Czytelnik Doba.pl: problemy z parkowaniem na strefie ekonomicznej
Zapraszamy do zapoznania się z listem Czytelnika Doba.pl i oświadczeniem Urzędu Miasta Dzierżoniów oraz Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie.
List Czytelnika Doba.pl
Witam,
Jako jeden w wielu pracowników strefy ekonomicznej chciałbym zwrócić uwagę na problem jaki pojawia się na strefie ekonomicznej w Dzierżoniowie na ul. Pieszyckiej.
Na strefie jest niewystarczająco miejsc parkingowych, na których pracownicy mogliby pozostawić swoje auta zgodnie z prawem.
Problem nasila ok godziny 14, kiedy następuje wymiana pracowników (jedni jeszcze nie opuścili zakładów pracy, inni już przyjechali na drugą zmianę)
Auta parkowane są na chodnikach, trawie - w miejscach możliwie dostępnych.
Nie zgłaszałbym tego problemu gdyby nie fakt obecności policji wręczających wezwania na policję, co miało miejsce np. 4 kwietnia. Dodatkowo w związku z interwencją powstaje harmider zdezorientowanych ludzi, którzy opuszczając stanowiska pracy starają się znaleźć jakiekolwiek miejsce parkingowe pomiędzy Tirami. (zdjęcia) Dodatkowo powstający sznurek zaparkowanych na jednym pasie jezdni aut uniemożliwia bezkolizyjne mijanie się poruszających aut na drodze.
Podsumowując – nieprawidłowe parkowanie na Strefie jest konsekwencją braku wystarczającej ilości miejsc parkingowych, w konsekwencji kończy się interwencją policji – ludzie bezradni.
Czy władze miasta Dzierżoniów albo Zarządzający Strefą Invest Park mają w planach jakieś rozwiązanie, ułatwiające parkowanie osobom zatrudnionym na strefie i kończące ten problem?
Pozdrawiam
Pracownik Strefy
Oświadczenie Urzędu Miasta Dzierżoniów
- Rozmawiamy z przedstawicielami WSSE o stworzeniu specjalnego parkingu przystosowanego dla samochodów dostawczych, w tym dużych aut ciężarowych, dowożących i odbierających produkty od działających w Dzierżoniowskiej podstrefie kilkunastu firm. Uwolni to sporo miejsca dla aut osób dojeżdżających do pracy i w znacznej mierze, bądź całkowicie rozwiąże to kwestię miejsc parkingowych i na terenie i w sąsiedztwie podstrefy – mówił Doba.pl rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Dzierżoniowie Rafał Pilśniak.
Oświadczenie Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie
Parkowania, jest to czynność bardzo skrupulatnie uregulowana przepisami. Co więcej, niedostosowanie się do nich grozi poważnymi konsekwencjami finansowymi.
Podstawowymi znakami regulującymi kwestie parkowania, są pionowe oznaczenia o symbolach B-35 (zakaz postoju dłuższego niż minutę) oraz B-36 (zakaz zatrzymywania się). Niedostosowanie się do nich grozi karą grzywny, a także punktami karnymi. Należy również pamiętać, że znaki B-35 i B-36 dotyczą zarówno jezdni, jak i chodnika. Wyjątek stanowią sytuacje, w których pod tymi znakami znajdują się dodatkowe tablice określające warunki zakazu.
Ogólne warunki zatrzymywania i postoju pojazdu określa Kodeks drogowy w artykułach od 46 do 50a.
Należy pamiętać, że kierowca powinien parkować samochód po prawej stronie jezdni.
Kierowca może parkować na chodniku, ale tylko jeśli znaki drogowego tego nie zakazują. Samochód trzeba ustawić w taki sposób, aby zostawić pieszym pas szeroki na minimum 1,5 m. Ten warunek obowiązuje zawsze, nawet gdy przy drodze stoi znak "zakaz postoju" z tabliczką "Nie dotyczy chodnika".
Bez względu na oznaczenie, w polskich przepisach obowiązuje również zakaz pozostawiania pojazdów w odległości mniejszej, niż 10 metrów od skrzyżowania. Złamanie tej zasady jest równoznaczne z mandatem (300 zł) i otrzymaniem jednego punktu karnego.
Znacznie wyższe kary grożą tym kierowcom, którzy pozostawią swoje pojazdy na miejscach niedozwolonych, jak np. trawnik. W takich sytuacjach, straż miejska lub policja może ukarać kierującego mandatem w wysokości nawet do 500 zł.
Znacznie większe wydatki czekają na tych kierowców, którzy pozostawią swoje auto w sposób uniemożliwiający ruch innym pojazdom lub np. na przejściu dla pieszych. Wówczas, służby mogą odholować taki samochód na płatny parking strzeżony.
Należy zaznaczyć, że policja ma ustawowy obowiązek reagowania na ujawnione wykroczenia.Jeżeli parkowanie samochodu wiąże się z niestosowaniem do powyższych zasad kierowca takiego pojazdu musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi za popełnione wykroczenie w postaci mandatu karnego lub skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Oficer Prasowy
podinsp. Mariusz Furgała
Komentarze (21)