Przed nami fantastyczny festiwal „Bukowińskie Spotkania” [WIDEO]
14 czerwca na dzierżoniowskim Rynku (przed Ratuszem) odbyła się konferencja prasowa promująca XXVII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Bukowińskie Spotkania".
W konferencji wzięli udział: wicestarosta dzierżoniowski - Marek Piorun, zastępca wójta gminy Dzierżoniów - Jolanta Zarzeka, burmistrz Dzierżoniowa - Dariusz Kucharski, przedstawiciel Regionalnego Centrum Kultury w Pile - Zbigniew Kowalski, a także zespół "Pojana".
„Bukowińskie Spotkania" to festiwal promujący kulturę Bukowiny – regionu położonego w Karpatach Wschodnich – na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim, a adresowany jest do jej obecnych (Ukraińcy, Rumuni, Żydzi, Niemcy, Polacy, Lipowanie, Ormianie i Romowie) i byłych mieszkańców zmuszonych do opuszczenia swojej „małej ojczyzny” w wyniku powojennych zmian w Europie i osiedlenia się w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, Serbii, na Słowacji oraz w Bośni i Hercegowinie.
Założenia festiwalu obejmują nie tylko prezentację bogatego folkloru wielonarodowościowego regionu, jakim do dziś pozostaje Bukowina, ale także jej fenomenu społecznego i kulturowego opartego na tolerancji i dobrosąsiedztwie, który zjednał jej przydomek „Małej Europy”, czy „Szwajcarii Wschodu”.
„Bukowińskie Spotkania” to wydarzenie artystyczne pokazujące, jak ważne miejsce w procesie porozumienia i przełamywania stereotypów narodowościowych zajmuje kultura. Festiwalowe areny w 5 krajach budują szeroką przestrzeń manifestowania postaw otwartości na innych, stwarzają możliwość przejmowania zachowań ułatwiających pokonywanie barier – stereotypów narodowościowych. Z doświadczeń „Europy w miniaturze” korzysta dziś nie tylko wielopokoleniowa i wielonarodowa wspólnota – w jej historycznych granicach i środowiskach przesiedleńczych, ale i inni beneficjenci, społeczności lokalne, mieszkańcy miast – gospodarzy festiwalu, goście i turyści szukający nie tylko płaszczyzny obserwacji wielokulkturowości, ale i zrozumienia współczesnego człowieka i świata.
„Bukowińskie Spotkania” to również wielkie przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne. Od 1990 roku festiwal jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć promujących wielokulturowość Europy Wschodniej, różnorodność i równość kultur, dialog międzykulturowy jako sposób poznawania się, rozwoju i zapobiegania konfliktom, zwłaszcza wśród mniejszości narodowych.
Nadzór merytoryczny nad całym projektem sprawuje Regionalne Centrum Kultury w Pile, koordynując i wspierając działania partnerów krajowych i zagranicznych. Współorganizatorzy z Republiki Mołdawii, z Ukrainy, Rumunii i Węgier odpowiadają za realizację festiwalu w swoich krajach.
W ubiegłym roku, w dniach 20 - 23.06.2015 r. po raz pierwszy jedną z części festiwalu udało się zorganizować w naszym regionie.
Podobnie jak w ubiegłym roku, w tegorocznej – XXVII edycji – będą uczestniczyli reprezentanci wielu bukowińskich nacji i różnorodnych nurtów folkloru. Dzierżoniowską i uciechowską część festiwalu zaszczycą europejscy specjaliści, przedstawiciele innych prestiżowych festiwali, etnografowie i folkloryści, z polskich i europejskich ośrodków akademickich, którzy – mimo że „Bukowińskie Spotkania” nie są konkursem – analizują prezentowane programy, a następnie dzielą się swoimi uwagami z zespołami. Taka forma konsultacji – warsztatów, stosowana od kilku lat i ceniona przez zespoły, mimo pozornej nieformalności, jest znakomitą okazją do przekazania uwag w sposób zmieniający relację ekspert – wykonawca, w partnerski dialog poszerzający argumentację obydwu stron.
Uczestnicy XXVII edycji „Bukowińskich Spotkań”
Republika Mołdawii:
1. HAIDUCEII, Orhei
2. RĂZEŞII, Isacova
Ukraina:
1. БЕССАРАБСЬКИЙ КОЛОРИТ, Хотин
2. КАРПАТСЬКА ТАЙСТРА, Путила
3. КВІТИ БУКОВИНИ, Чернівці
4. ПОЛОНИНА, Путила
Rumunia:
1. BUCOVINA, Suceava
2. MADÉFALVI IFJÚSÁGI TÁNCCSOPORT, Siculeni
3. MICA POIANA, Poiana Micului
Węgry:
1. MAGYAR DALKÖR EGYESÜLET, Palotabozsok
Polska:
1. DAWIDENKA, Koźlice
2. DUNAWIEC, Zbylutów
3. ECHO BUKOWINY, Lubań
4. JODEŁKI, Żagań
5. JUTRZENKA, Bolesławiec
6. PODGRODZIANKI, Raciborowice Górne
7. POJANA, Piława Dolna
8. ROSA, Drągowina
9. TAJDANY, Strzegomiany
Opis działań:
* 14 sierpnia – główny dzień festiwalowy.
Udział zespołów w mszy ekumenicznej, korowód ulicami miasta połączony z projektem „Wspólna ulica”, prezentacje artystyczne poszczególnych zespołów w Rynku w Dzierżoniowie, interaktywne występy artystyczne wszystkich zaproszonych zespołów, jarmark bukowiński. Prezentacje plenerowe – program „Wspólna ulica” będzie służył poszerzeniu przyjaznego stosunku do innych kultur i aktywnego kontaktu z wieloetnicznym festiwalem – tego dnia w centrum miasta zaprezentują się zespoły, a publiczność będzie miała okazję nie tylko do obserwacji, ale i wspólnego tańca, śpiewu i rozmów
* 15 sierpnia – II dzień festiwalowy, Uciechów – Centrum Kulturalno-Sportowe
Podczas drugiego dnia, w czasie imprezy pn. „Uciechowskie Biesiadowanie” zaprezentują się zespoły z Mołdawii, Ukrainy, Rumunii, Węgier oraz z Polski Szacujemy, że w tegorocznej, II polskiej części festiwalu weźmie udział ok. 400 członków zespołów folklorystycznych – 200 z zagranicy, 200 z Polski.
Więcej informacji: http://bukowina.rck.pila.pl/index.php/27-edycja.html
Komentarze (5)