Dzierżoniowskie "Snucie" z Silesianą w tle
Było malowanie na tkaninie motywów związanych z Silesianą, bezgotówkowa wymiana ubrań i portrety robione przechodniom. Na ul. Świdnickiej w Dzierżoniowie w niedzielę 17 lipca odbyła się akcja animacyjno-artystyczna zainspirowana spotkaniami z byłymi pracownicami upadłej fabryki tkanin. To część projektu "Czytanie miasta" w ramach platformy Dolny Śląsk 2016 - Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Podczas akcji pn. „Snucie” rozpostarta została wielkoformatowa tkanina, która była sukcesywnie zamalowywana motywami inspirowanymi opowieściami byłych pracownic Silesiany i mieszkańców Dzierżoniowa.
Usłyszeć także można było instalację dźwiękową imitująca odgłosy mechanicznych krosien tkackich, a także fragmenty wywiadów, które zrealizowały z pracownicami Silesiany Joanna Morawiecka i Magdalena Skowrońska. Akcji towarzyszyła bezgotówkowa wymiana ubrań.
Snucie dotyczy także współczesnej historii miasta, dlatego podczas akcji wykonywane były portrety mieszkańców, które uzupełnione zostaną przez organizatorów marzeniami dotyczącymi przyszłości miasta.
Dlaczego akurat Silesiana stała się bohaterką działań w ramach "Czytania miasta"? Dzierżoniów to jedna z wielu dolnośląskich miejscowości, która po przemianie ustrojowej zapadła w poprzemysłowy sen. Rytm życia wyznaczały niegdyś dwie ogromne fabryki, które zatrudniały znaczną część mieszkańców. Jeśli o Diorze wciąż się pamięta, bo pozostawiła po sobie trwały ślad w postaci kultowych radioodbiorników, to fabryka tkanin Silesiana powoli odchodzi w niepamięć. Cisza, która trwa od czasu upadku fabryki, to przeciwieństwo jej trwania – bo przecież w czasach codziennej aktywności przechodzeń już z oddali słyszał huk pracujących maszyn tkackich, a przepływająca nieopodal rzeka nabierała kolorów w zależności od farbowanych aktualnie tkanin.
Pomysłodawczynią akcji była Magdalena Skowrońska, kuratorka Programu Edukacyjnego Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Ekipę animacyjno-artystyczną stanowili: Magdalena Skowrońska, Beata Rojek i Roland Okoń.
Foto.: Krzysztof Brzeźniak - Doba.pl
Przeczytaj komentarze (5)
Komentarze (5)