O polskim górnictwie na Politechnice Wrocławskiej

piątek, 11.9.2015 14:45 480 0

Ponad trzystu naukowców, przedstawicieli branży górniczej, administracji rządowej, górniczej i geologicznej weźmie udział w III Polskim Kongresie Górniczym, który w poniedziałek, 14 września, rozpocznie się na Politechnice Wrocławskiej.

W trakcie kongresu omawiane będą m.in. najnowsze osiągnięcia techniczne i technologiczne oraz wyzwania, przed którymi stoi polskie górnictwo. W programie kongresu, oprócz sesji plenarnej z wykładami zaproszonych ekspertów, znalazło się ponad 140 referatów poświęconych m.in. górnictwu podziemnemu, zgazowaniu węgla, mechanizacji górnictwa, Dolnośląskiemu Zagłębiu Węglowemu czy wodom mineralnym, leczniczym i termalnym.

Najwięcej prelekcji zgłoszono na konferencję nt. inteligentnej kopalni. – Czyli takiej, która jest bezpieczna dla pracowników i ekonomicznie opłacalna – tłumaczy prof. Wojciech Ciężkowski, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu.

W trakcie spotkania omawiane będą także tematy związane z górnictwem morskim, które jest jednym z przyszłościowych kierunków rozwoju tej branży. – To jedna z najbardziej obiecujących dziedzin górnictwa – podkreśla prof. Wojciech Ciężkowski. – Na dnie oceanu spoczywają konkrecje zawierające różne metale, głównie mangan. Należy jedynie opracować technologie, które pozwolą na ich wydobycie. My także jesteśmy tym zainteresowani, ponieważ Polska ma wydzielony obszar koncesyjny na Pacyfiku, który może w przyszłości eksploatować.

Kongres rozpocznie się w poniedziałek o godz. 12.00 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego 8. Sesje naukowe zaplanowano na poniedziałek i wtorek. W środę uczestnicy kongresu będą mieli okazję przyjrzeć się bogactwu geologicznemu i górniczemu naszego regionu. Zwiedzą Zakłady Górnicze KGHM w Rudnej, Lubinie i Polkowicach-Sieroszowicach, a także zbiornik Żelazny Most.

PROGRAM KONFERENCJI

Kongres współorganizują Komitet Górnictwa PAN, Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN, Komisja Nauk Górniczych Oddziału PAN we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa – Oddział Wrocław.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)