Program Czyste Powietrze - mieszkańcy Wrocławia mogą już korzystać z punktu informacyjnego
Znamy już zasady nowej odsłony programu NFOŚiGW „Czyste Powietrze” wrócił na nowych zasadach. Mieszkańcy Wrocławia mogą już korzystać z punktu informacyjnego
Od 31 marca 2025 roku możliwe jest ponowne składanie wniosków do programu Czyste Powietrze. Program niezmiennie dedykowany jest właścicielom domów jednorodzinnych, którzy planują dokonać w swojej nieruchomości wymiany nieefektywnego źródła ciepła na ogrzewanie niskoemisyjne. Mieszkańcy Wrocławia mogą nadal otrzymać niezbędne informacje o programie i jego zasadach za pośrednictwem gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego.
W nowej odsłonie programu wprowadzono m.in wyższe progi dochodowe uprawniające do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania, obowiązek potwierdzenia standardu energetycznego domu przed i po inwestycji, czy większą ochronę przed nieuczciwymi wykonawcami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczyło na cały program 10 mld złotych.
Co ważne, w dalszym ciągu możliwe jest łączenie programu Czyste Powietrze z miejskimi programami dotacyjnymi KAWKAplus i termoKAWKA dla mieszkańców Wrocławia. Nowa odsłona Czystego Powietrza to jednak również ograniczenia. Nie będzie już można otrzymać dofinansowania do kotłów gazowych. To oznacza, że środki w ramach rządowego programu będzie można przeznaczyć m.in. na ogrzewanie elektryczne oraz pompy ciepła.
- To oznacza, że program Czyste Powietrze jest skierowany przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych. Każdy, kto zdecyduje się złożyć wniosek, nadal może starać się o środki w ramach programów gminnych. W tym momencie oferujemy 8 tysięcy złotych dopłaty na nowe źródło ogrzewania oraz 5 tysięcy złotych na wymianę starych drewnianych okien - mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska UM Wrocławia.
Poza Czystym Powietrzem i KAWKAplus, nadal można korzystać ze wsparcia, jakie oferuje program Ciepłe Mieszkanie, w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania do wymiany nieefektywnego źródła ciepła w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Dzięki staraniom m.in. miasta Wrocław do programu, obok właścicieli zostali włączeni także najemcy lokali komunalnych oraz małe wspólnoty mieszkaniowe od 3 do 7 lokali.
O wszystkich szczegółach nowych zasad programu Czyste Powietrze, można dowiedzieć się więcej w specjalnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym. Ten niezmiennie działa na terenie Centrum Obsługi Mieszkańca V przy ul. Hubskiej 8-16. To także tam mieszkańcy otrzymają wsparcie i pomoc w zakresie wypełniania i składania wniosków.
14 tysięcy kopciuchów zniknęło z Wrocławia
Walkę z kopciuchami, czyli pozaklasowymi piecami Wrocław zintensyfikował już w 2019 roku. Wrocław, jako jedyny samorząd w Polsce prowadził i prowadzi nadal tak szeroko zakrojoną akcję wymiany pieców. W tym momencie to ponad 14 tysięcy zlikwidowanych trujących palenisk, które zostały zastąpione ekologicznymi źródłami ogrzewania.
- Ponadto wydłużyliśmy pozostałe programy wsparcia. Wrocławianie, którzy podjęli działania i wymienili piec, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za ogrzewanie, a najemcy komunalni na zwolnienia i ulgi w czynszu. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, pomoc została wydłużona do 2028 roku – dodaje Małgorzata Demianowicz.
O wszystkich szczegółach miejskich programów można przeczytać tutaj: zmienpiec.pl
Komentarze (0)