiaj uczyć najwyższej klasy profesjonaliści, ratownicy, którzy mają dwie niezwykłe umiejętności. Potrafią ratować życie i potrafią się z Wami podzielić tą wiedzą. Udzielając pierwszej pomocy nie można zaszkodzić. Możecie tylko pomóc, a bardzo często uratować życie.
 
-Temat pierwszej pomocy jest nam bardzo bliski - dodała wicedyrektor szkoły podstawowej nr 30, Jolanta Ostryżniuk - myślę też, że moment, kiedy się odbywa szkolenie też jest szalenie istotny, ponieważ zbliżają się wakacje. Wiem od klasy 7b, że zajęcia były ciekawe i że są z nich bardzo zadowoleni.
 
- Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy z WCRS-em możemy też takie szkolenia przeprowadzać w naszych szkołach. - dodał zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Marcin Miedziński - Od 2019 roku w całym Wrocławiu przeszkolono w ramach WAPP już ponad 60 tysięcy osób i chcemy, żeby wśród tych osób było jak najwięcej uczniów i uczennic z naszych szkół. Nigdy nie wiemy, kiedy taka wiedza się przyda
 
Maciej Dyktyński, ratownik z firmy Medaid, przeprowadzający szkolenia dodał, jak istotną grupą w łańcuchu przeżycia są młodzi ludzie. Od ich reakcji - wezwania służb na miejsce zdarzenia, użycia AED - zależy bardzo wiele: - Gdy rozmawiamy z dorosłymi o defibratorze, oni najczęściej opowiadają nam o tym, że boją się go użyć, dlatego z niego nie korzystają. A wy już dzisiaj wykonaliście pierwsze defibrylacje, więc mam nadzieję, że już nie będziecie się bać tego urządzenia.
  
 
Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy - jakie kursy
Obecnie w ramach WAPP prowadzone są trzy rodzaje szkoleń:
1)  Standardowe szkolenia dla osób dorosłych, które odbywają się przez cały rok, dwa razy w miesiącu.
2)  Szkolenia pierwszej pomocy pediatrycznej przeznaczone dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, które odbywają się dwa razy w ciągu roku. Właśnie trwają zapisy na zajęcia w czerwcu (do wyboru jest kilka dat, a także godziny zarówno przed, jak i popołudniowe). Formularze zgłoszeniowe: https://wcrs.wroclaw.pl/wapp/pierwsza-pomoc-pediatryczna-wapp/
3)  Szkolenia dla uczniów i uczennic szkół podstawowych.
Oprócz tego punkty WAPP obecne są na różnorodnych wydarzeniach plenerowych (np. pikniki, festyny) organizowanych i współorganizowanych przez WCRS.
 
Co ważne – wszystkie oferowane szkolenia są bezpłatne dla uczestników – finansowane ze środków gminy Wrocław.
 
- Zainteresowanie szkoleniami WAPP jest bardzo duże. Z jednej strony dlatego, że to propozycja finansowana w 100% przez miasto Wrocław, ale też dlatego, że szkolenia mają przede wszystkim charakter praktyczny, a wiedza przekazywana jest w sposób rzetelny. Wiele osób przychodzi na szkolenia zachęcona opiniami swoich znajomych, przyjaciół czy rodziny - mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
 
W tym roku WAPP weszła także w skład programu Bezpieczny Wrocław – łączącego edukację, nowoczesne technologie oraz współpracę służb, mające na celu budowanie bardziej odpornej i świadomej społeczności. Wspólne działania i edukacja to klucz do bezpieczniejszego Wrocławia. To wizja miasta, w którym każdy mieszkaniec czuje się bezpiecznie i jest przygotowany na wyzwania przyszłości

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek