Cyberoszuści nie mają wakacji – mieszkanka powiatu dzierżoniowskiego straciła blisko 270 tysięcy złotych
Internetowi oszuści nie biorą urlopu. Przestępcy wykorzystują każdą możliwą okazję aby nas okraść. Czy to w okresie świąt, czy wakacji, kiedy tylko mamy zaprzątniętą głowę i tracimy czujność. Trafiamy na możliwość szybkiego zysku „inwestując” w kryptowaluty, złoto, minerały czy też „kupując” towary po niezwykle atrakcyjnych cenach, a tracimy czasem oszczędności życia.
Temat oszustw za pośrednictwem Internetu czy też połączeń telefonicznych wraca co pewien czas. Choć na bieżąco staramy się przekazywać informacje jak działają przestępcy, na co zwracać uwagę i czego nigdy nie robić – niestety wciąż przyjmujemy zawiadomienia od pokrzywdzonych osób. Wczoraj mieszkanka naszego powiatu złożyła zawiadomienie o stracie blisko 270 tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy krótki modus operandi przestępcy:
Legenda: Inwestycje giełdowe. Strata finansowa: prawie 270 tysięcy złotych
Kobieta w marcu 2023r. znajduje w Interecie reklamę platformy inwestycyjnej i postanawia się zarejestrować jako potencjalny klient. Po pewnym czasie zostaje nawiązany z nią kontakt telefoniczny. Rozmówczyni przedstawia warunki współpracy. Warunkiem jest założenie konta brokerskiego i wpłata depozytu w kwocie 125 dolarów amerykańskich. Nasza pokrzywdzona jest poinformowana, że zostanie jej przydzielony analityk pomagający w trafnych inwestycjach na giełdach. Tego samego dnia dzwoni do niej mężczyzna, przedstawia jak będzie wyglądać ich współpraca. Namawia do założenia rachunków ułatwiających przewalutowania środków przy inwestowaniu na światowych giełdach. Przekonuje kobietę, że kwota którą wpłaciła jest zbyt niska, przez co nie może liczyć na duży zysk. Wskazuje różne konta do wpłat pieniędzy. Pokrzywdzona widzi swoje środki na jej indywidualnym koncie brokerskim. Problem pojawia się w lipcu, gdy kobieta chce wypłacić pieniądze. Oszuści rzutem na taśmę próbują ją nakłonić do kolejnej wpłaty. Gdy ofiara przestępstwa się nie zgadza, kontakt się urywa.
Po raz kolejny apelujemy! Gdy pojawia się oferta niebagatelnych zysków przy inwestycjach, zakupie towarów po niezwykle atrakcyjnej cenie, czy też nagle odzywa się do nas znajomy prosząc o pożyczkę – zastosujcie Państwo metodę podwójnego, a nawet potrójnego sprawdzenia. Wpiszcie nazwę firmy w internet, zobaczcie jakie ma opinie. Przejrzyjcie dokładnie jej stronę internetową (zweryfikujcie dane kontaktowe, zwróćcie uwagę czy strona nie zawiera błędów językowych). Zbyt niska cena za produkt, powinna dać do myślenia. Zweryfikujcie czy znajomy proszący o pożyczkę na komunikatorze internetowym to na pewno on. Zadzwońcie do niego lub napiszcie za pomocą innego czatu.
nadkom. Marcin Ząbek
KPP Dzierżoniów
Komentarze (8)