Bezpieczeństwo na torach Bielawa- Dzierżoniów
W razie wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym lub zagrożenia wypadkiem (np. awaria pojazdu na przejeździe czy utknięcie pomiędzy opuszczonymi rogatkami) należy zadzwonić natychmiast na numer 112 i podać numer przejazdu. Numer ten znajduje się na żółtych, odblaskowych nalepkach informacyjnych jakimi są oznakowane od wewnątrz krzyże św. Andrzeja. Na przejazdach z rogatkami nalepki znajdują się dodatkowo na napędach rogatkowych (słupkach, do których przymocowana jest rogatka). Indywidualny numer identyfikacyjny zawarty na naklejce pozwala na szybkie zlokalizowanie konkretnego przejazdu w sytuacji awaryjnej i dzięki temu na podjęcie szybkich działań często ratujących życie (dotarcie służb ratunkowych i/lub wstrzymanie ruchu pociągów).
Każda nalepka informacyjna zawiera:
- indywidualny numer skrzyżowania (przejazdu),
- numer alarmowy 112oraz
- numery telefonów w razie awarii do (służą one do informowania służb technicznych zarządcy infrastruktury o usterce urządzeń lub uszkodzeniu oznakowania na przejeździe– tam gdzie nie ma bezpośredniego zagrożenia życia).
- Współpraca z Głównym Urzędem Geodezjii Kartografii zapewniła umieszczenie lokalizacji przejazdów na mapach wykorzystywanych przez operatorów nr 112.
- 22 i 23 października 2019 roku pracownicy DSDiK we Wrocławiu testowali procedurę przyjmowania i obsługi zgłoszeń z wynikiem pozytywnym.
LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ … !
Z informacji zawartych w RAPORCIE ROCZNYM Z DZIAŁALNOŚCI PAŃSTWOWEJ KOMISJI BADANIA WYPADKÓW KOLEJOWYCH[1] ZA ROK 2018 wynika, że podstawowymi przyczynami zdarzeń przy przekraczaniu przejazdów kolejowo–drogowych są w szczególności:
- ignorowanie znaku „Stop” i niezachowanie należytej ostrożności przez kierujących pojazdami drogowymi,
- przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami,
- omijanie półrogatek,
- brak wymaganego trójkąta widoczności,
- blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu,
- niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych,
- nieprzestrzeganie znaków i innych sygnałów drogowych,
- niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach,
- brak reakcji na podawane przez maszynistę pociągu sygnały "baczność"(jeden długi ton gwizdawką lub syreną lokomotywy)przez kierującego pojazdem drogowym przy przekraczaniu przejazdu oraz w konsekwencji wjechanie na przejazd bezpośrednio pod nadjeżdżający pociąg.
W raporcie zwraca się też uwagę, że na przejazdach wyposażonych w rogatki obserwuje się coraz bardziej masowe zjawisko wjazdu na te przejazdy pojazdów drogowych (w momencie zamykania się rogatek) i zamykania ich między rogatkami.
ZASADY ZACHOWANIA NA PRZEJAZDACH KOLEJOWYCH
W celu poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych poniżej zamieszczamy film przygotowany przez Urząd Transportu Kolejowego prezentujący reguły prawidłowego zachowania na przejeździe kolejowym:
[1] RAPORT ROCZNY ZA ROK 2018 Z DZIAŁALNOŚCI PAŃSTWOWEJ KOMISJI BADANIA WYPADKÓW KOLEJOWYCH dostępny jest pod adresem https://www.gov.pl/attachment/3abaa45b-a8e8-4593-b68a-69e37d8c00e0 (dostęp 24.10.2019)
Przeczytaj komentarze (17)
Komentarze (17)