Dolnoślązacy z misją gospodarczą w Batumi

czwartek, 11.5.2017 12:18 501 0

Dolnośląscy samorządowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele regionalnych instytucji biznesowych, naukowych i turystycznych rozpoczęli wizytę gospodarczą w gruzińskim Batumi. Misja zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej jest kolejnym elementem współpracy pomiędzy naszym regionem a Autonomiczną Republiką Adżarii, zainicjowanej w lutym ubiegłego roku. Jej efektem ma być intensyfikacja wzajemnej wymiany handlowej oraz polskie inwestycje na terenie Gruzji. Oficjalnej delegacji Dolnego Śląska przewodniczy Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Delegacja Dolnego Śląska dotarła do Batumi dziś rano. Program wizyty jest bardzo intensywny - od południa bowiem trwają wizyty w gruzińskich firmach, którym zależy na współpracy z naszymi przedsiębiorcami. Autonomiczna Republika Adżarii w Gruzji to obecnie jeden wielki plac budowy. Powstaje tam szereg inwestycji drogowych, hotelowych czy związanych z budową sieci kanalizacyjnej.

- Gruzinom zależy na udziale firm budowlanych z Dolnego Śląska, bo są znacznie bardziej doświadczone, lepiej wyposażone i nowocześniejsze niż ich rodzime. Odwiedzamy również potencjalnych partnerów z branży turystycznej, bowiem to właśnie turystyka i budownictwo stanowią główne sektory, w których możliwa jest najgłębsza polsko-gruzińska współpraca gospodarcza - mówi Mariusz Sinior z DAWG, szef Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, odpowiedzialny na komponent biznesowy misji. Wśród obszarów potencjalnej współpracy wymienia również energetykę wodną, produkcję wina, przetwórstwo rolno-spożywcze, przemysł farmaceutyczny, chemiczny i kosmetyczny. - Gruzini poszukują kapitału, technologii, know how, a przede wszystkim usług o charakterze wykonawczym - podkreśla Mariusz Sinior.

Gruzja jest szybko rozwijającym się krajem, liderem liberalnych reform gospodarczych wśród krajów postsowieckich. Polska w nieznacznym stopniu obecna jest na tamtejszym rynku - wysyłamy zaledwie 1,1% wszystkich eksportowanych towarów, głównie farmaceutyki, kosmetyki, chemię gospodarczą, maszyny i urządzenia, żywność przetworzoną, pojazdy, meble, mięso. Co istotne, poprzez Gruzję polskie towary i usługi mają ułatwiony dostęp do rynków Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Bliskiego Wschodu (Iran, Arabia Saudyjska). 

- Dobrym przykładem może być firma kosmetyczna ORGANIQUE z Wrocławia, która 1 maja otworzyła swój salon w Batumi - mówi Mariusz Sinior

Wizyta dolnośląskiej delegacji w Gruzińskim Batumi potrwa do 13 maja. W piątek odbędzie się Forum Gospodarcze Adżaria-Dolny Śląsk z udziałem polskich i gruzińskich przedsiębiorców,  naszych władz samorządowych i radnych, władz Republiki Adżarii, przedstawicieli polskiej ambasady w Gruzji oraz instytucji otoczenia biznesu. Forum towarzyszyć będą spotkania b2b, podczas których przedsiębiorcy będą się wymieniać informacjami handlowymi w poszukiwaniu partnerów. Istotnym elementem wizyty są także Międzynarodowe Targi Turystyczne w Batumi z udziałem naszych firm i organizacji turystycznych.

Autonomiczna Republika Adżarii położona jest nad Morzem Czarnym w południowo-zachodniej Gruzji, na granicy z Turcją. Stolica republiki Batumi to nadmorski kurort z silnie rozwiniętymi usługami turystycznymi, międzynarodowymi sieciami hotelarskimi i inwestorami z Turcji, Rosji, Iranu, Azerbejdżanu i Arabii Saudyjskiej.

- Republika Adżarii daje możliwość rozwoju polskim operatorom ruchu turystycznego. W Kobuleti – miejscowości położonej 20 km od Batumi - przygotowana została specjalna strefa dla inwestorów z branży turystycznej – zaznacza Mariusz Sinior z DAWG. Dodaje, że Gruzja może być bardzo atrakcyjna dla naszych turystów. Obecnie nasz region nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Batumi, jednak do tamtejszego międzynarodowego portu odbywają się sezonowe czartery do Katowic, Warszawy i Poznania. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)