Hydropolis i Zoo Wrocław łączą siły dla dobra zwierząt

dzisiaj, 5 godz temu 122 0

W Światowym Dniu Żółwia Hydropolis i Zoo Wrocław ogłaszają partnerstwo na rzecz ochrony środowiska, ponieważ edukacja ma kluczowe znaczenie dla wielu zagrożonych gatunków – w tym żółwia zielonego. Symbolem tej współpracy stała się Stefania – imponująca mieszkanka Afrykarium i od dziś również... nowa maskotka Hydropolis. Z tej okazji w Zoo pojawił się także nowy zdrój z wodą do picia. Ma zachęcać odwiedzających do ograniczenia użycia plastiku.

Razem dla środowiska
Wspólna inicjatywa wrocławskich atrakcji turystycznych to jeden z elementów świętowania jubileuszu centrum wiedzy o wodzie, które już od dekady działa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Hydropolis to miejsce w całości poświęcone najcenniejszej substancji na świecie – wodzie. W dobie zmian klimatycznych jej zasoby kurczą się z roku na rok, a jednocześnie wiele z nich ulega poważnemu zanieczyszczeniu. Stąd tym bardziej potrzebne są inicjatywy, które zwiększają świadomość ekologiczną i podkreślają, jak istotną jest ochrona wody.

– Bardzo cieszy mnie każda współpraca miejskich instytucji. Zwłaszcza gdy dotyczy spraw tak ważnych. Edukacja ekologiczna jest kluczowa w budowaniu świadomości społecznej dotyczącej ochrony środowiska i zasobów wodnych. Nawet nasze małe codzienne wybory, jak unikanie plastiku, mogą mieć realny wpływ na dobro planety i jej mieszkańców – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
 
Współpraca Hydropolis i Zoo Wrocław to przykład tego, jak miejskie instytucje mogą wspólnie działać na rzecz realnej zmiany.

– 10-lecie Hydropolis to dobry moment, by jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z Zoo i wspólnie przypomnieć, jak wielką rolę odgrywają nasze codzienne wybory, np. unikanie plastiku. Co ma wspólnego to tworzywo sztuczne z żółwiami? Niestety bardzo wiele… Każdego roku do oceanów trafia od 7 do 13 milionów ton plastiku, który przyczynia się do tragedii zwierząt. Nie bez powodu to właśnie piktogram z żółwiem znalazł się na jednorazowych, plastikowych opakowaniach, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, a także CEE Hydropolis.

Nowy opiekun w zoo
Z okazji jubileuszu Hydropolis symbolicznie, w Światowym Dniu Żółwia, obejmuje opieką jedno ze zwierząt mieszkających we wrocławskim zoo. To żółwica Stefania, którą można spotkać w kanale Mozambickim w Afrykarium. Adopcją Stefanii Hydropolis chce pokazać, jak ważna jest edukacja i troska o wodne ekosystemy.
 
–  Jako ogród zoologiczny codziennie widzimy, jak silnie los wielu gatunków zależy od stanu środowiska naturalnego – zwłaszcza mórz i oceanów. Dlatego z radością witamy Hydropolis, nowego patrona w naszym Zoo – mówi Tomasz Jóźwik, prezes Zoo Wrocław – Żółwie zielone jak nasza Stefania są zagrożone wyginięciem, głównie z powodu zanieczyszczeń oceanów i utraty siedlisk lęgowych. Jeśli chcemy, by zwierzęta przetrwały, musimy działać wspólnie – edukując, inspirując i zmieniając codzienne nawyki – dodaje.
 
Żółw Stefan, który okazał się Stefanią
Stefania to żółw zielony (Chelonia mydas), który przez ponad trzy dekady znany był jako Stefan – aż do momentu, gdy urosła na tyle, by rozwiać wszelkie wątpliwości co do płci. Trafiła do Wrocławia w 2014 roku z Akwarium Gdyńskiego, gdzie mieszkała od 1986 roku. Dziś to niekwestionowana królowa akwenu w Afrykarium – z charakterem i sympatią tysięcy odwiedzających.
 
Znana ze swojego apetytu i uwielbienia do szczotkowania skorupy Stefania dołącza teraz do grona maskotek Hydropolis – obok Rekina i Ośmiornicy – będzie ambasadorką ochrony środowiska wodnego.
 
–  Stefania, trzecia maskotka Hydropolis, już niebawem zagości na piknikach, wydarzeniach plenerowych, koncertach i innych inicjatywach promujących ekologię. Wypatrujcie jej w towarzystwie Rekina i Ośmiornicy – zapowiada Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK Wrocław i Hydropolis.
 
Mistrzowie głębin i… ofiary plastiku
Żółwie zielone to jedne z największych żółwi morskich – dorosłe osobniki osiągają nawet 1,5 metra długości i ważą do 200 kg. Ich płetwiaste kończyny umożliwiają sprawne pływanie, a opływowy karapaks, czyli grzbietowa część skorupy, pozwala nurkować nawet na głębokość ponad 1000 metrów. Dzięki powolnemu metabolizmowi żółwie zielone mogą przebywać pod wodą nawet przez 5 godzin – choć, jak wszystkie gady, muszą wynurzać się, by zaczerpnąć powietrza.
 
Niestety, żółwie morskie z gatunku Chelonia mydas często mylą fragmenty plastiku z pokarmem, ponieważ kolor i kształt plastiku przypomina elementy naturalnej diety tych zwierząt – np. meduz czy glonów. Konsekwencje są tragiczne – w przewodzie pokarmowym jednego z przebadanych osobników naukowcy znaleźli aż 183 (!!!) kawałki tworzywa sztucznego.
 
Zdrój z wodą do picia przy Afrykarium
Adopcja żółwia i nowa maskotka to nie wszystko. Wrocławskie wodociągi i zoo łączą siły, by promować picie wody z kranu jako prosty sposób na ograniczenie zużycia plastiku. Stąd w bezpośrednim sąsiedztwie Afrykarium stanął nowy zdrój z wodą. To zachęta do rezygnacji z jednorazowych butelek i sięgania po rozwiązania przyjazne środowisku.
 
– Chcemy, by Stefania przypominała o tym, jak poważnym zagrożeniem dla żółwi i innych zwierząt są plastikowe odpady trafiające do oceanów. Nowe poidełko w zoo to okazja, by wykonać mały gest dla dobra planety, czyli pić wodę z kranu. Mam nadzieję, że zachęci kolejne osoby do prowadzonej przez nas akcji #PijKranówkę. Zaufała nam już prawie połowa mieszkańców Wrocławia – mówi Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu oraz Hydropolis.
 
Wrocławskie MPWiK stawia zdroje w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców i turystów, a wrocławskie ogród zoologiczny tylko w zeszłym roku odwiedziło 1,6 miliona gości!
Hydropolis i Zoo Wrocław wspólnie przypominają: dbając o czystość środowiska, dbamy o przyszłość takich gatunków jak Stefania. A odwiedzając te atrakcje turystyczne możemy wiele dowiedzieć się o niezwykłych ekosystemach, które zależą od naszej troski, oraz o tym, jak każdy z nas może przyczynić się do ochrony zagrożonych gatunków i zachowania bioróżnorodności naszej planety.
 
Rodzinne zwiedzanie Wrocławia w pakiecie
Już od maja 2019 roku Hydropolis i Zoo Wrocław oferują wspólny bilet rodzinny, który umożliwia jednorazowe, całodzienne wejście do obu atrakcji w dogodnym terminie. Tego samego dnia lub w ciągu 30 dni od zakupu. Taki bilet – dla dwóch dorosłych i maksymalnie trójki dzieci – pozwala na oszczędność. Dzięki tej współpracy, zwiedzanie Wrocławia staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i dostępne dla rodzin. Do tej pory Hydropolis i Zoo Wrocław wspólnie sprzedały ponad 26 tysięcy biletów łączonych.
 
Spore oszczędności – finansowe i ekologiczne
Wybierając wodę z kranu, zyskujesz podwójnie – oszczędzasz pieniądze i dbasz o środowisko. Jeśli codziennie pijesz 2 litry wody, to w skali roku możesz zaoszczędzić nawet 1388 zł oraz ograniczyć zużycie plastiku o 26 kilogramów. Już 45% mieszkańców Wrocławia deklaruje picie kranówki. Dzięki temu wspólnie zaoszczędzili ponad pół miliarda złotych, a do środowiska nie trafiło ponad 10 tysięcy ton plastikowych odpadów.

Fot. Rafał Ogrodowczyk

Dodaj komentarz

Komentarze (0)