Spotkanie ze światowej sławy polskimi wspinaczami – zdobywcami Wulkanicznej Korony Ziemi
Polska od lat jest potęgą w alpinizmie i himalaizmie. Poza najbardziej znanymi zdobywcami najwyższych gór świata, jak Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki czy Wanda Rutkiewicz, mamy również współczesnych wspinaczy, którzy kontynuują te tradycje z wielkim sukcesem. Wśród nich prawdziwymi gwiazdami są: Ryszard Pawłowski i Tomasz Bryl – Dolnoślązacy reprezentujący dwa pokolenia, których łączy wspólna pasja.
Ryszard, urodzony 75 lat temu w Bogatyni, to legenda światowego himalaizmu. Zdobył 11 głównych ośmiotysięczników, w tym pięciokrotnie Mount Everest (8848 m n.p.m.), 34 razy Aconcaguę (6961 m n.p.m.), 28 razy Ama Dablam (6812 m n.p.m.) oraz 10 razy McKinleya (6190 m n.p.m.)!
Tomasz, 42-letni wrocławianin, to ceniony alpinista i podróżnik. Jest członkiem prestiżowego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Wielkiej Brytanii – jednej z najstarszych instytucji wspierających badania naukowe, ekspedycje i edukację geograficzną.
Ich wspólny projekt zdobycia Wulkanicznej Korony Ziemi rozpoczął się w styczniu 2022 roku od wejścia na Pico de Orizaba (5636 m n.p.m.) w Meksyku. Mieli już wtedy indywidualne wejścia na Elbrus i Kilimandżaro. Kolejne szczyty zdobywali razem, a przełomowym momentem było pierwsze polskie wejście na Mount Sidley (4285 m n.p.m.) na Antarktydzie. 29 listopada 2024 roku, stając na szczycie Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) w Ameryce Południowej, domknęli listę siedmiu szczytów Wulkanicznej Korony Ziemi jako 46. i 47. osoba na świecie – będąc jednocześnie najmłodszym i najstarszym zdobywcą w historii tego wyzwania.
Więcej szczegółów – na spotkaniu!
Wulkaniczna Korona Ziemi to 7 najwyższych szczytów wulkanicznych na 7 kontynentach:
- Europa: Elbrus (5642 m n.p.m.)
- Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)
- Ameryka Północna: Pico de Orizaba (5636 m n.p.m., północna trasa)
- Azja: Demawend (5610 m n.p.m., przez Bargah-e Sevvom)
- Australia i Oceania: Mount Giluwe (4367 m n.p.m.)
- Antarktyda: Mount Sidley (pierwsze polskie wejście)
- Ameryka Południowa: Ojos del Salado (6893 m n.p.m.)
Dwa z powyższych szczytów – Kilimandżaro i Elbrus – należą również do klasycznej Korony Ziemi.
_______________
W SKRÓCIE
-
TYTUŁ: "Nowe horyzonty zdobywców Wulkanicznej Korony Ziemi"
-
TERMIN: 18 kwiecień 2025 r. (piątek), godzina 19:00-20:30
-
MIEJSCE: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21, Wrocław
-
AGENDA:
-
Projekcja filmu Nowe horyzonty zdobywców Wulkanicznej Korony Ziemi – 90 minut emocji, spektakularnych ujęć z najdalszych zakątków świata oraz historii z wejścia na niedostępny Mt. Sidley na Antarktydzie.
-
Po seansie – spotkanie z bohaterami, które poprowadzi Jędrzej Jachira, konsul honorowy Chile i pasjonat gór. W programie: anegdoty, zdjęcia zza kulis, praktyczne wskazówki oraz sesja Q&A z uczestnikami wypraw.
-
Na zakończenie – kieliszek chilijskiego wina i opowieść o jego historii.
Bilety: 60 zł – dostępne w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz online
Dodaj komentarz
Komentarze (0)