Konflikt na szczytach władzy w Bielawie
W Bielawie jest szeroka koalicja polityczna (PO, PiS, OBS, Stowarzyszenie Bielawa Plus, Klub Radnych Niezależnych), która popiera burmistrza Bielawy - Piotra Łyżwę. W każdej koalicji dochodzi do pewnych porozumień jak i zgrzytów. Porozumieniem było obsadzenie przez OBS stanowisk: dyrektora Miejskiego Zarządu Placówek Oświatowych i dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bielawie. Jesienią 2015 r. Adam Domagała (OBS) zaczął więc szefować MZPO, czyli instytucji, która w schemacie organizacyjnym podlega zastępcy burmistrza Bielawy - Małgorzacie Greiner (PiS).
Z nieoficjalnych informacji, które trafiały do naszej redakcji od ludzi oświaty i większości bielawskich ugrupowań politycznych wynika, że nie najlepiej układała się współpraca Adama Domagały z Małgorzatą Greiner, dochodziło pomiędzy tymi osobami do konfliktów, wymiany pism i maili. Zachwiana była decyzyjność, wspólne ustalenia nie zawsze miały przełożenie na rzeczywistość.
W ostatnim czasie Małgorzata Greiner dążyła do odsunięcia ze stanowiska Adama Domagały i jej się to udało. Burmistrz Bielawy nie przedłużył współpracy z członkiem OBSu, którego umowa obowiązywała do końca czerwca 2016 r. Nowym dyrektorem Miejskiego Zarządu Placówek Oświatowych została Ewa Kowalik.
Według bielawskich polityków przyczyn usunięcia ze stanowiska Adama Domagały można upatrywać w coraz bliższych relacjach politycznych Piotra Łyżwy z Prawem i Sprawiedliwością oraz Anną Zalewską - Minister Edukacji Narodowej, która wspiera działania władz Bielawy. PiS chciał mieć całościowy wpływ na bielawską oświatę i swój cel zrealizował.
Sytuacja w koalicji w Bielawie jest napięta, nie wszystkie decyzje i działania burmistrza są popierane. Jest też lekki niepokój, że włodarz Bielawy może zostać przejęty przez PiS i być kandydatem tej partii w wyborach samorządowych w 2018 r. Jedno jest jednak pewne, że do końca kadencji pomimo napięć koalicja przetrwa, bo nic tak nie cementuje jak chęć sprawowania władzy, a rok 2018 zapowiada się czasem bratobójczej politycznej walki w Bielawie.
Oświadczenie Klubu Radnych „Porozumienie dla Bielawy Piotra Łyżwy”
W nawiązaniu do artykułu portalu Doba.pl oświadczamy, że zawarte w publikacji sugestie dotyczące rzekomego konfliktu wśród członków „Porozumienia dla Bielawy Piotra Łyżwy” są nieprawdziwe. Co więcej chcemy podkreślić, że od chwili rozpoczęcia kadencji możemy pochwalić się bardzo dobrą współpracą, która owocuje wieloma sukcesami. Dzięki wspólnym działaniom członków „Porozumienia” z władzami miasta zrealizowano między innymi: zakup Jeziora Bielawskiego, obniżenie zadłużenia miasta, pozyskanie nowych inwestorów do Bielawy oraz skuteczną promocję gospodarczą i turystyczną gminy. Cieszymy się, że burmistrz podejmując decyzje liczy się ze zdaniem Rady Miejskiej. Dzięki temu możemy mówić o bardzo dobrej współpracy całego samorządu na rzecz rozwoju Bielawy.
Dowodem na to jest między innymi czerwcowa sesja Rady Miejskiej, podczas której udzielone zostało burmistrzowi Piotrowi Łyżwie absolutorium za 2015 rok. Radni udzielili burmistrzowi absolutorium niemal jednogłośnie, bo stosunkiem głosów 16 za przy tylko 2 głosach przeciwnych.
Podczas obrad zostało odczytane oświadczenie Klubu Radnych „Porozumienie dla Bielawy Piotra Łyżwy”, które załączamy do powyższego stanowiska - KLIKNIJ TUTAJ.
Krzysztof Molasy
Przewodniczący Klubu Radnych „Porozumienie dla Bielawy Piotra Łyżwy”
Oświadczenie Urzędu Miasta Bielawy
W odpowiedzi na zadane pytanie wyjaśniamy, że Pan Adam Domagała, obejmując stanowisko dyrektora Miejskiego Zarządu Placówek Oświaty, podpisał umowę na czas określony i pracodawca nie miał obowiązku jej przedłużać. Zakończenia współpracy z dotychczasowym dyrektorem MZPO nie należy wiązać z jakimikolwiek konfliktami personalnymi czy okolicznościami politycznymi.
Oświadczenie Adama Domagały
Nie zamierzam komentować zakończenia mojej umowy o pracę na stanowisku Dyrektora MZPO. Mam 2-miesięczne wakacje, po których wracam do szkół, w których pracowałem rok temu.
Wyniki konkursu na dyrektora MZPO Bielawa
Przeczytaj komentarze (92)
Komentarze (92)