Wyróżnienia dla trzech wrocławskich inicjatyw podczas URBACT City Festival 2025
Mikrogranty, Farma Miejska oraz Czasoprzestrzeń – zostały wyróżnione i przedstawione jako „Dobre Praktyki” podczas URBACT City Festival 2025. To europejskie wydarzenie organizowane we Wrocławiu, na którym przedstawiciele europejskich miast dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie organizacji metropolii.
We wrocławskiej Hali Stulecia trwa URBACT City Festival. Spotkanie przedstawicieli różnych miast europejskich, którzy dzielą się swoją wiedzą i poznają nowe trendy w kształtowaniu miejskiej społeczności oraz organizacji nowoczesnych miast.
– Wrocław zawsze był miastem, które rozwija się dzięki współpracy, otwartości i europejskiej solidarności. Dzięki URBACT mieliśmy już okazję zaangażować się w znaczące partnerstwa z miastami na całym kontynencie, wymieniając się wiedzą i doświadczeniami, ucząc się od siebie nawzajem. W ramach URBACT byliśmy częścią sieci Find Your Greatness - pierwszego w Europie strategicznego programu budowania marki dla inteligentnych miast. Dzięki tej współpracy stworzyliśmy sieć zabytkowych linii tramwajowych i autobusowych, które zapraszają zarówno mieszkańców, jak i gości do odkrywania miasta z nowej perspektywy – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Obecnie w ramach projektu URBACT łączącego 9 miast europejskich (sieci GreenPlace) planowane jest przekształcenie zajezdni na Popowicach w przestrzeń łączącą kulturę, ekologię i integrację społeczną. Angażując przy tym społeczność lokalną.
Wrocławskie „Dobre Praktyki”
Podczas pierwszego dnia URBACT City Festival 2025 zaprezentowanych i nagrodzonych zostało 116 „Dobrych Praktyk”. Wśród wrocławskich działań specjalną odznaką wyróżniono:
· Mikrogranty,
· Farmę Miejską,
· Czasoprzestrzeń.
– To zaszczyt otrzymać miano „Dobrej Praktyki” URBACTu i zostać wyróżnionym wśród tak wielu świetnych europejskich projektów - mówi Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. – Miejska Farma Wrocław to jeden z tych projektów, które mogą zmienić nasze postrzeganie nie tylko miejskiej adaptacji do zmian klimatu, ale także bezpieczeństwa żywnościowego. Cieszymy się mogąc przecierać szlaki innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie i być inspiracją dla innych miast – dodaje.
Ważnym elementem projektu jest to, że na farmie pracują uczestnicy programu aktywizacji społeczno-zawodowej, który realizowany jest przez Wrocławskie Centrum Integracji.
– To zaangażowanie osób, które dostają szansę na nabycie nowych umiejętności, co daje im możliwość powrotu na rynek pracy. A dzięki podopiecznym WCI zdrowe jedzenie finalnie trafia na stoły wrocławskich żłobków. Tym samym cały projekt zamykamy się w trzech najważniejszych obszarach. To uprawa zdrowego jedzenia, zachowanie zasad zero waste oraz właśnie reintegracja społeczna – podkreśla Ewa Żmuda, wicedyrektor Wrocławskiego Centrum Integracji.
Uczestnicy 3-dniowego wydarzenia mają okazję zobaczyć miejsca związane z wrocławskimi dobrymi praktykami. Poznają jak funkcjonują i rozwijają się te projekty. W tym wrocławskie Mikrogranty, na które miasto przez ostatnie 10 lat przekazało 5 mln złotych.
- Mikrogranty powstały jako sposób na uspołecznienie kultury i oddanie mieszkańcom sprawczości. Można śmiało powiedzieć, że nie ma takiego miejsca we Wrocławiu, które przez te lata nie zostało objęte działaniami tego programu – tłumaczy Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury. – Jest nam niezmiernie miło, że zostało to docenione i pokazane jako przykład dla innych miast – dodaje.
Trzecią wyróżnioną dobrą praktyką jest Czasoprzestrzeń.
– Czasoprzestrzeń ma bardzo duży potencjał. Organizujemy wiele spotkań, wspieramy biznes, młodych artystów oraz integrujemy lokalną społeczność, która chce działać na rzecz wrocławian. Jesteśmy także miejscem, które wykorzystywane jest w trudnych dla miasta sytuacjach, tj. epidemii COVID19, pomoc mieszkańcom Ukrainy czy powódź – podkreśla Robert Drogoś, prezes Stowarzyszenia Tratwa, które prowadzi Czasoprzestrzeń. – To miejsce, z którego Wrocław i my jesteśmy bardzo dumni. Cieszymy się, że nasze wspólne działania prezentowane są na tak ważnym wydarzeniu – dodaje.
Festiwal Miejski URBACT 2025 odbywa się we wrocławskiej Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym i potrwa do 10 kwietnia.
Jego organizacja jest ściśle związana z prezydencją Polski w Unii Europejskiej, która przypada w pierwszym półroczu 2025 roku (wraz z Danią i Cyprem). Wydarzenie organizuje i finansuje URBACT.
Wyróżnione wrocławskie projekty:
Mikrogranty – wrocławski program wspierający mieszkańców, którzy chcą wcielać w życie własne projekty społeczne. Dzięki niewielkim dotacjom i praktycznemu wsparciu mieszkańcy całego Wrocławia organizują wydarzenia kulturalne, edukacyjne lub sąsiedzkie – zwłaszcza poza centrum miasta – często angażując różne grupy społeczne i nowych lokalnych liderów. Mikrogranty wsparły już setki takich działań wspierając lokalną tożsamość.
Farma Miejska – Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce uruchomił Miejską Farmę, na której - z poszanowaniem środowiska i zachowaniem bioróżnorodności - produkowane są warzywa dla maluchów w żłobkach.
Na farmie pracują uczestnicy programu aktywizacji społeczno-zawodowej, który realizowany jest przez Wrocławskie Centrum Integracji. To osoby, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i dzięki udziałowi w projekcie zdobywają nowe umiejętności w zawodzie ogrodnika.
Pozostałą część plonów (niewykorzystaną) zagospodarowuje organizacja pozarządowa, aby ograniczyć ryzyko marnowania żywności. Z plonów korzystają też m.in. seniorzy z DPS-ów.
Farma powstała na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na Swojczycach. Przeznaczono pod nią pole o łącznej powierzchni ok. 6 ha, z możliwością rozwoju nawet do 30 ha. W pierwszym roku Miejska Farma wykorzystała 2,5 ha, na których uprawiane są ziemniaki, buraki, dynia i cukinia.
Czasoprzestrzeń– dawna zajezdnia tramwajowa przekształcona w centrum kulturalne i społeczne. To przestrzeń będąca własnością miasta, zarządzana przez organizację pozarządową. Zapewnia przestrzeń dla artystów, studentów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Organizowane są tam liczne warsztaty, spotkania koncerty. Pełni także funkcję ośrodka pomocy w czasach kryzysu.
Czasoprzestrzeń, czyli Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych prowadzone jest przez Stowarzyszenie Tratwa, a współfinansowane ze środków Miasta Wrocław.
Komentarze (0)