Sensacyjne odkrycie wrocławian na Dolnym Śląsku! [FOTO]
13 listopada na terenie Srebrnej Góry doszło do niesamowitego odkrycia. Po 5 latach poszukiwań odkryto kopalnię srebra!
- To stara kopalnia, największa i najpiękniejsza sztolnia na terenie Srebrnej Góry. To odkrycie jest dla nas przełomem – mówi Doba.pl Krzysztof Krzyżanowski, jeden z wrocławskich eksploratorów GEMO (Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca utworzonej przy Instytucie Badań Historycznych i Krajoznawczych). – Po 5 latach starań udało nam się do niej dotrzeć.
Jak dodaje Krzyżanowski, fascynacja kopalnią rozpoczęła się od książki państwa Piątek o górnictwie.
- Zaczęliśmy zgłębiać temat, napisaliśmy o niej nawet artykuł do „Sudetów”. W końcu znalazł się pasjonat ze Śląska, który kupił od gminy kawałek ziemi, na której miała znajdować się kopalnia. Zebrał wokół siebie zapaleńców, którzy na zasadzie wolontariatu próbowali dotrzeć do kopalni. I w końcu się udało! Kopalnia została już skartowana i sfilmowana. Jest przepiękna, m.in. jako jedna z niewielu na Dolnym Śląsku posiada doskonale zachowane podwójne (piętrowe) wyrobisko.
Kopalnia datowana jest na XIX wiek, ale eksploratorzy podejrzewają, że może być dużo starsza, o czym świadczy budowa chodników. Badacze nie chcą zdradzać dokładnej lokalizacji kopalni.
- Badania trwają, powiadomiliśmy o odkryciu władze samorządowe i służby archeologiczne. Być może wkrótce będziemy mogli powiedzieć więcej o kopalni.
Do sprawy odkrycia odniósł się także wójt gminy Stoszowice, Paweł Gancarz, który opublikował na swoim facebookowym profilu zdjęcia kopalni (możecie je zobaczyć w galerii).
Wpis Pawła Gancarza:
Odkopanie sztolni położonej prawie w samym centrum miasteczka należy uznać za wydarzenie niezwykłe. Na podstawie najświeższych informacji można dojść do wniosku, że nie odkryto jedynie pojedynczej sztolni lecz całą dobrze zachowaną kopalnię. Nie można też wykluczyć, że na odkrycie czekać będą nie zbadane do tej pory chodniki oraz zalany wodą szyb lub kilka szybów. Srebrna Góra posiadająca majestatyczną twierdzę oraz zabytkowe miasteczko odzyskała wreszcie trzeci nie mniej ważny element swojej przeszłości czyli zabytkową zabytkową kopalnię, której symbol figuruje w herbie miasteczka. To że w starej kopalni po raz pierwszy od prawie stu lat rozbłysło światło jest zasługą właścicieli posesji na której znajduje się kopalnia oraz grupy przyjaciół z odległego Rybnika, Wrocławia jak i ze Srebrnej Góry. Świeżo upieczeni właściciele kopalni wyrażają chęć jej udostępnienia dla licznie przybywających turystów do Srebrnej Góry, są otwarci na współpracę z władzami gminy. Wprawdzie odkrycie kopalni miało miejsce 13 w piątek o godzinie 13 to jednak wszyscy są pełni optymizmu. Największym priorytetem na dzień dzisiejszy jest zabezpieczenie kopalni przed niebezpieczeństwem wystąpienia zawałów. Prace prowadzone podczas odkopywania sztolni są prowadzone pod nadzorem odpowiednich służb konserwatorskich. Z badaniem materiałów źródłowych związani są aktualnie Panowie: Krzysztof Krzyżanowski Dariusz Wójcik oraz Pan dr. hab Tomasz Przerwa. Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Jana Duerschlag.
Anna Urbaś Doba.pl
Dodaj komentarz
Komentarze (0)