Innowacje techniczne zwiększające komfort i wygodę
Kreatywność i zdolność do tworzenia innowacji, które ułatwiają nam codzienne życie jest jedną z tych rzeczy, które nam, jako ludziom, pozwoliły zbudować świat, w jakim możemy żyć obecnie. Jak bowiem inaczej niż jako innowacyjność nazwiemy to, że poskromiliśmy ogień, który pozwolił nam przygotowywać lepiej przyswajalne jedzenie czy odstraszać dzikie zwierzęta, czy rolnictwo, dzięki któremu mogliśmy zapewnić sobie stałe źródło pożywienia, zamiast polegać na polowaniach i zbieractwie. Innowacyjność była więc z nami od zawsze i to w dużej mierze dzięki niej nasz gatunek osiągnął aż tak duży sukces na tle innych zwierząt, którym innowacyjność jest raczej obca.
Choć pierwsze oznaki innowacyjności przynosiły rewolucyjne zmiany w naszym sposobie życia, to i dziś powstają pomysły, dzięki którym rośnie nasz poziom komfortu i możemy dzięki nim cieszyć się większą wygodą w codziennym życiu. Na kilku przykładach takich innowacji chcemy się skupić w tym artykule. Jeśli jest więc to interesujący dla ciebie temat, to zachęcamy do dalszego czytania.
Roboty sprzątające
Ciekawym przykładem innowacji, dzięki której nasze codzienne życie stało się nieco bardziej komfortowe, są automatyczne roboty sprzątające, które nie tylko potrafią niemal bez pomocy poodkurzać cały dom, ale też umyć podłogi i samodzielnie się opróżnić czy naładować w stacji dokowania. Dzięki nim niemal znika konieczność dbania o podłogi, a utrzymanie czystości w domu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Może się wydawać, że taka innowacja ma niewielki wpływ na codzienne życie, ale warto zauważyć, że dla wielu osób sprzątanie podłóg jest wyjątkowo nieprzyjemną koniecznością, a czas, który można dzięki takiemu robotowi zaoszczędzić często przekłada się na czas spędzony z rodziną w czasie wolnym od pracy, zamiast ten sam czas poświęcać na domowe obowiązki.
Waporyzatory
Kolejną innowacją, nad którą chcemy się podzielić są urządzenia, które nie tylko zwiększają komfort i wygodę, ale też pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Urządzenie, o którym myślimy jest waporyzator, a więc niewielki przyrząd, który jest w stanie podgrzać susz roślinny do precyzyjnie określonej temperatury i dzięki temu uwolnić z niego pożądane substancje, bez podpalania materii roślinnej. W ten sposób można cieszyć się leczniczym działaniem roślin, bez wdychania nieprzyjemnego i szkodliwego dymu.
Elektryczny waporyzator jest też dużo bardziej wygodny w codziennym użytkowaniu niż tradycyjne sprzęty do uwalniania pożądanych substancji z suszu roślinnego. Jak już wspomnieliśmy, nie zachodzi w nim do reakcji spalania, a jedynie do podgrzania suszu do określonej temperatury. Dzięki temu nie powstaje chmura dymu, a jedynie delikatna mgła, która składa się z pary wodnej i substancji czynnych, a odpadem nie jest brudzący dym, a jedynie doskonale wysuszone resztki rośliny.
Inteligentne domy
Pod pojęciem inteligenty dom może kryć się wiele różnych urządzeń. Od zwykłych termostatów, przez systemy automatycznego włączania oświetlenia, po rozbudowane systemy połączone z alarmem i systemem monitoringu, dzięki którym większością sprzętów w domu można zarządzać zdalnie lub wydając komendy głosowe. Należy jednak zaznaczyć, że niezależnie od poziomu zaawansowania takiego systemu, każdy element inteligentnego domu ma na celu poprawę codziennego komfortu.
Praca zdalna
Innowacje nie omijają też ważnej dziedziny życia, jaką jest kariera zawodowa. Ostatnią dużą innowacją, którą odczuła większość osób wykonujących prace umysłowe było wprowadzenie możliwości pracy zdalnej. W dużej mierze jest to zasługa pandemii koronawirusa, przez którą zostaliśmy zamknięci we własnych domach. W tym czasie duża część pracodawców zauważyła, że większość codziennych zadań można z powodzeniem wykonywać z zacisza własnego domu, a zadania takie jak spotkania można bez problemu organizować przy użyciu Zooma i innych, podobnych programów pozwalających na prowadzenie wideokonferencji.
Dzięki wprowadzeniu pracy zdalnej duża część osób pracuje obecnie w systemie mieszanym, w którym tylko w niektóre dni pojawia się w biurze lub wręcz pracuje całkowicie zdalnie. W ten sposób można pozbyć się wielu niewygód związanych z koniecznością dojazdów do biura czy na spotkania i zaoszczędzony czas poświęcić na wartościowy czas z rodziną, czy na realizowanie swojego hobby. Taki system pracy pozwala utrzymać produktywność, a często jeszcze ją zwiększyć, a jednocześnie zapewnić pracownikom wyższy komfort pracy i w ten sposób uchronić ich przed nadmiernym zmęczenie, wypaleniem zawodowym i w konsekwencji zwolnieniem.
Modele językowe i sztuczne inteligencja
W ostatnim czasie dużo mówi się o modelach językowych, takich jak najpopularniejszy chat GPT, w kontekście sztucznej inteligencji. Warto jednak wiedzieć, że takim rozbudowanym modelom językowym daleko jeszcze do ogólnej sztucznej inteligencji, które jest w stanie samodzielnie myśleć. Tego typu algorytmy to jedynie narzędzia do generowania i przetwarzania tekstu. Mimo tego są one w stanie poprawić nasz codzienny komfort i sprawić, że codzienne życie będzie nieco bardziej wygodne.
Przykładami doskonałych zastosowań takich modeli językowych jest generowanie profesjonalnie brzmiących maili, streszczanie długich tekstów, czy przetwarzania dużych baz danych. Dzięki takim narzędziom można więc usprawnić sobie codzienną pracę i pozbyć się z niej najbardziej uciążliwych i monotonnych zadań.