Uczniowie na czarnym marszu - stwierdzono nieprawidłowości
Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na interpelację posła Michała Dworczyka w sprawie uczniów z okręgu wałbrzyskiego, którzy mieli być zwalniani z lekcji, by uczestniczyć w czarnym marszu, który odbył się 3 października 2016 r.
Czytaj: Poseł Dworczyk: uczniowie zwalniani byli z lekcji na czarny marsz
- Przypadków zwalniania uczniów z lekcji na terenie okręgu było bardzo wiele, m.in. w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie, I Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie i II Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie. Dyrektorzy szkół na ogół nie czynili z tym problemów, co budzi niepokój, szczególnie w przypadkach zwalniania z lekcji uczniów nieletnich, bez zgody ich rodziców i opiekunów - pisał poseł Dworczyk.
Odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej dla Doba.pl
Szanowny Panie Redaktorze,
w odpowiedzi na Pana pytania, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Edukacji Narodowej udzieliło odpowiedzi na interpelację Posła na Sejm RP Pana Michała Dworczyka w sprawie udziału uczniów szkół z okręgu wałbrzyskiego w tzw. czarnym marszu w dniu 3 października 2016 roku.
Jednocześnie podkreślę, że w odpowiedzi na interpelację, Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało, że kuratorzy oświaty w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego przeprowadzali w tej sprawie czynności kontrolne służące zbadaniu realizacji przez szkoły obowiązku zapewnienia uczniom bezpieczeństwa w czasie przeznaczonym na realizację zajęć lekcyjnych i występowali o wyjaśnienia do dyrektorów szkół. W czterech przypadkach stwierdzono nieprawidłowości w działaniach szkół i wydano zalecenia.
Ponadto, w jednym przypadku - zgłoszonej do kuratora oświaty publikacji na stronie internetowej przedszkola - stosowne kroki w sprawie podjął organ prowadzący, który przeprowadził postępowanie wyjaśniające w sprawie wykorzystania oficjalnej strony publicznej placówki niezgodnie z jej celami.
W odpowiedzi udzielonej w interpelacji, podkreślone zostało to, że kuratorzy oświaty przypomną dyrektorom szkół o obowiązku przestrzegania przez szkoły i placówki przepisów art. 56 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm.). Wynikający z ww. przepisu zakaz działalności partii i organizacji politycznych w szkole (placówce) jest zakazem bezwzględnym. Przy czym działaniem, o którym mowa w powyższym przepisie jest każda forma aktywności podejmowana przez partię lub organizację w stosunku do uczniów i korzystanie ze wsparcia (choćby biernego) szkoły.
Z poważaniem
Łukasz Trawiński
Rzecznik Prasowy
Odpowiedź na interpelację w sprawie udziału uczniów szkół z okręgu wałbrzyskiego w tzw. czarnym marszu w dniu 3 października 2016 roku
Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć
Szanowny Panie Marszałku,
składam na Pana ręce odpowiedź na interpelację Posła na Sejm RP Pana Michała Dworczyka w sprawie udziału uczniów szkół z okręgu wałbrzyskiego w tzw. czarnym marszu w dniu 3 października 2016 roku.
Szanowny Panie Pośle,
informacje w sprawie udziału uczniów szkół w tzw. czarnym marszu w dniu 3 października 2016 roku uzyskane – w związku z Pańską interpelacją - przez Ministerstwo Edukacji Narodowej od kuratorów oświaty wskazują, że organy nadzoru pedagogicznego, w związku z sygnałami otrzymywanymi od podmiotów zewnętrznych, w tym od rodziców, organizacji społecznych i samorządowych wskazującymi na udział szkół w organizacji ww. marszu, podejmowały czynności w ramach nadzoru pedagogicznego. Działania takie prowadzone były przez:
- Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – wobec 4 szkół;
- Śląskiego Kuratora Oświaty – wobec 1 szkoły i 1 zespołu szkół;
- Opolskiego Kuratora Oświaty – wobec 1 zespołu szkół;
- Mazowieckiego Kuratora Oświaty – wobec 3 szkół;
- Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – wobec 3 szkół;
- Łódzkiego Kuratora Oświaty – wobec 1 zespołu szkół i 1 przedszkola.
Pozostali kuratorzy oświaty nie otrzymywali zgłoszeń, które wskazywałyby na działania szkół związane z organizacją tzw. czarnego marszu.
Kuratorzy oświaty w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego przeprowadzali czynności kontrolne służące zbadaniu realizacji przez szkoły obowiązku zapewnienia uczniom bezpieczeństwa w czasie przeznaczonym na realizację zajęć lekcyjnych i występowali o wyjaśnienia do dyrektorów szkół. W czterech przypadkach stwierdzono nieprawidłowości w działaniach szkół i wydano zalecenia.
Ponadto w jednym przypadku - zgłoszonej do kuratora oświaty publikacji na stronie internetowej przedszkola - stosowne kroki w sprawie podjął organ prowadzący, który przeprowadził postępowanie wyjaśniające w sprawie wykorzystania oficjalnej strony publicznej placówki niezgodnie z jej celami.
Uprzejmie informuję, że kuratorzy oświaty przypomną dyrektorom szkół o obowiązku przestrzegania przez szkoły i placówki przepisów art. 56 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm.). Wynikający z ww. przepisu zakaz działalności partii i organizacji politycznych w szkole (placówce) jest zakazem bezwzględnym. Przy czym działaniem, o którym mowa w ww. przepisie jest każda forma aktywności podejmowana przez partię lub organizację w stosunku do uczniów i korzystanie ze wsparcia (choćby biernego) szkoły.
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dysponuje innymi informacjami dotyczącymi postępowania organów prowadzących szkoły w przypadku potwierdzenia niewłaściwych działań podległych im dyrektorów szkół i nauczycieli, mających związek z organizacją marszu.
Z wyrazami szacunku
Z upoważnienia
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
Maciej Kopeć
Podsekretarz Stanu
Przeczytaj komentarze (65)
Komentarze (65)