Największy Festiwal Piw Rzemieślniczych w Polsce
10 czerwca rusza 7. edycja największej imprezy poświęconej piwom rzemieślniczym w Polsce - Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. W tym roku na esplanadzie Stadionu Wrocław zaprezentuje się rekordowa liczba wystawców, bo aż 70 stoisk piwnych, oferujących ponad 400 lanych piw ze 150 małych i średnich browarów, a wśród nich 40 premierowych smaków. Poza częścią targową w programie trzydniowej imprezy znalazły się: degustacje, warsztaty piwowarskie, pokazy kulinarne, kursy sensoryczne, panele dyskusyjne, wystawy, koncerty i specjalne strefy: turystyki piwnej oraz piłkarzyków, na której rozegrany zostanie turniej mistrzostw Europy. Festiwal jest elementem programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Rekordowy Festiwal
Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa z każdą kolejną edycją notuje rekordowe wyniki, z roku na rok gromadząc coraz więcej wystawców: w weekend 10-12 czerwca na esplanadzie Stadionu Wrocław pojawi się ich aż 70 (w ubiegłym roku było ich 57 , w 2014 - 35 , zaś na pierwszą edycję imprezy w 2010 roku przyjechało 10 wystawców ). Tak dynamiczny rozwój Festiwalu to efekt rewolucji piwnej w Polsce, której jesteśmy świadkami od kilku lat. Pomimo coraz większej popularności oraz dostępności w pubach i sklepach piw z browarów rzemieślniczych, to Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa wciąż jest miejscem, w którym uczestnicy mają dostęp do największej gamy smaków "złocistego trunku". Tak bogatego wyboru nie oferuje żaden inny festiwal piwa w Polsce, znajdziemy tutaj m.in.: piwa bardzo gorzkie, z dużą zawartością goryczki, wytrawne, palone, ale też karmelowe, słodowe, mocno chmielone, kwiatowe, owocowe, bezalkoholowe, mocno alkoholowe i wiele, wiele innych.
Dolny Śląsk to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów browarniczych, dlatego na Festiwalu specjalną strefę stworzą browary Wrocławia i okolic, które pojawią się w liczbie 13 podmiotów: Jedlinka, Kamienica, Miedzianka, Nepomucen, Probus, Prost,, Profesja, Roch, Spiż, Browar Stu Mostów, Warsztat Piwowarski, Widawa, Złoty Pies.
Spotkania, warsztaty, konkursy, panele
Jednakże szeroka oferta handlowa to tylko jedno z oblicz wrocławskiego Festiwalu. Organizator - Centrum Kultury "Zamek" - główny cel organizacji wydarzenia definiuje jako: budowanie kultury piwnej oraz edukacja.
Uczestnicy mają okazję do wzięcia udziału w spotkaniach z piwowarami domowymi, uczestniczenia w pokazach warzenia piwa sposobem domowym, brania udziału w konkursach wiedzy o browarnictwie, czy też w panelach dyskusyjnych z udziałem znanych postaci „świata piwnego”. Jeden z takich paneli dotyczyć będzie potencjalnych kierunków rozwoju rewolucji piwnej w perspektywie najbliższych 5 lat, spotkanie poprowadzi Tomasz Kopyra - najbardziej znany i popularny polski bloger piwny.
Na Festiwalu nastąpi rozstrzygnięcie konkursu piw domowych, wręczona zostanie również nagroda dla najlepszego piwa roku a.d. 2015 organizowane go przez branżowy portal Browar.biz.
Uczestnicy będą mogli poddać się testowi na daltonizm smakowy, czyli określić swoją wrażliwość na podstawowe smaki konieczne przy ocenianiu piwa: słodki, słony, gorzki i kwaśny. Przewodnikiem po świecie piwnego savoir-vivre będzie informator festiwalowy - otrzyma go każdy uczestnik imprezy nabywający oficjalny kielich 7 edycji Festiwalu. W informatorze znajdziemy m.in. podstawowe informacje o tym: od jakich piw najlepiej rozpocząć przygodę z degustacją, w jaki sposób konsumować różne rodzaje piwa, z jakimi potrawami można je łączyć, a z jakimi nie oraz listę wystawców i plan Festiwalu.
Strefa Turystyki Piwnej
Pasja, podróż, przygoda to hasło przyświecające Strefie Turystyki Piwnej, w której zaprezentują się miejsca mogące zainspirować uczestników Festiwalu do podróżowania szlakiem piwnym: browary otwarte na turystów, muzea poświęcone historii piwa, piwne spa. W tym roku pokażą się m.in. Browar Miedzianka, Pałac Brzeźno (piwne spa) Miasto Piwowarów (łaźnie piwne), czy Browar Bednary z regionu łowickiego.
Ważnym i ciekawym elementem Strefy będzie także multimedialna wystawa, opisująca historyczne browary Dolnego Śląska. Przy Strefie pojawi się też niewielka przestrzeń rekreacyjna z leżakami i siedziskami dla tych, którzy planując piwne podróże, będą chcieli na chwilę się zatrzymać.
Kulinaria
Scena kulinarna 7. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa to miejsce w którym spotkają się piwowarzy domowi, przedstawiciele browarów, kucharze, blogerzy, lokalni producenci żywności, restauratorzy oraz wszyscy którzy poszukują połączeń piwa z dobrym jedzeniem. Scena ta zapełni się pokazami kulinarnymi ale nie tylko, będzie tam też miejsce na rozmowy o browarach rzemieślniczych, historii piwa we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, o festiwalach piwnych na świecie. Będziemy także promować lokalnych rolników, produkty nagradzane ekologicznymi certyfikatami jakości, unikatowe potrawy regionalne, dania przygotowane na podstawie historycznych przepisów.
Muzyka: Hurt, Apteka, Samołyk
Podczas 3 dni trwania imprezy na scenie koncertowej Festiwalu wystąpi 15 wykonawców. Wśród artystów, których będzie można posłuchać podczas Festiwalu znaleźli się m.in. legenda wrocławskiej sceny muzycznej - zespół Hurt, kultowy skład trójmiejskiej alternatywy - Apteka, goście z Saksonii - Free Little Pigs, czy doskonale znani miłośnikom brzmień brit-popowych Janek Samołyk oraz The October Leaves. Poza scena koncertową działać tez będzie scena dj-ska, na której dominować będą brzmienia elektroniczne serwowane przez znanych dj-ów.
Strefa Piłkarzyków na 7. Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa
Specjalnie z myślą o fanach piłki nożnej, organizatorzy przygotowali na tegorocznym Festiwalu Strefę Piłkarzyków. W nawiązaniu do Euro 2016, rozegrane zostaną mistrzostwa małej piłki nożnej - dla firm oraz dla graczy indywidualnych, w dwuosobowych drużynach. O prawidłowy przebieg meczów zadba współorganizator Strefy - Wrocławski Klub Piłki Stołowej.
7 Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa
Termin: 10-12 czerwca, wstęp wolny
Miejsce: Stadion Wrocław
Organizator - Centrum Kultury "Zamek" we Wrocławiu
Komentarze (1)
;citalopram hbr 20 mg</a> <a href=http://colchicine.us.org/>colchi
cine probenecid</a> <a href=http://tretinoin.us.org/>Tretino
in</a>