Otwarcie wystawy "Pomaganie jest legalne". Janina Ochojska przyjedzie do Dzierżoniowa
Wystawę “Push-back jest nielegalny. Pomaganie jest legalne" otworzył 1 czerwca 2023 roku burmistrz Dariusz Kucharski. Na zorganizowaną przez europosłankę i działaczkę humanitarną Janinę Ochojską wystawę składają się wielkoformatowe zdjęcia wprowadzające w atmosferę kryzysu humanitarnego w lasach przy granicy polsko-białoruskiej. Instalację można oglądać od 1 do 19 czerwca przed dzierżoniowskim kinem "Zbyszek". 6 czerwca do dzierżoniowa przyjedzie Janina Ochojska, by spotkać się z mieszkańcami. Inicjatorami wydarzenia są miasto i Dzierżoniowska Rada Kobiet.
Push-back oznacza działania państwa, w wyniku których uchodźców i migrantów zmusza się do powrotu przez granicę, z reguły niezwłocznie po jej przekroczeniu – niezależnie od okoliczności i bez możliwości ubiegania się o azyl. Wystawę można było już oglądać w Parlamencie Europejskim,
- Otwieramy w naszym mieście wystawę przygotowaną przez europosłankę i działaczkę humanitarną Janinę Ochojską. 6 czerwca Janina Ochojska odwiedzi Dzierżoniów. Zapraszam wszystkich mieszkańców na spotkanie z działaczką w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Na początku fali emigracyjnej wystąpiłem do Rady Miejskiej z prośbą o przekazanie 20 tysięcy złotych dla gminy Michałowo, leżącej przy samej granicy białoruskiej. Za zgodą radnych przekazaliśmy taką kwotę. Nie wszystkie osoby zostały zatrzymane na granicy, część przedostała się do Polski i na barkach samorządów przygranicznych spoczęło zapewnienie im podstawowej pomocy: ogrzewania, jedzenia i ubrań. Niestety, wówczas samorządy nie otrzymały potrzebnej pomocy od rządu, więc podobną pomoc jak nasze miasto solidarnie przekazało wiele samorządów w Polsce - mówił burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski. -Pamiętamy wszyscy falę polskiej emigracji w latach 80. do Europy Zachodniej, zostaliśmy przyjęci, podejmowaliśmy pracę. Myślę, że jako świadomi różnych okresów historycznych Europejczycy powinniśmy pomagać, bo pomaganie jest dobre.
- Dowiedziałam się, że Janina Ochojska organizuje wystawę we Wrocławiu i istnieje możliwość, by przyjechała z nią do Dzierżoniowa Myślę, że niewiele osób wie o tym, co naprawdę dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, media nie są tam dopuszczane. Uchodźcy są zamknięci przez polskich i białoruskich pograniczników w pasie bez dostępu do wody, jedzenia, pomocy medycznej- mówiła Renata Wester, członkini Dzierżoniowskiej Rady Kobiet.
Harmonogram spotkania z Janiną Ochojską 6 czerwca 2023 roku w Dzierżoniowie:
godz. 11.00 Przyjazd do Biblioteki, ul. Sikorskiego 2, godz. 11.00 - 11.45 podcast z Radiodoba,
godz. 11.45 - 12.30 - przerwa na ciasto, kawę/herbatę (biblioteka)
godz. 12.30 - 14.00 - spotkanie z dzierżoniowskimi wolontariuszami ze szkół średnich moderowany przez Karolę Kotecką- Kobę (biblioteka)
godz. 14.00 - 16.30 - przejazd do Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury, lunch w kawiarni Jazz Caffe
godz. 16.30 - 17.00 - czas dla mediów przed wystawą "Pomaganie jest legalne"
godz. 17.00 - 18.00 - spotkanie z mieszkańcami Dzierżoniowa przy wystawie, później rozmowa z w kawiarni Jazz Caffe moderowana przez Jolantę Maniecką.
Dzień wcześniej, 5 czerwca, Janina Ochojska weźmie udział Środkowoeuropejskim Forum Integracyjnym 2023 we Wrocławiu, organizowanym przez Instytut Praw Migrantów, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Info-Forum-Polregio.
W centrum uwagi będzie wielokulturowość, partycypacja społeczna, UE a migranci. W forum wezmą udział goście z Niemiec, Polski, Ukrainy, Białorusi, politycy, naukowcy, NGO, aktywiści. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów uchodźców i migrantów, budowanie mostów między kulturami oraz wymiana informacji i sieciowanie podmiotów zajmujących się sprawami migrantów.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, ul. Widok 10. Forum ma charakter zamknięty, prowadzona będzie transmisja na żywo na stronie Biura Parlamentu Europejskiego na Facebook’u: https://www.facebook.com/PEWroclaw
Harmonogram wydarzenia Środkowoeuropejskie Forum Integracyjne 2023:
Poniedziałek, 05.06.2023 | 10:00 - 18:15
10:00 - 10:20 - rozpoczęcie Forum.
Przedstawienie organizatorów: Info-Forum-Polregio, Instytut Praw Migrantów, Biuro Parlamentu Europejskiego
Przemówienie Josefa Neumanna - deputowanego do Landtagu NPW.
10:30 - 10:50 - Sytuacja migracyjna Polski przed 24.02.2022
dr Agnieszka Florczak z Instytutu Politologii UWr
11:00 - 13:00 - Polska wielokulturowa - czy jest możliwa? Jakie są największe wyzwania? Czy istnieje potrzeba przedefiniowania pojęcia narodu? Co robić, żeby wszystkie grupy społeczne żyły ze sobą a nie obok siebie?
Katarzyna Sobańska - Laskowska, pełnomocniczka terenowa RPO.
Khrystyna Vlodek - managerka programowa ds. Ukrainy w Instytucie Studiów Wschodnich.
Irina Tkeshelashvili - doktorantka w Zakładzie Komunikowania Międzynarodowego w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini Team Europe.
Tatiana Andrushka - pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. mieszkańców pochodzenia białoruskiego.
moderacja - Bartłomiej Potocki - dyrektor Instytutu Praw Migrantów.
13:30 - 15:30 - UE jako kraj docelowy migrantów. Ile uprawnień i wsparcia powinno pochodzić od UE a na ile powinny to być kompetencje i wyzwania krajów członkowskich?
Patrycja Matusz - prorektorka Uniwersytetu Wrocławskiego.
Janina Ochojska - posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, polska działaczka humanitarna.
Martin Kremer - konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.
moderacja Leszek Gaś - dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego.
16:00 - 18:00 - Integracja i partycypacja społeczna na poziomie samorządowym. Czy ją robić (jak ją kształtować), jeśli tak to dlaczego i jak? Co z obawami społeczeństwa przyjmującego, jak z nim rozmawiać o partycypacji społecznej migrantów? Transfer doświadczeń z Nadrenii Północnej - Westfalii.
Ksenija Sakelšek - Przewodnicząca Rady Integracji,
Bartłomiej Ciążyński - wiceprezydent Wrocławia,
Fida Soubaiti - przedstawicielka uchodźców w OBV Meerbusch eV,
Anna Krenz - aktywistką i założycielką Dziewuchy Berlin – oddolnej grupy polskich kobiet.
- moderacja Joanna Szymańska - kierowniczka naukowa Info-Forum-Polregio w NPW.
18:00 - 18:15 - zakończenie Forum, podziękowania dla gości, prelegentów, odbiorców i
przypomnienie, że forum odbyło się w ramach Nagrody Rychezy.
Przemowa Laurinasa Vaciunuasa - prezes Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego.
Czym jest Środkowoeuropejskie Forum Integracyjne?
Jest to cykl paneli dyskusyjnych, które poruszają kwestie związane z integracją, adaptacją i edukacją uchodźców i migrantów, mieszkających we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Mają one na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów uchodźców i migrantów, budowanie mostów między różnymi kulturami i narodowościami oraz wymianę informacji i kontaktów pomiędzy organizacjami, instytucjami i podmiotami zajmującymi się sprawami migrantów lub pracującymi z migrantami.
Podczas Forum Integracyjnego wystąpią eksperci w dziedzinach polityki, edukacji oraz prawa, m.in. przedstawiciele uczelni wyższych, rządu, samorządu i organizacji pozarządowych, a także aktywiści społeczni. Ich zaprasza się również do udziału w dyskusjach na temat różnych aspektów związanych z życiem i integracją społeczną migrantów.
Przeczytaj komentarze (32)
Komentarze (32)
rki,o tak-pomaganie jest legalne?