Pocztówka z Wrocławia - rodzinne warsztaty edukacyjne w Muzeum Architektury we Wrocławiu

środa, 26.6.2024 10:35 184 0

Muzeum Architektury we Wrocławiu
zaprasza na rodzinne warsztaty edukacyjne

Pocztówka z Wrocławia

w sobotę 29 czerwca 2024 o godzinie 11.00
Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy: edukacja@ma.wroc.pl

W ramach tegorocznych obchodów Święta Wrocławia zapraszamy na sobotnie warsztaty rodzinne, podczas których przypomnimy trochę zapomniany już zwyczaj wysyłania pocztówek i spróbujemy stworzyć taką, która opowie właśnie o Wrocławiu!

Widokówka, kartka pocztowa, odkrytka… Szukając pierwszych wzmianek o pocztówkach, musimy sięgnąć mniej więcej do połowy XIX wieku, kiedy to brytyjski pisarz Theodore Hook wysyła pierwszą kartę pocztową do samego siebie! Kolejny przełom nastąpił podczas konferencji pocztowej w Karlsruhe 30 listopada 1865 roku – Heinrich von Stephen zgłosił wtedy pomysł na kartkę korespondencyjną, której nie trzeba było wkładać do koperty. W Polsce słowo ‘pocztówka’ zawdzięczamy Henrykowi Sienkiewiczowi. Pisarz zgłosił je w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną w dniu 27 listopada 1900 roku.

Największym powodzeniem kartki pocztowe cieszyły się w XX wieku, kiedy to z najprostszej formy przekazywania wiadomości stały się sposobem na upamiętnienie ważnych chwil. Pojawiały się pocztówki okolicznościowe, dokumentujące ważne wydarzenia historyczne, przedstawiające zachwycające widoki czy pokazujące obyczaje różnych kultur. Niejednokrotnie ważniejsze stawało się to, co znajdziemy na odwrocie...

Dziś, coraz rzadziej wysyłane pocztówki, wywołują w nas uczucie nostalgii i tęsknoty za minionymi czasami, a utrwalone na nich widoki czy zabytki są nieocenionym źródłem informacji o często nieistniejących już obiektach. Zastępowane mms’am powoli stają się jedynie gratką dla kolekcjonerów.

Podczas naszych warsztatów przypomnimy zwyczaj wysyłania pocztówek, a specjalne, bardzo wrocławskie pocztówki z motywami miasta zaprojektujemy z wykorzystaniem techniki kolażu i pop-up.

Kiedy: sobota 29 czerwca 2024, godzina 11.00
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 7
UWAGA – obowiązują zapisy: edukacja@ma.wroc.pl
Wiek uczestniczek i uczestników: 6 – 10 lat
Czas trwania: ok. 90 minut

Wydarzenie finansowane przez Miasto Wrocław.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)