XXVI Bukowińskie Spotkania
Zespoły folklorystyczne z Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski zaprezentowały swoją twórczość w niedzielę 21 czerwca w ramach polskiej części XXVI Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania". Organizatorami imprezy były gmina Dzierżoniów, Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów oraz Regionalne Centrum Kultury w Pile.
"Bukowińskie Spotkania" to wyjątkowe przedsięwzięcie promujące kulturę Bukowiny, regionu położonego w Karpatach Wschodnich, na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim.
Wydarzenie rozpoczęła msza w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie. O godz. 15:00 barwny, rozśpiewany i roztańczony korowód przemaszerował ulicami Mickiewicza i Świdnicką do Rynku. Uroczysty pochód zakończył się w kinoteatrze "Zbyszek", gdzie oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Gerwazy Longher - Prezes Związku Polaków w Rumunii, Kazimierz Longher - wiceprezes Związku Polaków w Rumunii, Wiktoria Longher ze Związku Polaków w Rumunii, dr Radu Florian Bruja i dr Stefania Bruja z Uniwersytetu im. Stefana Wielkiego w Suczawie, dr hab. Eugeniusz Kłosek - kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, Zbigniew Kowalski z Regionalnego Centrum Kultury w Pile, dr hab. Helena Krasowska z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, dr hab. Krzysztof Nowak z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz ks. Stanisław Kucharek z parafii w Nowym Sołońcu w Rumunii.
W ramach dzierżoniowskiej części festiwalu wystąpili reprezentanci wszystkich bukowińskich nacji i wielu nurtów folkloru: Piatra Soimului, Mała Pojana i Plaiurile Pojorâtei z Rumunii, Mikulanka ze Słowacji, Tarancuta z Mołdawii, Székely Népdalkör z Węgier oraz Dawidenka, Dunawiec, Echo Bukowiny, Jutrzenka i Podgrodzianki z Polski. Gminę Dzierżoniów reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich "Pojana".
Salę kinoteatru "Zbyszek" wypełniły dźwięki radosnego bukowińskiego folkloru. Zespoły zaprezentowały oryginalny i ściśle lokalny repertuar taneczno-wokalny. Podzieliły się z publicznością swoją barwną tradycją, dziedzictwem kulturowym i ponadnarodowościowymi bukowińskimi wartościami.
Celem wydarzenia było ukazanie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie oraz pokazanie, jak ważne miejsce w procesie porozumienia i przełamywania stereotypów narodowościowych i regionalnych zajmuje kultura. Jest to szczególnie ważne na Dolnym Śląsku - miejscu, gdzie przeplatają się ze sobą różnorodne kultury, narodowości, tradycje i zwyczaje.
Partnerami imprezy były miasto Dzierżoniów i Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Foto.: Wojciech Bolesta - Doba.pl, Krzysztof Brzeźniak - Doba.pl
Komentarze (7)