Znamy program Europejskiej Nocy Literatury 2025!

wtorek, 22.7.2025 13:17 127 0

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej na Ołbinie zdradzone zostały kolejne szczegóły dotyczące Europejskiej Nocy Literatury. Ten wyjątkowy wieczór wypadnie już za miesiąc – 23 sierpnia 2025!

Głosy tej nocy

Europejska Noc Literatury nie odbyłaby się bez interpretatorów i interpretatorek starannie dobranych lektur. W tym roku, fragmenty zaproponowane przez Karolinę Sulej przeczyta grono wybitnych postaci polskiej sceny aktorskiej. Dotychczas poznaliśmy już dwoje czytających – Tomasza Schimscheinera i Emose Uhunmwangho. Do tego grona dołączają: Katarzyna Figura, Dorota Segda i Jowita Budnik, nie zabraknie także kolejnych artystów związanych z Wrocławiem: Andrzeja Gałły i Adama Cywki.

Dzienniki, listy, wspomnienia

Tegoroczne hasło – „Impuls notowania” – podkreśla znaczenie zapisywania jako aktu wyjątkowego i potrzebnego. Lektury programu 14. edycji Europejskiej Nocy Literatury to właśnie dzieła powstałe z takiego impulsu: znajdziemy wśród nich dzienniki, listy i wspomnienia. Podczas naszej nocy usłyszymy fragmenty słynnej korespondencji Franza Kafki do dziennikarki Mileny Jesenskiej – „Listy do Mileny” (Znak Literanova). W niecodziennej formie zapisków prezentuje się też dziennik Stanleya Tucciego, w którym autor snuje opowieści wokół swoich śniadań, obiadów i kolacji: „Co zjadłem przez rok (i o czym wtedy myślałem)” (Marginesy).

Nie zabraknie również wspomnień kobiet i o kobietach. To m.in. osobiste notatki Andi Rottenberg – „Schyłek. Dziennik 2019–2022” (OsnoVa Publishing) – oraz literacka podróż śladami niezwykłych artystek w książce Mii Kankimäki „Kobiety, o których myślę nocą” (Wydawnictwo Poznańskie). Z kolei „I już nigdy nie nazwę cię tatą. Dziennik córki” Gisèle Pelicot (W.A.B.) to przejmująca opowieść o matce i córce, które mierząc się z traumą, zamieniają ją w siłę do działania.

Notowanie jako sposób na oswajanie trudnych doświadczeń powraca w debiutanckiej powieści Maddie Mortimer „Mapy naszych spektakularnych ciał” (Wydawnictwo Poznańskie), ukazującej zmagania z chorobą nowotworową. Zapisywanie dla pamięci znajduje też swoje miejsce w literaturze nonfiction – dlatego w programie znalazła się książka Ołeksandra Mycheda „Kryptonim dla Hioba. Kroniki inwazji” (Czarne) – osobisty zapis pierwszego roku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Tegoroczne lektury ukazują rozmaite formy notowania – ale przede wszystkim opowiadają historie, które zostają w czytelniku na długo.

Pod gwiazdami Ołbina

Nasza tegoroczna mapa jest praktycznie kompletna! W tym roku czytamy zarówno w nowoczesnych, jak i historycznych przestrzeniach Ołbina. A wszystko po to, by pokazać różnorodne oblicza osiedla. 

  • Basecamp by Sior, ul. Sienkiewicza 122
  • Pole Dance Institute, ul. Sienkiewicza 8a
  • Centrum Kreatywności TALENT – AULA, ul. Jedności Narodowej 117
  • Centrum Kreatywności TALENT – PLENER, ul. Jedności Narodowej 117
  • Szkoła Podstawowa nr 107 im. Piotra Włostowica, ul. Prusa 64
  • Szkoła Podstawowa nr 84 im. Ruchu Obrońców Pokoju, ul. Górnickiego 20
  • Dolnośląska Izba Lekarska - SALA KONFERENCYJNA, al. Matejki 6b
  • Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38


Nie tylko czytanie

Europejska Noc Literatury to również wydarzenia towarzyszące. Tradycyjnie zapraszamy do wspólnego zgłębiania tajemnic osiedla, na którym odbędą się nasze spotkania z literaturą. W pierwsze trzy weekendy sierpnia zapraszamy na cykl Impuls spacerowania, dzięki któremu poznamy różne oblicza tej części miasta. Modernistyczną architekturę Ołbina, już 3 sierpnia przedstawi nam Krzysztof Ziental. Na kolejną wyprawę zaprasza Grażyna Wilk, która 9 sierpnia pokaże miejsca Ołbina, które inspirowały artystów filmowych! Ostatni spacer poprowadzi Szymon Maraszewski, który opowie o miejscach, które zniknęły już z mapy osiedla.

ENL zawsze dostępny

Przypominamy, że nasze wydarzenie jest otwarte dla wszystkich miłośników i miłośniczek literatury. W dniu samej Europejskiej Nocy Literatury po raz kolejny odbędą się również spacery dostępnościowe dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Informacje szczegółowe oraz zapisy ogłosimy niebawem.

 

14. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 23 sierpnia 2025 – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową oraz na Facebooka i Instagrama. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek