2 stycznia doszło do tragedii w Łagiewnikach, trzy osoby umarły tam od zatrucia czadem. Mimo głośnych apeli doszło do kolejnych zatruć w powiecie dzierżoniowskim, na szczęście tym razem skończyło się to szczęśliwie.
O tym jak działa czad i jak się nim zatruwamy mówi bryg.Marek Hajduk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie i lekarz Piotr Barski, Ordynator Oddziału Węwnętrznego Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie.
OBEJRZYJ KONIECZNIE WIDEO!
O czadzie:
bryg.Marek Hajduk, Komendant Powiatowy PSP w Dzierżoniowie
Lekarz Piotr Barski, Ordynator Oddziału Węwnętrznego
Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. Podstawową przyczyną zatruć czadem jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku węgla i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Ponadto należy regularnie sprawdzać prawidłowość działania urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla, szczelność wewnętrznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz kanałów nawiewnych.
Komentarze (0)