Konferencja "Profilaktyka raka szyjki macicy wreszcie na europejskim poziomie"

piątek, 11.4.2025 11:40 227 0

10 kwietnia na wrocławskim placu Solnym – z inicjatywy Posłanki Jolanty Niezgodzkiej - odbyła się konferencja prasowa poświęcona profilaktyce raka szyjki macicy. Udział w niej wzięły także: prof. dr hab. n. med. Lidia Hirnle, kierująca przez lata Wrocławską Katedrą i Kliniką Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; Magdalena Razik-Trziszka, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia oraz Magdalena Piasecka, Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

 - Dzięki staraniom naszego rządu i Ministrze Zdrowia Izabeli Leszczynie program profilaktyki raka szyjki macicy w ramach NFZ został uzupełniony o 2 nowe badania: test HPV oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC). Test HPV będzie wykonywany u kobiet w wieku 25-64 lat, co 5 lat.  W przypadku wyniku dodatniego testu HPV z tego samego materiału będzie wykonywana cytologia, a dalsze postępowanie przy wynikach HPV + będzie zależało od stopnia zmian na szyjce i badanie będzie powtórzone po roku. To ogromna zmiana, która może uratować życie wielu kobiet oraz przyczynić się do lepszej diagnostyki.

To jest dla mnie bardzo ważny dzień. W kampanii wyborczej obiecałam Wrocławiankom i Dolnoślązaczkom, że zrobię wszystko, abyśmy jako Polki miały dostęp do lepszej profilaktyki raka szyjki macicy, do cytologii na podłożu płynnym w ramach NFZ. I dzisiaj mogę powiedzieć, że zrobiliśmy to  – podkreśliła Jolanta Niezgodzka.

– Ponad trzy tysiące kobiet w Polsce choruje rocznie na raka szyjki macicy, niestety – niemal u połowy z nich choroba jest tak zaawansowana, że leczenie jest kontrowersyjne i mało skuteczne. Natomiast wykonywanie w ramach NFZ badań HPV oraz cytologii płynnej pozwala bardzo konkretnie, bez błędów, znaleźć pacjentki, które mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Te badania są bardzo ważne, bo przecież chodzi nam o to, aby tych pacjentek ciężko chorych, umierających było jak najmniej. Pacjentka, która - w tak wczesnym stadium - będzie wiedziała, że jest zakażona wirusem HPV, będzie mogła być objęta medyczną opieką ginekologiczną i uniknie najgorszych konsekwencji, jakimi są zaawansowany proces chorobowy i śmierć - powiedziała prof. dr hab. n. med. Lidia Hirnle.

- Wrocław, jeszcze przed wprowadzeniem projektu rządowego, świecił przykładem w skali całej Polski, ponieważ od 2010 do 2023 roku wprowadziliśmy własny, wrocławski program szczepień - przekonywała Magdalena Razik-Trziszka - W ramach tego programu zostało wyszczepionych niemal 73 % dzieci. Jesteśmy z tego dumni, ponieważ osiągnęliśmy we Wrocławiu wyszczepialność na poziomie krajów skandynawskich, takich jak Finlandia, Norwegia oraz na poziomie, jaki jest w Wielkiej Brytanii. Wrocław nadal prowadzi szeroką kampanię edukacyjna, każdy rodzic, którego dziecko ukończy 9 rok życia za pomocą dziennika elektronicznego otrzymuje broszurę, informującą o szczepieniach i profilaktyce przeciwdziałania zakażeniom HPV.

- Jeżeli chodzi o Dolny Śląsk – podkreśliła Magdalena Piasecka – chcielibyśmy zrealizować kampanię promocyjną i zachęcającą do tego, by tych szczepień na terenie województwa było zdecydowanie więcej. Ale to działanie ma też na celu zachęcenie kobiet do badań profilaktycznych. Mamy na to zabezpieczoną w budżecie województwa kwotę ok. miliona złotych. Będziemy zachęcać kobiety, by korzystały z tego gwarantowanego świadczenia, jakim jest badanie na obecność wirusa HPV, bo przecież zdrowie Dolnoślązaczek jest najważniejsze.  

Jak poinformowano na konferencji, w przypadku dodatniego HPV HR, dla typów onkogennych pacjentka będzie kierowana od razu do etapu pogłębionej diagnostyki. Badania, jak dotychczas będzie można wykonać w każdej poradni ginekologicznej posiadającej umowę z NFZ lub u uprawnionych położnych POZ. Nowe badania profilaktyczne docelowo zastąpią cytologię klasyczną, dotychczas wykonywaną jako podstawowe badanie przesiewowe. Aby zapewnić płynne przejście z jednego algorytmu postępowania w drugi, zapewniony zostanie okres przejściowy, cytologia klasyczna pozostanie w koszyku świadczeń gwarantowanych do 30 czerwca 2026 r.

Posłanka Jolanta Niezgodzka przygotowała także specjalną ulotkę informacyjną, skierowaną do kobiet, opatrzoną hasłem „Dbajmy o siebie. Nie tylko w Dniu Kobiet" i zachęcającą do działań profilaktycznych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)